Temperatūrai krentant ir oro sąlygoms tampant nenuspėjamoms, Lietuvos vairuotojai turi pasirūpinti, kad jų transporto priemonės būtų paruoštos žiemai, įskaitant tinkamos rūšies dyzelino pasirinkimą. Žieminis dyzelinas yra specialiai sukurtas taip, kad gerai veiktų šalčio sąlygomis, todėl sumažėja variklio gedimų rizika net esant minusinei temperatūrai.
Arktinis dyzelinas: Geriausias žiemos sprendimas
Degalinių tinklas „Circle K Lietuva“ nuo šiol tiekia 1 klasės „Arctic“ dyzeliną, sukurtą taip, kad būtų atsparus užšalimui esant net -26 °C temperatūrai. Pasak „Circle K“ degalų kategorijos vadovo Baltijos šalims Roko Laurinavičiaus, šio dyzelino sudėtyje yra 7 % atsinaujinančių degalų (HVO), kurie mažiau sugeria vandenį. Ši savybė labai svarbi esant temperatūros svyravimams, dėl kurių degalų bake gali susidaryti kondensatas.
Laurinavičius pataria vairuotojams šaltuoju metų laiku palaikyti bent pusę degalų bako, kad sumažėtų kondensacija ir būtų užtikrintas patikimas variklio veikimas.
Pagrindiniai žieminio ir vasarinio dyzelino skirtumai
Pagrindinis žieminio ir vasarinio dyzelino skirtumas yra jų atsparumas šalčiui. Vasarinis dyzelinas gali užšalti esant vos -5 °C temperatūrai, o arktinis dyzelinas išlieka efektyvus ir esant daug žemesnei temperatūrai.
„Pavyzdžiui, vasarinis dyzelinas pradeda kristalizuotis esant -5 °C temperatūrai, todėl jis netinkamas naudoti žiemą. Žieminis dyzelinas yra būtinas sklandžiam darbui šalčio sąlygomis“, – aiškina A. Laurinavičius.
Kaip atpažinti žieminį dyzeliną
Vairuotojai turėtų ieškoti snaigės simbolio (*) ant degalų kolonėlių, kainų ženklų ar kvitų, kad įsitikintų, jog perka arktinį dyzeliną. Jei šio simbolio nėra, degalai greičiausiai yra pereinamojo laikotarpio F klasės dyzelinas, kuris yra atsparus užšalimui iki -20 °C, bet gali pradėti drumstis nuo -10 °C – ne toks tvirtas kaip arktinis dyzelinas, kuris išlieka skaidrus iki -16 °C ar žemesnės temperatūros.
Priekinio stiklo plovimo skystis: Nepamirškite jo!
A. Laurinavičius taip pat pabrėžia, kad svarbu pereiti prie žieminio priekinio stiklo plovimo skysčio. Vasarinis skystis greitai užšąla net ir esant švelniai minusinei temperatūrai.
Trumpalaikiam naudojimui vidutinio šalčio sąlygomis rinkitės skystį, pritaikytą -15 °C temperatūrai.
Nuolatinio užšalimo atveju rinkitės -25 °C skystį, kad išvengtumėte komplikacijų, ypač dėl to, kad naktį temperatūra gali būti žemesnė nei prognozuojama.
Pilnas plovimo skysčio bakelis dar labiau sumažina užšalimo riziką.
Žiemos vairavimo kontrolinis sąrašas
M. Laurinavičius atkreipia dėmesį į esminius pasirengimo saugiam vairavimui žiemą aspektus:
- Pasirinkite tinkamus dyzelinius degalus – arktinės kokybės dyzelinas užtikrina sklandų variklio užvedimą.
- Patikrinkite savo automobilio akumuliatorių – šaltas oras apkrauna akumuliatorius; iš anksto patikrinkite jų veikimą.
- Patikrinkite padangas – Žieminės padangos su geru protektoriumi ir tinkamo amžiaus užtikrina geresnį sukibimą su apledėjusiais keliais.
- Naudokite žieminį priekinio stiklo plovimo skystį – rinkitės didelį atsparumą šalčiui užtikrinantį skystį.
- Patikrinkite šildymo sistemą – Įsitikinkite, kad automobilio šildymas, ypač elektromobilių, veikia visu pajėgumu.
Imdamiesi šių veiksmų, vairuotojai gali mėgautis saugiomis ir nesudėtingomis žiemos kelionėmis net ir esant sudėtingoms oro sąlygoms.