EPC lemputė – tai lemputė, kurios nenori matyti nė vienas vairuotojas. Ką reiškia ši santrumpa? Jei ši lemputė užsidega, patartina kuo greičiau atlikti diagnostinę patikrą pas mechaniką, kad būtų išvengta tolesnės žalos ar automobilio eksploatavimo problemų.
Prieš įspėjant apie EPC lemputę, verta išsiaiškinti, kokia yra jos funkcija. Pats pavadinimas yra elektroninės galios kontrolės santrumpa. Išvertus pažodžiui, šį terminą galima versti kaip Electric Power Control. Todėl galime spėti, kokia sistema ji veikia automobilyje. Mums tai tam tikras saugos įtaisas, informuojantis apie galimus elektros sistemos gedimus. Jos gali būti susijusios su daugeliu atskirų komponentų. Lemputė mums tiksliai nepasakys, kuris iš jų. Tai turėsime patikrinti patys, geriausia dalyvaujant specialistui.
EPC lemputė – ką tai reiškia?
Bet kokius elektros sistemos gedimus tiksliai nurodo lemputė su užrašu EPC. Ar verta dėl jų nerimauti? Kad būtų galima atsakyti į šiuos klausimus, pirmiausia reikia atskirti lempučių, kurios gali užsidegti prietaisų skydelyje, tipus. Iš esmės skiriamos geltonos ir raudonos įspėjamosios lemputės. Pirmosios informuoja mus apie gedimus, kurie nėra skubūs, tačiau turėtų būti kuo greičiau pašalinti.
Kita vertus, raudona kontrolinė lemputė įspėja, kad reikia nedelsiant sustabdyti automobilį, nes gali įvykti rimtas gedimas. Tačiau EPC įspėjamosios lemputės atveju mums nereikėtų dėl jų nerimauti, nes tai yra geltona lemputė. Taigi galime važiuoti toliau net ir jai užsidegus, tačiau pasibaigus kelionei geriausia būtų nuvykti pas mechaniką, kuris atidžiau apžiūrės problemą ir konkrečiai diagnozuos, kas sugedo.
Kokius gedimus rodo EPC lemputė?
Jau žinome, kad EPC lemputė yra atsakinga už automobilio elektros sistemą. Kai ji užsidega, tai reiškia, kad kuri nors šios sistemos dalis veikia netinkamai. Tačiau ji mums konkrečiai nenurodo, kuris komponentas sugedo. Gedimas gali būti susijęs su įvairių tipų žibintais, jutikliais arba kitais mūsų automobilio elektros komponentais ir laidais. Todėl, norint teisingai diagnozuoti gedimą, būtina apsilankyti pas mechaniką, kuris automobilį ištirs naudodamas diagnostikos kompiuterį.
Visų elektros sistemų patikra profesionaliose dirbtuvėse kainuoja apie 50 eurų. Kai kam tai gali atrodyti per daug. Atminkite, kad nedidelis gedimas, apie kurį praneša kontrolinė lemputė, gali virsti rimtesniu ir, dar blogiau, daug brangesniu gedimu. Todėl neverta nuvertinti šio reikalo ir taupyti diagnostikos sąskaita, nes tai leis išvengti daug didesnių išlaidų ateityje.
Kartais elektros sistemos gedimas gali būti matomas plika akimi, pavyzdžiui, gali sugesti stabdymo žibintai, o už netinkamą jų veikimą gali būti skiriama bauda.
Kaip reaguoti, kai užsidega EPC lemputė?
Kai užsidega EPC lemputė, visų pirma nereikėtų panikuoti. Nereikia staigiai stabdyti, nes tai gali tik sukelti nepatogumų kitiems vairuotojams ir nepadėti išspręsti signalizuotos problemos. Geriausia ramiai važiuoti į kelionės tikslą arba ten, kur galima saugiai sustoti. Tuo metu pravartu iš pradžių išsiaiškinti, kas galėjo sugesti, ir tada kreiptis į specialistą.
Pažymėtina, kad galime patys atlikti dalinę galimų gedimų patikrą. Norint patikrinti, ar visi automobilio viduje esantys laidai ir elektronika veikia tinkamai, iš tiesų reikia profesionalios įrangos, tačiau kai kuriuos komponentus, pavyzdžiui, žibintus, galime patikrinti patys. Mums tereikia įjungti juos vieną po kito ir patikrinti, ar jie iš tikrųjų veikia. Be specialisto pagalbos taip pat galime patikrinti, kaip veikia tam tikri jutikliai, pavyzdžiui, atsakingi už saugų stovėjimą.
Mano automobilyje nėra EPC lemputės – kas dabar?
Taip pat reikėtų paminėti, kad EPC kontrolė nėra privaloma. Tai reiškia, kad ne visi gamintojai ją montuoja savo modeliuose. Taigi nenustebkime ir juo labiau nesijaudinkime, jei savo automobilyje jos nerasime. Matyt, vairuojame tokios markės transporto priemonę, kurios gamintojas šios sirenos neįrengia savo automobilių prietaisų skydeliuose.
Tačiau tai nekeičia fakto, kad šios lemputės buvimas gali būti labai naudingas. Taigi, jei dabartiniame automobilyje jos nėra, renkantis kitą automobilį, verta atkreipti dėmesį į modelius, kuriuose ji įrengta. Tai ypač svarbu naujesniuose automobiliuose, kuriuose elektros sistemos yra atsakingos už vis daugiau kitų automobilio sistemų ir komponentų. Todėl pravartu žinoti, kad EPC lemputės dažniausiai montuojamos „Volkswagen“, „Audi“ arba „Škoda“ automobiliuose, nors jų galima rasti ir kitų gamintojų automobiliuose.