Naudotų automobilių kainos kyla, todėl dabar geras metas… parduoti savo automobilį. Tačiau kaip jį paruošti pardavimui? Į ką atkreipti dėmesį, kam pasiruošti?
Dėl puslaidininkių krizės ir tam tikrų žaliavų (pvz., magnio) trūkumo naujų automobilių modelių (ypač europietiškų) tenka laukti labai ilgai – kartais ilgiau nei metus. COVID19 pandemija sukrėtė daugelio tiek fizinių asmenų, tiek įmonių savininkų pinigines; dėl padidėjusių palūkanų normų padidėjo paskolų įmokos ir lizingo įmokos, o karas Ukrainoje turėjo neigiamos įtakos degalų kainų augimui. Taip pat kilo problemų dėl atsarginių dalių, kurios buvo tiekiamos iš užsienio arba gaminamos iš komponentų, tiekiamų iš užsienio (daugiausia iš Kinijos). Todėl nemažai žmonių nusprendė atidėti naujo automobilio pirkimą artimiausioje ar tolimesnėje ateityje ir atkreipė dėmesį į naudotus automobilius.
Pardavėjas turi tinkamai paruošti automobilį ir save pardavimui. Būkite pasirengę kelioms galimoms situacijoms, kurios ne visada būna malonios.
Transporto priemonės pardavimas – preliminarios priemonės
Potencialūs klientai turi būti informuoti apie norą parduoti automobilį. Geriausias ir veiksmingiausias būdas – patalpinti skelbimą apie automobilio pardavimą viename ar dviejuose dideliuose automobilių skelbimų portaluose.
Šiandien neverta pirkti skelbimų teletekste ar tradiciniuose laikraščiuose. Kai kurie vairuotojai, norintys parduoti automobilį, už galinių langų užklijuoja popieriaus lapą su užrašu \”parduodamas\” ir telefono numeriu. Tai turi ir privalumų, ir trūkumų. Ar visi kvartalo kaimynai turi žinoti, kad norime parduoti automobilį ir už kiek?
Transporto priemonės pardavimas šeimai arba draugams
Kai kurie prekiautojai, norėdami greitai parduoti transporto priemonę, apie tai praneša šeimos ar darbo draugams ir pažįstamiems. Ar verta?
Ne. Jei automobilis ateityje sugestų (o kiekvienas automobilis kada nors sugenda), kas nors iš jūsų artimųjų gali apkaltinti jus pardavus jiems šlamštą. Kitas dalykas: dėl šeimos ar draugystės ryšių kas nors gali norėti maksimalaus kainos sumažinimo. Bet ar jis to nusipelnė?
Todėl geriausia automobilį sąžiningai parduoti nepažįstamam asmeniui.
Automobilio skelbimo turinys
Pirmiausia jis turi būti informatyvus. Pigūs triukai, tokie kaip: vienetinis, siuvinėjimas ir t. t., neveikia. Tas pats pasakytina ir apie kabareto istorijas, kurios vėliau platinamos interneto forumuose. Kalbėkime rimtai. Pigūs triukai, tokie kaip: nereikia investicijų, be avarijų, tobula, gali turėti teisinių pasekmių. Jei po metų automobilis sugenda, pirkėjas gali kreiptis į teismą. Juk pagal garantiją ir pardavėjo žodžius jis turi tokią teisę. Automobilis turėjo nereikalauti jokių investicijų. Juk tai nesąmonė. Į kiekvieną automobilį anksčiau ar vėliau reikia investuoti.
Visko, kas buvo padaryta automobiliui, pakeitimas blogai atsiliepia savininkui. Filtrų ar alyvos keitimas nėra automobilio privalumas. Tai tipinės techninės priežiūros užduotys, kurias reikia atlikti tam tikrais atvejais arba po tam tikro laiko ar nuvažiavus tam tikrą kilometražą. Galite pasigirti, kad automobilyje sumontuoti nauji purkštukai, dviejų masių smagratis arba padangos.
Pirkėjas pirmiausia atkreipia dėmesį į nuotraukas ir kainą. Dauguma pirkėjų vis tiek dar 2 kartus paklaus, ką parašėme skelbime. Skelbime verta nurodyti VIN numerį. Atsižvelgdami į tai, pirkėjai patikrina automobilio istoriją.
Nuotraukos yra labai svarbios. Juose automobilis turi būti parodytas iš visų pusių ir iš vidaus. Taip pat naudinga variklio skyriaus nuotrauka. Kad padarytumėte gražių nuotraukų, pakanka paprasto išmaniojo telefono. Galite pridėti nuotraukų, kuriose matysite konkrečius apgadinimus (įlenkimus ir pan.) arba automobilio privalumus (pvz., naujus ratlankius, naujas padangas). Turinyje verta paminėti, kokių defektų turi transporto priemonė, pavyzdžiui, įlenkimų, kas neveikia, pažeisti dažai ir pan.
