Žiema gali būti klastinga vairuotojams, o artimiausios dienos Lietuvoje žada slidžius kelius su svyruojančia temperatūra, tirpstančiu sniegu ir lediniu lietumi. Juodasis ledas – beveik nematomas ledo sluoksnis ant kelių – kelia rimtą pavojų. Štai kaip pasiruošti ir įveikti šias sudėtingas sąlygas.
Kas yra juodasis ledas ir kodėl jis pavojingas?
Juodasis ledas – tai plonas, skaidrus ledo sluoksnis, kuris susidaro, kai prie kelio paviršiaus prilimpa dulksna, rūkas arba ledinis lietus. Dažnai jis plika akimi nematomas, tačiau ant asfalto gali atrodyti kaip blizgus blizgesys, ypač naktį, kai atspindi automobilių žibintus. Juodasis ledas paprastai susidaro vietovėse, kuriose yra didelė drėgmė, pavyzdžiui, netoli ežerų, upių, miškų arba pavėsingose miesto vietose. Skirtingai nei sniegas ar šerkšnas, dėl savo nematomumo jis yra ypač pavojingas.
Juodojo ledo pastebėjimas
- Atspindžiai: Šviesa, atsispindinti nuo kelio, gali atskleisti jo stiklinį paviršių.
- Aplinka: Apledėję kelio ženklai ar augalai gali rodyti, kad yra ledas.
- Padangų keliamas triukšmas: Padangų skleidžiamas mažesnis garsas gali rodyti, kad paviršius yra lygesnis ir apledėjęs.
Vairavimo būdai apledėjusiuose keliuose
- Sureguliuokite greitį: Gerokai sumažinkite greitį. Staigūs veiksmai dažniau sukelia slydimą.
- Švelnūs judesiai: Venkite staigaus stabdymo ar staigių posūkių. Sustojimus planuokite iš anksto.
- Atsargiai stabdykite: Stabdykite varikliu, palaipsniui perjungdami žemesnes pavaras. Stabdžių pedalą spauskite švelniai; venkite jį spausti.
- Išlaikykite atstumą: Padidinkite važiavimo atstumą, kad turėtumėte papildomo stabdymo laiko. Ant apledėjusių kelių stabdymo kelias gali būti 4-5 kartus ilgesnis nei įprastai.
Slydimo valdymas
- Per didelis posūkis (galinės padangos praranda sukibimą su kelio danga): Kad atgautumėte kontrolę, švelniai pasukite vairą slydimo kryptimi. Venkite stabdymo.
- Nepakankamas posūkis (priekinės padangos praranda sukibimą su kelio danga): Atleiskite akceleratoriaus pedalą, sumažinkite vairo pasukimo kampą ir vėl sklandžiai bandykite atlikti posūkį.
Avarijos atveju
Jei negalite išvengti susidūrimo ar slydimo, vietoj kietų kliūčių siekite sniego ar žolės plotų. Šie paviršiai gali padėti sugerti smūgį ir sulėtinti transporto priemonę.
Pagrindiniai priminimai vairuojant žiemą
- Važiuokite lėčiau ir laikykitės didesnio atstumo.
- Reguliariai tikrinkite oro ir kelio sąlygas naudodamiesi patikimomis programėlėmis.
- Niekada netikrinkite apledėjusių sąlygų staigiai stabdydami – tai kelia pavojų jums ir kitiems.
- Atnaujinkite savo žinias apie gynybinio vairavimo metodus.
Būdami budrūs ir laikydamiesi šių patarimų sumažinsite riziką ir saugiau judėsite žiemos keliais. Būkite atsargūs ir saugokime savo keliones nuo nelaimingų atsitikimų!