Balandžio 13-oji Vilniaus ir jo apylinkių keliuose tapo nerimą keliančia diena. Vos per parą buvo sugauti keli apsvaigę vairuotojai, tarp jų vienas, kuriam vidury dienos nustatytas 2,60 ‰ girtumas. Kas vyksta Lietuvos gatvėse?
Kas nutiko balandžio 13 d.?
Vilniaus teisėsaugos institucijos pranešė apie keturis atskirus kriminalinius įvykius, susijusius su apsvaigusiais vairuotojais ir įtariamais narkotikais. Bylos tiriamos pagal Lietuvos Respublikos baudžiamąjį kodeksą (LR BK), o tai rodo nusikalstamų veikų sunkumą.
1 atvejis: 1,71 ‰ vidurnaktį
Apie 00.00 val. Laisvės prospekte Vilniaus policija sustabdė 1981 m. gimusį vyrą, kuris vairavo automobilį „Opel“ būdamas apsvaigęs nuo alkoholio. Jo kraujyje buvo išmatuota 1,71 ‰ alkoholio koncentracija (AKK).
2 atvejis: 2,60 ‰ vidury baltos dienos
Apie 15.30 val. L. Asanavičiūtės gatvėje 1985 m. gimęs vyriškis buvo sulaikytas prie MINI vairo, kai jam buvo nustatytas stulbinantis 2,60 ‰ girtumas. Toks neblaivumo lygis gerokai viršija įstatymo nustatytą ribą ir kelia didelį pavojų visuomenės saugumui.
3 atvejis: girtas vairuotojas Rudaminoje
Vėlų vakarą, 22.40 val. Vilniaus rajone, Rudaminos kaime, nustatyta, kad 1990 m. gimęs vyras vairavo automobilį SEAT būdamas apsvaigęs nuo 1,61 ‰ alkoholio.
4 atvejis: įtartinos medžiagos Trakuose
Anksti ryte, 02.30 val., Trakų pareigūnai patikrino Plomėnų gatvėje stovintį automobilį „Mercedes-Benz“. Viduje pas 1988 m. gimusį vyriškį rastas plastikinis užspaudžiamas maišelis su augalinės kilmės medžiaga, kaip įtariama, narkotine. Byla nagrinėjama pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 259 straipsnį.
Kodėl tai kelia vis didesnį susirūpinimą?
Šie įvykiai išryškina nerimą keliančią tendenciją Lietuvoje – vairavimo išgėrus normalizavimą. Nepaisant kampanijų ir griežtų bausmių, kai kurie vairuotojai vis dar rizikuoja savo ir kitų gyvybėmis.
Lietuvos saugaus eismo automobilių keliais tarnybos duomenimis, alkoholis lemia 1 iš 10 mirtinų eismo įvykių. Miestuose, tokiuose kaip Vilnius, rizika dar didesnė dėl pėsčiųjų tankumo ir eismo sudėtingumo.
Teisinės pasekmės ir sankcijos
Pagal LR baudžiamojo kodekso 281-1 straipsnį už vairavimą apsvaigus nuo alkoholio gresia:
- Baudos iki 5 000 EUR
- Teisės vairuoti transporto priemonę atėmimas nuo 1 iki 3 metų
- laisvės atėmimas iki 1 metų sunkiais atvejais
- Transporto priemonės konfiskavimas, priklausomai nuo aplinkybių.
Už su narkotikais susijusius nusikaltimus pagal 259 straipsnį gali būti skiriama laisvės atėmimo bausmė iki dvejų metų, net ir už nedidelį kiekį.
Ką galima padaryti?
Ekspertai siūlo:
- Atsitiktiniai alkotesterio patikrinimai net šviesiu paros metu
- Sustiprinta priežiūra naktinio gyvenimo zonose
- Visuomenės informavimo priemonės (programėlės arba karštosios linijos, kuriomis galima pranešti apie įtartiną elgesį)
- Privalomos alkoholinių gėrimų blokavimo sistemos pakartotiniams pažeidėjams
Išvada
Balandžio 13-oji atskleidė gilesnę problemą Lietuvos keliuose – neblaivūs vairuotojai vis dar kelia realų pavojų. Nuo miestų gatvių iki mažų kaimų rizika išlieka didelė.
Ar buvote neatsargaus vairavimo liudininkas arba nukentėjote nuo tokių įvykių? Pasidalykite savo patirtimi, komentuokite toliau ir skleiskite informaciją.