Visada patartina nurodyti 10 proc. didesnę kainą, nei norite pasiekti. Pirkėjas vis tiek „derėsis“, kad sumažintų kainą.
Verta prisiminti, kad automobilio techninių defektų, avarijų istorijos, užliejimo, tikrosios ridos ir pan. slėpimas yra baudžiamasis nusikaltimas.
Ką turėčiau paruošti automobilio pardavimui? Visų pirma, dokumentai
Verta viską pasiruošti iš anksto:
- Registracijos liudijimas.
- Galite atsispausdinti pirkimo-pardavimo sutartį.
- Naudingos yra techninės priežiūros sąskaitos faktūros arba sąskaitos faktūros už brangias dalis (pvz., dviejų masių smagratį, purkštukus ir pan.), padangų pirkimo sąskaitos faktūros, reguliaraus techninio aptarnavimo patvirtinimas.
Automobilio paruošimas pardavimui
Ką verta daryti? Išsiurbkite saloną, nuplaukite apmušalus (vasarą tai galite padaryti patys), nuplaukite automobilį ir tada jį vaškuokite (nebent jis padengtas keramika). Pirkėjas įvertins, kad perka gražų, kvepiantį automobilį su blizgančia išore. Parduodama daugybė kosmetikos priemonių – nuo puikių vaškų iki lengvų vaškinių blizgiklių, kurie gali atgaivinti išblukusius seno automobilio dažus ir suteikti jiems blizgesio. Dauguma žmonių perka akimis. Net jei automobilis yra mažas, pigus ir senas.
Verta parodyti pirkėjui, kad automobilio įranga veikia. Groja radijas, navigacija veda į kelionės tikslą, šildymas šildo kaip orkaitė, o oro kondicionierius vėsina, kad peršaltumėte.
Pokalbio metu reikėtų pagirti automobilį…. Kas tai yra? Kiekviename automobilyje yra kas nors. Vienas iš jų yra taupus, kitą lengva pastatyti, trečias – daug degalų ryjantis, bet gražus, dar vienas – negražus, bet į jį galima sukrauti skalbimo mašiną, dar vienas – visai nesugenda. Visada yra privalumų.
Žinoma, prieš parduodant būtų gerai pašalinti visus pažeidimus. Iš praktikos žinoma, kad tai daro nedaugelis žmonių. Dar blogiau, yra žmonių, kurie parduoda automobilį, nes jis sukelia problemų (pvz., po avarijos).
Ką turėčiau žinoti apie automobilio pardavimą?
Turite būti pasiruošę, kad pirkėjas norės išbandyti automobilį (kartu su savininku) ir norės jį apžiūrėti pasirinktame autoservise ir (arba) diagnostikos stotyje.
Pirkėjas gali pageidauti prie OBD2 prievado prijungti diagnostikos prietaisą. Neturėtume su tuo sutikti. Tokius dalykus turėtų atlikti mechanikas arba diagnostikos specialistas. Pirkėjas gali paprašyti, kad būtų atlikta profesionali automobilio patikra, pavyzdžiui, dėl užliejimo ir korozijos. Jokiu būdu neleiskite nuplėšti apmušalų ar pašalinti vidaus dangos. Specialistai naudoja miniatiūrines apžiūros kameras, kuriomis gali pažvelgti į uždarus profilius.
Pirkėjas taip pat gali paprašyti patikrinti variklio būklę. Norint išmatuoti suspaudimą, reikia išimti uždegimo žvakes, o norint atlikti dyzelinio variklio purkštukų perpildymo bandymą, reikia juos išimti. Ar su tuo sutiksime, priklauso tik nuo mūsų pačių. Už transporto priemonės patikrinimą moka pirkėjas.
Bandomasis važiavimas nėra proga patikrinti, „kiek gamykla davė“, arba prasukti ratus, kad įsitikintumėte, ar automobilio šarnyrai negirgžda. Galima susitarti, kad bandomąjį važiavimą atliks tik mechanikas ar diagnostikos specialistas arba pirkėjas bus keleivis.
Psichologinės operacijos ir prekeivių žmonėmis išpuoliai
Deja, reikia būti pasiruošus daugeliui situacijų, kurios gali mus psichologiškai palaužti. SMS žinutės „duodu pusę kainos ir šiandien pasiimu“; gedimų, kurių nėra, paieškos, kad būtų sumažinta kaina; prekiautojų grupių, norinčių sumedžioti gerą automobilį už mažą kainą, kad vėliau jį parduotų brangiau, išpuoliai.
Belieka palinkėti sėkmės parduodant ir gauti geriausią įmanomą kainą. Taip pat verta prisiminti, kad vien tik automobilio pardavimas nereiškia, kad sandoris pardavėjui baigiasi. Apie automobilio pardavimą reikia pranešti atitinkamoms institucijoms – Pardaviau automobilį: automobilio išregistravimas internetu.
Prisijunkite prie „Taršos patikros reidas“ grupės.