Vairuotojai, kurie ilgai nesvarstę nusprendžia įsigyti pigias žiemines padangas, importuojamas iš Kinijos ar JAV, arba renkasi visureigiams skirtas padangas, gali sulaukti nemalonios staigmenos. Padangos, pažymėtos kaip „žieminės“, ne visada tinka žiemos sąlygoms. Taip yra todėl, kad pasaulyje galioja du tokių padangų ženklinimo standartai, iš kurių vienas kartais būna klaidinantis.
Neatsitiktinai kai kuriose „mažiau žiemiškose“ JAV valstijose pradėjus snigti, keliuose įvyksta dantėjiški vaizdai: automobiliai negali įvažiuoti į kalną ar net slysti nedidelėmis įkalnėmis. Ir vis dėlto visi arba bent jau beveik visi šie automobiliai yra su padangomis su užrašu „snow“ (liet. sniegas). Galbūt „sniego“, bet tikrai ne žieminėmis padangomis.
Simbolis „M+S“ nebūtinai reiškia, kad padanga yra žieminė
Dauguma amerikietiškų padangų, net ir tos, kurios tikrai atrodo kaip vasarinės, turi „M+S“ (Mud and Snow) ženklą. Tačiau tai nėra žieminės padangos, daugiausia tai yra visasezonės padangos, tačiau tai reiškia tik prielaidą, kad visus metus vyraus vasariški orai, blogiausiu atveju – rudeniški orai. Toks yra paprotys.
Simbolis „M+S“ taip pat yra ant daugelio Europos universalių padangų, net jei tai nėra nei žieminės, nei visureigių padangos.
Ką reiškia simbolis „M+S“?
Teoriškai padangos su „purvo ir sniego“ ženklu protektorius optimizuotas taip, kad lengviau išsklaidytų purvą, taip pat ir šlapdribą, nei įprastos padangos. Tačiau tai nereiškia, kad padanga pagaminta iš žieminio mišinio ir kad ji atitinka tipinės žieminės ar visasezonės padangos reikalavimus europine prasme.
Įdomus faktas: ant žieminių padangų šoninės sienelės šalia „Alpine“ simbolio beveik visada būna užrašas „M+S“, tačiau „Alpine“ simbolis yra ne ant visų „M+S“ pažymėtų padangų. Ant tų padangų, kurios nėra žieminės, o tik „žieminės“, „Alpine“ simbolio nėra.
Alpių simbolis, reiškiantis, kad ši padanga neabejotinai yra žieminė padanga
Ant kalno esanti snaigė nėra puošmena – tai oficialus patvirtinimas, kad padanga yra žieminė padanga, ir gali būti laikoma garantija: padanga turėtų užtikrinti bent minimalų teisės aktais reikalaujamą saugumo lygį žiemos sąlygomis.
Formaliai snaigė yra 3PMSF (Three-Peak Mountain Snow Flake) simbolis. Jei ant padangos yra snaigė, tai neabejotinai yra žieminė padanga. Jei tokio ženklo nėra, tai tikrai nėra žieminė padanga. Žinoma, yra geresnių ir prastesnių padangų, ir nėra garantijos, kad žieminė padanga su snaigės ženklu yra gera universali padanga (pvz., daugelis pigių žieminių padangų prastai valdomos greitai važiuojant juodais keliais), tačiau jos turėtų užtikrinti būtiną minimalų saugumą ant sniego.
O kaip dėl visasezonių padangų?
Tikra visasezonė padanga – tai padanga, su kuria galima saugiai važinėti vasarą karštu oru, o žiemą – sniegu. Todėl nenuostabu, kad visasezonės padangos žymimos 3PMSF ženklu. Plačiau: Viso sezono padangos – tai žieminės padangos, kurias gamintojas pritaikė naudoti vasaros sąlygomis. Viso sezono padangas, jei jos pažymėtos 3PMSF Alpių simboliu, galima naudoti užsienyje žiemą šalyse, kuriose privaloma naudoti žiemines padangas. Už tai baudos nebus skiriamos.
Ar „M+S“ padangos oficialiai pripažįstamos žieminėmis padangomis?
Simbolis „M+S“ taip pat kelia painiavą kai kurių Europos šalių taisyklėse. Simbolis 3PMSF galioja visur (kiekvienoje šalyje jis įrodo, kad važiuojate su žieminėmis padangomis), o „M+S“ – nebūtinai. Tačiau yra šalių, kuriose padangos tik su „M+S“ ženklu laikomos „pakankamai žieminėmis“. Taip pat yra šalių, kuriose reikalaujama naudoti žiemines padangas su 3PMSF simboliu.
Vokietijoje už M+S baudžiama
Nuo 2024 m. spalio 1 d. į Vokietiją vykstantys vairuotojai privalo pasirūpinti, kad jų žieminės arba visasezonės padangos būtų pažymėtos specialiu „Alpių“ ženklu, t. y. kalno viršūnės simboliu su snaigėmis. Tai naujas reikalavimas, kuriuo siekiama užtikrinti geresnį sukibimą ir saugumą sudėtingomis žiemos sąlygomis.
Žieminės ir visasezonės padangos dažnai žymimos „M+S“ ženklu, kuris nurodo, kad jos gali važiuoti purvu ir sniegu. Tačiau šis žymėjimas nėra lygiavertis bandymams, atliekamiems siekiant įrodyti jų efektyvumą ekstremaliomis sąlygomis. Todėl Europos Sąjunga nuo 2018 m. žiemines padangas privaloma papildomai žymėti „Alpine“ simboliu, kuris garantuoja jų efektyvumą.
Nesilaikydami naujųjų taisyklių, vairuotojai gali tikėtis finansinių nuobaudų. Mažiausia bauda yra 60 eurų, o tais atvejais, kai netinkamos padangos trukdo eismui, bauda padidėja iki 80 eurų ir vieno baudos taško. Jei dėl padangų kyla pavojus, bauda jau siekia 100 eurų ir dar vieną baudos tašką.