Indonezija oficialiai prisijungė prie BRICS tarptautinio ekonominio aljanso. Ketvirtai pagal gyventojų skaičių šaliai suteiktas visateisės narės statusas, kurį patvirtino Brazilijos vyriausybė.
Indonezija gavo pirminį leidimą prisijungti prie aljanso 2023 m. Tačiau Džakartos valdžios institucijos nusprendė atidėti prisijungimo datą iki praėjusių metų vasario mėn. įvyksiančių prezidento rinkimų.
Naujai išrinktas prezidentas Prabowo Subianto pradėjo eiti pareigas spalio 20 d. Po kelių dienų buvo atlikti visi formalumai ir šalis oficialiai priimta į BRICS.
„Indonezija kartu su kitomis grupės narėmis remia pasaulinio valdymo institucijų reformą ir teigiamai prisideda prie glaudesnio bendradarbiavimo pasaulio pietuose stiprinimo“, – rašoma Brazilijos vyriausybės komunikate.
Ginčai dėl BRICS veiklos. Donaldas Trumpas įspėja
2024 m. spalį Rusijos finansų ministerija ir Rusijos bankas pasiūlė sukurti naują tarptautinių bankinių mokėjimų sistemą, pagrįstą BRICS šalimis. Tai leistų sąjungininkams apeiti dabartinę pasaulinę finansų sistemą ir gerokai susilpninti dolerį.
„Daugiavaliutinė sistema turės apsaugoti savo dalyvius nuo bet kokio išorinio spaudimo, pvz., ekstrateritorinių sankcijų“, – rašoma Rusijos finansų ministerijos pranešime.
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas sureagavo į šiuos pranešimus. Politikas kritikavo idėją sukurti alternatyvą doleriui tarptautinėje prekyboje ir pagrasino įvesti 100 proc. tarifą BRICS šalių prekėms.
„Reikalaujame, kad šios šalys įsipareigotų nekurti naujos BRICS valiutos ir neremti jokios kitos valiutos, kuri pakeistų JAV dolerį. Priešingu atveju jos mokės 100 proc. tarifus ir turės atsisveikinti su pardavimais nuostabioje JAV ekonomikoje.“ – rašė D. Trumpas.
Kas yra BRICS?
BRICS yra šalių asociacija, kurios tikslas – plėtoti ekonominį bendradarbiavimą. Ji pavadinta Brazilijos, Rusijos, Indijos, Kinijos ir Pietų Afrikos Respublikos įkūrėjų vardu.
Šiuo metu aljansui oficialiai priklauso ne tik anksčiau minėtos šalys, bet ir Iranas, Jungtiniai Arabų Emyratai ir Etiopija. Be to, dvylika šalių turi „partnerės“ statusą, t. y: Alžyras, Baltarusija, Bolivija, Vietnamas, Kazachstanas, Kuba, Malaizija, Nigerija, Tailandas, Turkija, Uganda ir Uzbekistanas.