Pavasarį Lietuvos keliuose išauga susidūrimų su laukiniais gyvūnais skaičius. Aplinkos apsaugos departamento (AAD) duomenimis, būtent gegužę fiksuojama daugiausia tokių incidentų. Kodėl tai vyksta ir kaip apsisaugoti?
Gegužę fiksuojamas susidūrimų pikas
Pasak AAD, gegužė – absoliutus lyderis pagal susidūrimų su laukiniais gyvūnais skaičių. Per pastaruosius trejus metus šį mėnesį kasmet užfiksuota daugiau nei 1 000 atvejų, o 2024 m. jų skaičius peržengė net 1,3 tūkst. ribą.
BTA Transporto draudimo žalų skyriaus vadovas Andrius Gasparavičius pažymi: „Nors žalų dėl susidūrimų su laukiniais gyvūnais fiksuojama nuolat, pavasarį ir rudenį tokių atvejų padaugėja 15–20 proc. Draudikai žino tik apie KASKO apsidraudusius vairuotojus – realūs skaičiai yra gerokai didesni.“
Susidūrimas, kainavęs 90 tūkst. eurų
Susidūrimai su laukiniais gyvūnais gali būti itin brangūs. Gasparavičius prisimena atvejį, kai po susidūrimo su šernu naujas „Mercedes“ automobilis buvo visiškai nurašytas. „Žala siekė daugiau nei 75 % automobilio vertės, o jo bendra kaina buvo beveik 90 tūkst. eurų“, – sako jis.
Ką privaloma daryti po susidūrimo
Lietuvoje laukiniai gyvūnai laikomi valstybės turtu. Įvykus susidūrimui, būtina kviesti pagalbos tarnybas skambinant 112. Be to, draudžiama iš įvykio vietos pasiimti nugaišusį gyvūną ar jo dalis be leidimo.
„Pastebėjus gyvūną kelyje, svarbiausia – nepanikuoti. Saugiai sustokite, pasirūpinkite savo ir keleivių saugumu, pastatykite avarinį ženklą, įspėkite kitus eismo dalyvius ir informuokite apie įvykį bendruoju pagalbos numeriu“, – pataria A. Gasparavičius.
Kodėl gegužė tokia pavojinga?
Susidūrimų su laukiniais gyvūnais padaugėja dėl rujos laikotarpio – būtent pavasarį žvėrys tampa aktyvesni, migruoja dažniau ir netikėtai išbėga į kelius. AAD atstovai primena, kad pavienis gyvūnas – dar ne viskas. „Dažnai jie keliauja būriais, tad netrukus kelią gali kirsti dar keli individai,“ – sako specialistai.
Kaip apsisaugoti nuo susidūrimo?
Policija ragina laikytis saugaus greičio, ypač miškingose vietovėse, temstant ir esant blogam matomumui. Viena iš papildomų priemonių – ultragarsiniai švilpukai, kurie montuojami ant automobilio ir skleidžia žmogui negirdimą garsą. Gyvūnai šį signalą gali išgirsti net 400 m atstumu.
- Vairuokite atsargiai miškingose vietovėse
- Naudokite ultragarsinius švilpukus
- Laikykitės ženklų „Laukiniai gyvūnai“
- Būkite ypač budrūs temstant ir paryčiais
Ekspertai tikina: dėmesingumas ir prevencija gali išgelbėti ne tik transporto priemonę, bet ir gyvybę.
Po įvykio – saugumas ir pareigos
Susidūrus su gyvūnu arba pastebėjus sužeistą laukinį gyvūną kelyje:
- Nedelsiant skambinkite 112
- Neartėkite prie gyvūno – jis gali būti pavojingas
- Pasirūpinkite savo ir keleivių saugumu
- Įspėkite kitus eismo dalyvius pastatydami avarinį ženklą
AAD atstovai gali nuspręsti siųsti medžiotojų būrelį ar laukinių gyvūnų globos specialistus.
Budrumas – svarbiausias ginklas
Gegužės mėnesį laukinių gyvūnų keliuose padaugėja, todėl vairuotojams būtina būti ypač dėmesingiems. Tinkamas greitis, prevencinės priemonės ir žinojimas, kaip elgtis susidūrimo atveju, gali padėti išvengti skaudžių padarinių.
Ar tau teko susidurti su laukiniu gyvūnu kelyje? Papasakok savo istoriją komentaruose!