Po sėkmingos operacijos, kurios metu buvo sužlugdytas didelio masto neteisėto migrantų gabenimo tinklas, Panevėžyje (Lietuva) bus teisiami penki užsienio piliečiai. Remiantis Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) ir Generalinės prokuratūros išplatinta informacija, asmenys kaltinami neteisėtai gabenę 43 migrantus per Lietuvos sieną ir šalies viduje.
Incidentas įvyko praėjusių metų rugpjūčio 1 d., kai VSAT kriminalinė žvalgyba gavo informacijos apie galimą nelegalių migrantų gabenimą iš Latvijos per Lietuvą į Lenkiją. Šia žvalgybine informacija buvo pasidalinta su šalyje veikiančiais policijos pareigūnais, todėl buvo imtasi koordinuotų veiksmų.
Pradžioje pavyko sulaikyti lengvąjį automobilį Utenoje. Vėliau skirtingose Utenos rajono vietovėse buvo surasti du mikroautobusai – „Opel Vivaro“ ir „VW Transporter“. Nustatyta, kad mikroautobusuose buvo vežami 43 migrantai, kilę iš Afganistano, Pakistano, Nepalo ir Indijos.
Nustatyta, kad kontrabandininkai yra penki 22-26 metų Ukrainos piliečiai, gyvenantys įvairiose Europos šalyse, įskaitant Lenkiją, Slovakiją ir Italiją. Du iš jų vairavo perpildytus mikroautobusus, o kiti trys veikė kaip žvalgai lengvajame automobilyje, stebėdami, ar nėra policijos, ir perduodami informaciją apie saugius maršrutus.
Vieno iš mikroautobusų sulaikymo metu vairuotojas paliko važiuojančią transporto priemonę ir kartu su keliais migrantais pabėgo iš įvykio vietos. Vėliau nevaldomas mikroautobusas susidūrė su kita transporto priemone. Kitame mikroautobuse migrantai, supratę, kad buvo aptikti, išdaužė langus ir bandė pabėgti. Dėl operatyvių sustiprintų Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato pajėgų, įskaitant kinologų būrius, veiksmų visi bėgantys asmenys buvo sulaikyti.
Ikiteisminio tyrimo metu visi penki kaltinamieji pripažino savo kaltę ir teigė, kad juos paskatino finansinė nauda. Vieni siekė užsidirbti pinigų, kitiems buvo pažadėta sumažinti skolas. Mikroautobusai buvo nupirkti už lėšas, kurias skyrė nenustatytas asmuo, organizavęs kontrabandos operaciją.
Pagal Lietuvos įstatymus už neteisėtą užsieniečio gabenimą per valstybės sieną siekiant finansinės naudos, ypač jei tai kelia pavojų gyvybei, gresia iki aštuonerių metų laisvės atėmimo bausmė.
Atsižvelgdamas į kaltinamųjų prisipažinimus, ikiteisminį tyrimą kontroliuojantis prokuroras sutiko, kad būtų atliekamas sutrumpintas įrodymų tyrimas. Šiuo metu byla perduota nagrinėti Panevėžio apygardos teismui. Ši byla pabrėžia nuolatines Lietuvos valdžios institucijų pastangas kovoti su nelegalia imigracija ir prekyba žmonėmis šalies viduje.