Artėjant lapkričiui ir žiemai, vairavimo sąlygos tampa vis labiau nenuspėjamos. Pirmasis sniegas ar šaltis gali pasirodyti staiga, o šlapi ar apledėję keliai padidina avarijų riziką. Dėl klimato pokyčių staigūs kelių sąlygų pokyčiai taip pat tapo dažnesni ir sunkiau nuspėjami. Kad būtų lengviau pasiruošti, saugumo ekspertai siūlo šiuos patarimus.
1. Neatidėliokite automobilio paruošimo žiemai
Vairavimo instruktorė ir saugos ekspertė Olga Židovlenkova pabrėžia, kad saugus vairavimas rudenį prasideda nuo tinkamo transporto priemonės paruošimo. Su tuo sutinka ir BTA Ekspertinių paslaugų skyriaus vadovas Andrius Žiukelis, pabrėždamas, kad kokybiškos žieminės padangos yra būtinos. „Nepasikliaukite padangomis, kurių protektoriaus gylis tik 3 mm, ypač sudėtingomis sąlygomis“, – pataria jis.
Kiti būtini dalykai: Užtikrinkite, kad tinkamai veiktų priekinio stiklo valytuvai, pakeiskite salono oro filtrą, pripildykite oro kondicionieriaus šaldymo skysčio ir pereikite prie žiemai tinkamų aušinimo skysčio ir priekinio stiklo plovimo skysčių. „Šaldymo skystis džiovina orą, todėl sumažėja rūkas ant priekinio stiklo“, – pažymi Židovlenkova.
Patarimas: Labai svarbu ir gerai sureguliuoti priekinius žibintus. Žiukelis pabrėžia, kokie svarbūs priekiniai žibintai tamsiuoju metų laiku: „Per daug automobilių turi netinkamai veikiančius arba pernelyg ryškius priekinius žibintus, o tai ypač pavojinga šiuo metų laiku.“
2. Pasipildykite šaltuoju metų laiku būtiniausių reikmenų atsargomis
Mechaniškai paruošę automobilį, nepamirškite kitų būtiniausių dalykų. Židovlenkova rekomenduoja automobilyje vežiotis apledėjimo šalinimo purškiklį, nes grandikliai gali subraižyti stiklą, todėl purškiklis yra švelnesnis pasirinkimas.
Patarimas: tekstilinius kilimėlius pakeiskite guminiais; jie nesugeria drėgmės, o tai padeda sumažinti drėgmės kiekį automobilio viduje.
3. Užtikrinkite optimalų matomumą
Geras matomumas yra būtinas saugiam vairavimui ištisus metus, tačiau vėlyvas ruduo ir žiema kelia unikalių iššūkių. Mažas saulės kampas rudenį ir žiemą gali sukelti akinimą, ypač ryto ir vakaro valandomis. „Akiniai nuo saulės naudingi ne tik vasarą, bet ir žiemą“, – pataria A. Žiukelis.
Židovlenkova priduria: „Neužtenka išvalyti tik priekinį stiklą; nevažiuokite „kaip tanke“. Šoniniai langai ir veidrodėliai suteikia svarbų vaizdą apie aplinkinį eismą, ypač pablogėjus kelio sąlygoms.“
4. Planuokite netikėtumus
Atšalus orams padidėja tam tikrų gedimų ir nelaimingų atsitikimų rizika. Žiukelis pabrėžia, kad visapusiškas (KASKO) draudimas gali suteikti apsaugą, apimančią ne tik nelaimingus atsitikimus, bet ir tokias problemas kaip užšalusios durys ar išsikrovę akumuliatoriai.
„KASKO draudimas, ypač su pagalba kelyje, gali išgelbėti netikėtose situacijose“, – sako A. Žiukelis.
5. Apsirenkite patogiai ir mobiliai
Apranga atlieka stebėtinai svarbų vaidmenį saugiam vairavimui, ypač šaltesniais mėnesiais. Židovlenkova atkreipia dėmesį, kad nepatogūs drabužiai riboja judesius, o tai labai svarbu norint greitai reaguoti.
„Venkite pernelyg storų sluoksnių, kurie riboja judesius, ir mūvėkite slidžias pirštines, kad galėtumėte tvirtai laikyti vairą“, – pataria ji. Be to, atkreipkite dėmesį į avalynę, nes storesniais padais gali būti sunkiau apčiuopti pedalus.
6. Pritaikykite savo vairavimo stilių rudeniui ir žiemai
Vairavimas rudenį nėra panašus į vairavimą vasarą. Židovlenkova aiškina, kad daugelis vairuotojų iš įpročio laikosi vasaros vairavimo įpročių, kurie gali būti pavojingi važiuojant šlapiais ar lapais padengtais keliais. Sulėtinkite greitį ir venkite staigių manevrų ant drėgnų lapų, kurie gali būti tokie pat slidūs kaip ledas.
Saugokitės juodojo ledo: Šis nematomas pavojus gali susidaryti anksti ryte arba mažo eismo intensyvumo vietose, todėl keliai tampa labai slidūs.
7. Valdykite emocijas kelyje
Saugus vairavimas priklauso ne tik nuo pasirengimo ir įgūdžių, bet ir nuo emocijų valdymo. Stresas gali lemti neteisingus sprendimus, ypač kai kelio sąlygos yra nepastovios. „Išlikite ramūs, laikykitės saugaus važiavimo atstumo ir atminkite, kad šaltesniais mėnesiais stabdymo kelias yra ilgesnis“, – pataria Židovlenkova.
Žiukelis primena vairuotojams: „Rudenį ir žiemą net patyrę vairuotojai gali būti užklupti netikėtai. Verčiau neįvertinkite savo galimybių, o ne pervertinkite jas“.
Laikydamiesi šių patarimų, vairuotojai gali geriau pasirengti vėlyvo rudens ir ankstyvos žiemos iššūkiams, užtikrindami saugesnę kelionę visiems kelyje.