Iš pažiūros patogi poza automobilyje – kojos ant prietaisų skydelio – gali baigtis rimtais sužalojimais. Nors tai atrodo nekaltas įprotis ilgesnių kelionių metu, ekspertai įspėja: viena avarija gali visiškai pakeisti gyvenimą.
Kas nutinka per avariją?
Šiuolaikiniai automobiliai turi oro pagalves, kurios avarijos metu išsiskleidžia per mažiau nei 0,04 sekundės. Jos iššauna apie 300 km/h greičiu – tai yra greičiau nei Formulės-1 automobilis. Jei keleivis sėdi su ištiestomis kojomis ant panelės, oro pagalvė smogia būtent į jas.
Rezultatas – kojos gali būti:
- sulaužytos keliose vietose
- sulenktos atgal į veidą
- išnarintos klubų ar kelių srityje
- smūgio metu atsitrenkti į veidą, sukeliant žandikaulio, kaukolės ar akių lūžius
Tokie sužalojimai reikalauja ilgų gydymo mėnesių, operacijų ir dažnai – lieka negrįžtamai.
Realūs atvejai
JAV, Džordžijos valstijoje, viena moteris po avarijos patyrė kelių, šlaunies ir klubo kaulų lūžius, kai automobilio oro pagalvė smogė į jos pakeltas kojas. Ji vos išgyveno.
Lietuvoje taip pat fiksuoti pavieniai atvejai. Vienas jų – netoli Panevėžio, kai keleivė vos išvengė rimtų traumų tik todėl, kad spėjo nuleisti kojas likus kelioms sekundėms iki susidūrimo.
Kauno greitosios pagalbos medikas dalijasi: „Net ir nedidelis susidūrimas, kai keleivis sėdi neteisingai, gali baigtis sudėtingais kaulų lūžiais ir galvos traumomis.“
Kodėl žmonės taip sėdi?
Socialiniai tinklai ir kelionių nuotraukos dažnai romantizuoja tokią sėdėseną. Instagram’e ar TikTok’e matome nuotraukas, kur keleiviai su akiniais nuo saulės, kojomis ant panelės, klausosi muzikos. Tačiau tai – klaidinantis įvaizdis.
Tokios nuotraukos nesukelia pasekmių, kol neįvyksta avarija.
Ką rekomenduoja saugumo ekspertai?
Norint apsisaugoti, pakanka laikytis kelių paprastų taisyklių:
Laikykite kojas ant grindų
Panelė – ne pakojis. Oro pagalvės veikia efektyviai tik tada, kai keleivis sėdi tinkamai.
Nesėdėkite atlošę per daug
Labai atlošta sėdėsena taip pat trukdo diržų ir oro pagalvių darbui.
Prisegkite saugos diržą teisingai
Diržas turėtų eiti per krūtinę ir klubus, o ne per pilvą.
Švieskite vaikus ir artimuosius
Dažnai paaugliai ar jauni žmonės mėgsta neįprastai sėdėti – svarbu jiems paaiškinti pasekmes.
Europos ekspertų pozicija
Europos automobilių saugumo tyrimų programa „Euro NCAP“ testuoja automobilius su prielaida, kad visi keleiviai sėdi taisyklingai. Jei keleivis sėdi neteisingai – rizika žymiai išauga.
Vilniaus Santariškių klinikų gydytojas ortopedas Jonas Petrauskas teigia: „Oro pagalvės nesukurtos apsaugoti žmogų, kuris sėdi ne pagal instrukciją. Netinkama sėdėsena gali padaryti daugiau žalos nei pati avarija.“
Apibendrinimas
Sėdėti su kojomis ant panelės atrodo patogu tik tol, kol įvyksta avarija. Tuomet ši poza virsta pavojingiausiu sprendimu. Saugumas prasideda nuo mažų įpročių – tad verta apie tai susimąstyti dar prieš įlipant į automobilį.
Ar tau yra tekę sėdėti taip per kelionę? Pasidalink savo patirtimi komentaruose, persiųsk šį straipsnį artimiesiems ir pasirūpinkime vieni kitų saugumu.