Suomija nori pasitraukti iš tarptautinės sutarties, draudžiančios naudoti priešpėstines minas, pranešė gynybos ministras Antti Kaikkonenas. Priežastis esą yra ta, kad Rusija naudoja priešpėstines minas Ukrainoje. Pasirašius sutartį, Suomija sunaikino visas savo atsargas.
Pavedžiau atlikti vertinimą, ar prieštankinių minų naudojimas yra Suomijos gynybos stiprinimo veiksnys ir ar turėtume turėti galimybę jas naudoti, – agentūrai „Reuters“ sakė Gynybos ministerijos vadovas Antti Kaikkonen.
Norint laikytis susitarimo, reikėtų daugumos Suomijos parlamento narių paramos.
A. Kaikkonen pabrėžė, kad Rusija Ukrainoje aktyviai naudoja prieštankines minas. – Pasitelkę žvalgybos duomenis išsamiai išnagrinėjome, kaip Rusija veikia Ukrainoje, ypač kalbant apie beatodairišką pėstininkų ir minų naudojimą. Pėstininkų klausimas yra vienas iš dalykų, dėl kurių verta apsvarstyti priešpėstinių minų naudojimą, pažymėjo jis.
Suomija sunaikino visas atsargas
2012 m. ratifikavusi sutartį Suomija sunaikino daugiau kaip milijoną priešpėstinių minų. Sutarties atsisakymas leistų Suomijos kariuomenei vėl pradėti kaupti tokių ginklų atsargas.
„Reuters“ pažymi, kad visuomenės spaudimas pasitraukti iš Otavos sutarties padidėjo Rusijai pradėjus plataus masto invaziją į Ukrainą, taip pat po to, kai Suomijos ginkluotųjų pajėgų vadas Janne Jaakkola praėjusį mėnesį pabrėžė, kad reikia apsvarstyti šį klausimą.
Be to, trečiadienį parlamentui buvo pateikta peticija, kurią pasirašė daugiau kaip 51 000 žmonių, reikalaujanti pasitraukti iš sutarties.
Suomijos ministras pirmininkas: Mes informavome kitas šalis
Lapkričio pabaigoje Švedijoje įvyko Šiaurės ir Baltijos šalių aštuoneto aukščiausiojo lygio susitikimas su Lenkija, kuriai atstovavo Ministras Pirmininkas Donaldas Tuskas. Bendroje konferencijoje Suomijos Ministras Pirmininkas Petteri Orpo perdavė, kad jis pranešė Baltijos ir Šiaurės šalių bei Lenkijos vadovams apie galimybę denonsuoti Otavos sutartį.
Jis pažymėjo, kad Suomijoje prasidėjo diskusijos šiuo klausimu. – Atmosfera buvo tokia, tarsi šis klausimas būtų svarstomas ir kitose šalyse, sakė jis.
Estijos ministrė pirmininkė Kristen Michal pripažino, kad šalyje vyksta panašios diskusijos. – Mes stebime, ką darys Suomija, – pažymėjo ji.
Otavos sutartis. Rusija, Kinija ir JAV nėra šios sutarties šalys
Otavos sutartis, arba Konvencija dėl priešpėstinių minų naudojimo, kaupimo, gamybos ir perdavimo uždraudimo bei jų sunaikinimo, buvo priimta 1997 m. Šį tarptautinį susitarimą ratifikavo daugiau kaip 160 šalių. Jo nepasirašė, be kita ko, Rusija, Kinija ir JAV (vienintelė NATO šalis).
Priešpėstinės minos yra skirtos paslėpti žemėje ir automatiškai detonuoti, kai kas nors ant jų ar šalia jų užlipa. Jos kelia grėsmę ir kariams, ir civiliams gyventojams.
Šių metų lapkritį JAV prezidentas Joe Bidenas paskelbė, kad Vašingtonas suteiks Ukrainai prieštankinių minų, skirtų apsisaugoti nuo Rusijos.