2025 m. kovo 26 d. JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė, kad nuo balandžio 3 d. importuojamoms transporto priemonėms taikomas 25 proc. tarifas. Šia priemone siekiama paremti vidaus automobilių gamybą, tačiau ji sukėlė susirūpinimą dėl didėjančios įtampos pasaulinėje prekyboje.
Pasaulinė reakcija ir poveikis rinkai
Į šį pranešimą iš karto sureagavo tarptautiniai lyderiai ir finansų rinkos. Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen kritikavo šį žingsnį kaip žalingą įmonėms ir vartotojams. Kanados ministras pirmininkas Markas Carney pavadino tarifus „tiesioginiu išpuoliu“ prieš Kanados darbuotojus ir nurodė, kad svarstomos atsakomosios priemonės.
Finansų rinkos reagavo į tai pastebimai sumažindamos automobilių pramonės įmonių akcijas. Japonijos ir Pietų Korėjos pagrindinių automobilių gamintojų akcijos smarkiai krito, o tai rodo investuotojų nuogąstavimus dėl galimo tarifų poveikio pasaulio automobilių pramonei.
Poveikis automobilių pramonei
2024 m. Jungtinės Valstijos importavo automobilių pramonės gaminių už maždaug 438 mlrd. eurų, iš kurių lengvieji automobiliai sudarė apie 203 mlrd. eurų. Pagrindiniai tiekėjai yra Meksika, Japonija, Pietų Korėja, Kanada ir Vokietija. Tikimasi, kad naujai įvesti muitai sutrikdys šias nusistovėjusias tiekimo grandines, dėl to gali padidėti transporto priemonių kainos JAV vartotojams, o paveiktos šalys bus paskatintos apsvarstyti atsakomąsias priemones.
Galimas poveikis Lietuvai
Nors Lietuva tiesiogiai neeksportuoja transporto priemonių į Jungtines Amerikos Valstijas, platesnės šių tarifų pasekmės gali turėti įtakos Lietuvos ekonomikai. Lietuva, kaip Europos Sąjungos narė, gali patirti netiesioginį poveikį per ES kolektyvinius prekybos santykius su JAV. Be to, pasaulinės prekybos dinamikos sutrikimai gali paveikti rinkas, kurios yra svarbios Lietuvos eksporto ekonomikai.
Išvada
Prezidento D. Trumpo sprendimas įvesti 25 proc. tarifą importuojamoms transporto priemonėms yra reikšmingas pasaulinės prekybos įtampos padidėjimas. Šis žingsnis sukėlė stiprią tarptautinių lyderių reakciją ir jau paveikė finansų rinkas. Besivystant situacijai, dar neaišku, kaip šie muitai paveiks pasaulio ekonomiką ir tarptautinius prekybos santykius.
Kaip manote, ar šie muitai gali sukelti naują pasaulinį prekybos karą? Pasidalykite savo mintimis toliau esančiuose komentaruose.