Nukritus temperatūrai, elektriniai paspirtukai miesto gatvėse tampa vis retesniu reiškiniu. Savininkams ruošiant paspirtukus žiemos sezonui, ekspertai pataria nepalikti šių prietaisų ilgą laiką be priežiūros. Elektrinių paspirtukų ličio jonų baterijos kelia sprogimo ir gaisro pavojų – net kai jos nėra įkrautos. Norint sumažinti tokią riziką, būtina tinkamai atlikti techninę priežiūrą ir užtikrinti saugų laikymą.
Akumuliatorių pavojai: Baterijos gali kelti pavojų ne tik įkrovimo metu
„Lietuvos Draudimo“ Klientų aptarnavimo centro vadovas Mantas Norkus atkreipia dėmesį, kad paspirtukų baterijų sukelti gaisrai tapo rimtu rūpesčiu, ypač gyvenamuosiuose daugiabučiuose. Per pastaruosius kelis mėnesius Lietuvoje kilo keli didelį atgarsį sukėlę gaisrai, susiję su sprogusiais motorolerių akumuliatoriais.
Vienas didžiausių incidentų įvyko rugsėjo mėnesį, kai viename iš Vilniaus daugiabučių namų sprogo motorolerio baterija ir apgadino 20 butų. Panašūs incidentai įvyko Kaune, Palangoje ir Radviliškyje, per kuriuos buvo padaryta turtinė žala ir sužaloti gyventojai bei naminiai gyvūnai. J. Norkus pažymi, kad nors daugelis savininkų mano, kad jų paspirtukai yra saugūs, kai nėra įkraunami, ličio jonų baterijos gali užsidegti savaime.
Saugaus laikymo žiemą žingsniai
Kadangi paspirtukai išlieka gaisro pavojaus šaltiniu net ir tada, kai yra saugomi, Norkus pabrėžia, kad svarbu kruopščiai pasiruošti saugojimui žiemą. Toliau pateikiami pagrindiniai saugaus ir veiksmingo žiemojimo žingsniai:
- Kruopščiai išvalykite ir išdžiovinkite: Prieš laikydami motorolerį išvalykite, kad pašalintumėte purvą, dulkes ir druskos likučius. Ypatingą dėmesį skirkite akumuliatoriaus ir elektroninių komponentų džiovinimui, kad išvengtumėte rūdžių ar drėgmės padarytos žalos.
- Pasirinkite tinkamą laikymo vietą: Siekiant didžiausio saugumo, ličio jonų akumuliatorius geriausia laikyti lauke, kontroliuojamomis sąlygomis. Tačiau, atsižvelgiant į atšiaurų Lietuvos žiemos klimatą, dauguma žmonių paspirtukai laiko patalpose. Pasirinkite sausą, stabilios temperatūros patalpą, atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių, šildytuvų ar radiatorių.
- Venkite žemo akumuliatoriaus lygio: Nelaikykite paspirtukai su visiškai išsikrovusiu akumuliatoriumi. Reguliariai tikrinkite akumuliatoriaus būklę ir palaikykite optimalų įkrovos lygį, nes išsikrovęs akumuliatorius laikui bėgant gali degraduoti.
- Laikykitės priešgaisrinės saugos protokolų: Užtikrinkite, kad laikomi paspirtukai neužstotų avarinių išėjimų ar koridorių. Laikykite juos atokiau nuo degių medžiagų ir venkite ant paspirtukai ar aplink jį krauti daiktus. Bet kokio įkrovimo metu atidžiai stebėkite prietaisą ir nepalikite jo be priežiūros ilgesniam laikui.
Tinkama priežiūra ir saugojimas gali padėti išvengti galimų pavojų ir užtikrinti jūsų ir aplinkinių saugumą visą žiemą.