Prietaisų skydelyje užsidegusi variklio patikros lemputė gali kelti nerimą, tačiau ji ne visada reiškia tiesioginį ar katastrofišką gedimą. Pasak Ampercar.com automobilių priežiūros eksperto, nors ši įspėjamoji lemputė signalizuoja apie galimas problemas, ji nebūtinai reiškia, kad jūsų automobilio būklė yra kritinė.
Yra du pagrindiniai scenarijai, kai įsižiebia „Check engine“ lemputė:
- Įjungus degimą – transporto priemonėje įmontuota diagnostikos sistema atlieka savikontrolę ir trumpam įjungia įvairius prietaisų skydelio indikatorius. Taip užtikrinama, kad sistema veiktų tinkamai, ir vairuotojas įspėjamas apie galimus gedimus.
- Varikliui veikiant – jei lemputė įsijungia važiuojant, bet automobilis išlieka stabilus, tai gali reikšti ne rimtą problemą. Daugeliu atvejų šis įspėjimas atsiranda dėl nedidelių elektroninės sistemos reakcijų, o ne dėl kritinių variklio problemų.
Dažniausios variklio patikrinimo lemputės įsijungimo priežastys
Kartais šios įspėjamosios lemputės įsijungimas atrodo atsitiktinis arba nelogiškas. Tam tikruose automobilių modeliuose net perdegusi priekinių žibintų lemputė gali įjungti kontrolinę variklio lemputę, jei elektroninis valdymo blokas (ECU) neturi tam skirto įspėjimo.
Kitos dažniausiai pasitaikančios priežastys:
- Laikini sistemos trikdžiai – lemputė gali trumpam užsidegti dėl netinkamo ECU rodmenų nustatymo, tačiau vėliau savaime išnykti be įsikišimo.
- Sugedęs garų išmetimo sistemos prapūtimo vožtuvas – Tai neturės įtakos variklio veikimui, tačiau ECU jį užfiksuos kaip klaidą.
- Katalizatoriaus, deguonies jutiklių arba degalų sistemos komponentų problemos – į jas reikia atkreipti dėmesį, tačiau ne visada reikia imtis skubių veiksmų.
Kiek laiko galite toliau vairuoti?
Nors užsidegus kontrolinės variklio lemputės signalui automobilis gali toliau normaliai važiuoti, ekspertai pataria neignoruoti jo per ilgai. Jei automobilis nerodo jokių eksploatacinių problemų, paprastai galite važinėti 2-3 dienas, kol nuvažiuosite pas mechaniką atlikti diagnostikos.
Tačiau, jei pajutote bet kurį iš toliau išvardytų simptomų, nedelsdami nustokite važiuoti ir kreipkitės profesionalios pagalbos:
- Prarandama galia arba pagreitis
- Pastebimos variklio vibracijos
- Dūmai iš išmetimo sistemos
- Keisti garsai iš variklio skyriaus
Jei jūsų automobiliui būdingi šie požymiai, tolesnis važiavimas gali smarkiai pakenkti. Geriausia sustoti, išjungti variklį ir išsikviesti vilkiką, kad nuvežtų automobilį į remonto dirbtuves.
Ką turėtumėte daryti?
- Jei užsidega variklio patikrinimo lemputė, bet automobilis važiuoja gerai, galite trumpai važiuoti ir stebėti situaciją.
- Jei lemputė mirksi arba automobilis turi eksploatacinių problemų, nustokite važiuoti ir nedelsdami kreipkitės dėl diagnostikos.
- Niekada neignoruokite lemputės ilgiau nei kelias dienas, nes mažos problemos gali peraugti į brangiai kainuojantį remontą, jei jų nesureikšminsite.
Ar kada nors važiavote užsidegus variklio patikros lemputei? Pasidalykite savo patirtimi komentaruose!