Degalų sąnaudos yra svarbus veiksnys bene kiekvienam vairuotojui, ir ne tik tiems, kurie svarsto galimybę įsigyti automobilį. Degalų sąnaudos turi didelę įtaką transporto priemonės eksploatacijos išlaidoms. Kaip apskaičiuoti degalų sąnaudas?
Degalų sąnaudos yra ne kas kita, kaip degalų sunaudojimo lygis litrais 100 kilometrų. Naudodamiesi juo ir žinodami benzino, dujų ar naftos kainą, galite lengvai apskaičiuoti, kiek kainuos tam tikras maršrutas. Daugelyje automobilių yra įmontuotas kompiuteris, rodantis vidutines degalų sąnaudas. Tačiau tai galite apskaičiuoti patys.
Kaip apskaičiuoti automobilio degalų sąnaudas? Įmontuotas kompiuteris ne visada sako tiesą
Automobilių gamintojai prieš įsigydami tam tikrus modelius pateikia ataskaitas apie jų degimo rodiklius, tačiau bandymai atliekami sąlygomis, kurios yra labai nutolusios nuo tų, kurios susidaro kelyje. Iš jų sunku nustatyti, kiek iš tikrųjų kainuos automobilio eksploatacija. Kita vertus, borto kompiuteris realiuoju laiku parodo vidutines sąnaudas, tačiau patikimus rezultatus parodys tik apie kelionę. Taigi, ką daryti?
Štai kaip patikrinti, kiek automobilis sudegina per 100 km
Norėdami apskaičiuoti vidutines degalų sąnaudas, turite pripildyti transporto priemonę iki galo, pageidautina iki antrojo pistoleto atšokimo. Kai bakas bus pilnas, iš naujo nustatykite ridos skaitiklį. Jei tokios galimybės neturite, nurašykite kilometrų skaitiklio rodmenis. Nuvažiuokite tam tikrą atstumą, pavyzdžiui, 50 arba 100 km, ir vėl pripilkite degalų, geriausia toje pačioje degalinėje. Užsirašykite, kiek degalų įsipylėte.
Padalykite šį skaičių iš nuvažiuotų kilometrų skaičiaus ir rezultatą padauginkite iš 100 pagal formulę:
Vidutinės sąnaudos = (sunaudotų degalų kiekis / nuvažiuotų kilometrų skaičius) x 100
Pavyzdys? Nuvažiavęs 160 km, vairuotojas sunaudojo 10 litrų degalų. 10/160 yra 0,0625. Padauginus iš 100, gaunama, kad vidutinės degalų sąnaudos yra 6,25 l/100 km. Nepamirškite, kad vidutinėms degalų sąnaudoms įtakos turi ir kiti veiksniai, pvz:
- slėgis padangose – kuo mažesnis slėgis, tuo didesnis pasipriešinimas važiuojant ir didesnis nusidėvėjimas,
- oro kondicionieriaus naudojimas,
- atviri langai, kurie didina oro pasipriešinimą,
- perkrovos.
Apskaičiuota, kad kiekvienas 100 kg automobilio apkrovos padidina vidutinį degalų kiekį maždaug 0,6 litro 100 km, atsižvelgiant į 1 500 kg grynojo svorio transporto priemonę.