Vokietijos Eislebeno Švento Andriejaus bažnyčioje – vietoje, kur Martynas Liuteris sakė paskutinius savo pamokslus – buvo rastas XVII a. lobis. Atliekant restauravimo darbus joje buvo rasti keturi maišeliai, kuriuose iš viso buvo 816 auksinių ir sidabrinių monetų. Ekspertai nustatė, kad monetos buvo paslėptos apie 1640 m., tikriausiai per Trisdešimties metų karą.
Monetos buvo paslėptos smiltainio skulptūros kojos nišoje, kuri buvo grafienės ir grafo epitafijos dalis. Vertingiausios, auksinės, buvo suvyniotos į popierių ir pažymėtos kaip priklausančios bažnyčios iždui.
Bažnyčia buvo aptikta 2022 m. gegužę atliekant restauravimo darbus, tačiau informacija apie ją buvo atskleista tik praėjusių metų rudenį – po išsamių tyrimų ir dokumentavimo.
Bažnyčioje aptiktos vertingos monetos. „Stebuklas, kad jos nebuvo aptiktos anksčiau“
Ekspertai mano, kad monetos buvo gautos iš mokesčių už specialias paslaugas, pavyzdžiui, vestuves, krikštynas ir laidotuves, taip pat iš mokesčių už sėdėjimą šventykloje. Be to, lobyje yra „auksinių angelų“, dukatų ir sidabrinių talerių. „Stebuklas, kad jis neišaiškėjo anksčiau“, – komentuoja Saksonijos-Anhalto valstybinio monetų kabineto Vokietijoje kuratorius ir skyriaus vadovas Ulfas Drägeris, kurį cituoja „Live Science“.
Jis priduria, kad specialistams prireiks laiko įvertinti lobio vertę. „Tačiau šiuo metu galiu pasakyti tik tiek, kad tai didžiulis turtas. Daug daugiau, nei amatininkas galėtų uždirbti per metus“, – vertina Ulfas Drägeris.
Šis radinys turi didelę istorinę reikšmę ne tik Eislebenui, bet ir visam Saksonijos-Anhalto regionui. Šiuo metu planuojama atlikti išsamų mokslinį monetų tyrimą. Tyrėjų išvados bus dokumentuotos internete ir Moritzburgo meno muziejuje Halėje. Savo radinius jie taip pat pristatys Švento Andriejaus bažnyčioje.