Keliuose daugėjant elektromobilių, daugėja ir su jais susijusių mitų bei klaidingų įsitikinimų. Vienas iš dažniausių rūpesčių: ar plaunant elektromobilį kyla pavojus būti nutrenktam elektros srovės? Nors praeityje ši baimė galėjo būti šiek tiek paplitusi, ekspertai ramina, kad šiuolaikiniai elektromobiliai yra saugūs, jei tik laikotės kelių paprastų nurodymų.
Ar yra užfiksuotų incidentų?
Prieš pradedant nagrinėti konkrečius saugos patarimus, pagalvokite: ar kada nors girdėjote apie incidentą, kai plaunant elektromobilį žmogų nutrenkė elektra? Pasak Paulius Dailidėno, elektromobilių prekybos ir aptarnavimo įmonės „Autojuta“ atstovo, tokių atvejų nėra buvę. Jis patvirtina, kad EV yra suprojektuoti su patikima apsauga nuo drėgmės, todėl jie yra labai atsparūs su vandeniu susijusiems pažeidimams.
„Nesame susidūrę su elektromobiliu, kurio gedimai atsirastų dėl plovimo. Pagrindiniai komponentai yra labai gerai apsaugoti nuo drėgmės. Problemų galėtų kilti tik tuo atveju, jei elektromobilis būtų buvęs blogai suremontuotas, pavyzdžiui, pažeidus akumuliatorių ar svarbiausias dalis“, – sako A. Dailidėnas.
Kuo elektromobilių plovimas skiriasi nuo įprastų automobilių plovimo
Pasak „Švaros brolių“ valymo centro direktoriaus Algirdo Plečkaičio, įprastas elektromobilių plovimas praktiškai nesiskiria nuo įprastų automobilių plovimo. Tačiau jis pabrėžia atsargumą, kai reikia valyti vidinius komponentus.
„Jungtims negalima naudoti aukšto slėgio vandens. Jėga gali pakelti guminius sandariklius, todėl pro juos gali prasiskverbti drėgmė. Matomiems aukštos įtampos komponentams, pavyzdžiui, oranžinės spalvos laidams ar valdymo moduliams, valyti naudokite šepetėlį, valiklį arba šluostę. Jei nesate tikri, šią užduotį geriausia patikėti profesionalams, apmokytiems EV valymo srityje.“
Pagrindiniai saugos patarimai plaunant elektromobilį
Plaudami elektromobilį, ypač savarankiškai, laikykitės šių svarbiausių saugos priemonių:
- Niekada neplaukite įkraunant: Prieš valydami visada atjunkite elektromobilį nuo įkrovimo stotelės.
- Apsaugokite įkrovimo prievadą: Įsitikinkite, kad įkrovimo prievado durelės yra sandariai uždarytos, kad į jas nepatektų vandens.
- Venkite jautrių vietų: Drėgmei jautrūs komponentai pažymėti įspėjamaisiais simboliais. Neignoruokite šių indikatorių.
- Susipažinkite su vadovu: Perskaitykite savo automobilio naudotojo vadovą, kad sužinotumėte konkretaus modelio valymo instrukcijas.
Elektriniai prietaisai ir susikaupę nešvarumai
Nors dėl to, kad nereikia keisti alyvos ir panašios priežiūros, elektromobiliai paprastai yra švaresni nei benzinu varomos transporto priemonės, sunkiai prieinamose vietose vis tiek gali kauptis nešvarumai. Ypatingą dėmesį reikėtų skirti vietoms aplink akumuliatorių ir jo aušinimo sistemą, nes jose gali kauptis drėgmė ir šiukšlės. Senesnius elektromobilių modelius su drenažo sistemomis gali tekti periodiškai tikrinti, kad būtų užtikrintas tinkamas jų veikimas.
Ką daryti, jei kas nors negerai?
Jei dėl netinkamo plovimo sugadinamas jūsų EV ir atsiranda problemų su komponentais arba veikimo sutrikimų, venkite bandyti remontuoti patys. Vietoj to kreipkitės į kvalifikuotus specialistus, galinčius diagnozuoti ir išspręsti problemą.
Galutinė išvada
Kasdienis elektromobilių valymas nedaug skiriasi nuo įprastų automobilių. Žinodami savo galimybių ribas ir patikėdami sudėtingas užduotis profesionalams, galite užtikrinti savo transporto priemonės ilgaamžiškumą ir saugumą.
Tinkama priežiūra padeda išlaikyti ne tik automobilio veikimą, bet ir jūsų ramybę.