Vėstant orams ir rytą ant automobilio stiklo radus pirmąjį ploną ledą, kiekvienas vairuotojas suskumba keisti automobilio padangas, kad šaltuoju metų sezonu kelionės būtų saugios. Prie automobilių servizų nusidriekia eilės, o padangų pardavėjai vos spėja konsultuoti žmones ir paaiškinti, kokias žiemines padangas reikėtų pasirinkti. Tad kokie yra padangų, skirtų važinėti šaltuoju metų sezonu tipai ir kaip išsirinkti tokias, kurios tarnaus ne vieną sezoną?
Padangų tipas – pagal jūsų žiemos maršrutą
Padangų pardavėjai pažymi, kad yra trys skirtingų rūšių padangų tipai: tvirto mišinio padangos, minkšto mišinio padangos arba kitaip dar vadinamos skandinaviško tipo padangos ir dygliuotos padangos. Pastarosios, ko gero yra labiausiai pažįstamos pirkėjams ir siejamos su šaltuoju sezonu, tačiau nebūtinai jums reikalingos.
Prieš renkantis naujas padangas, jums būtų naudinga įvertinti, kokiu keliu ir kokiu atstumu važinėsite žiemą, tuomet padangas išsirinkti bus žymiai lengviau.
Jei įprastai žiemą važinėjate tik miesto gatvėmis, jums geriausia būtų rinktis kieto mišinio padangas. Pagrindinės jų savybės atsiskleidžia būtent esant barstytai ar šlapiai kelio dangai. Be to, jų eksploatacijos laikotarpis yra ilgiausias, tad miesto gatvėmis su kieto mišinio padangomis važinėsite tikrai ne vieną sezoną.
Jei gyvenate užmiestyje ir į darbą ar leisti laisvalaikį dažniausiai važiuojate mažiau nuvalytais užmiesčio keliais, jums labiausiai tinkamos yra minkšto mišinio padangos. Pagrindinės jų savybės – puikus sukibimas su sniegu ar apledėjusia kelio danga.
Dygliuotų padangų jums prireiks tuo atveju, jei kasdien važinėsite itin retai valomais, neasfaltuotais keliais.
„Žmonės, kurie gyvena miesto sąlygomis, didmiesčiuose ar važinėja plento keliais, autostrada, tai jie dažniausiai turėtų rinktis kieto mišinio padangas, kitaip tariant europines, standartinio mišinio. Jos turi geresnes vairavimo savybes ant šlapios kelio dangos, ką vairuotojai kasdien žiemą ir gauna ant asfalto važinėdami. Taip pat su jomis bus trumpesnis stabdymo kelias važiuojant šlapiais, žiemai normaliais keliais. Na, o žmonės, gyvenantys užmiesčiuose, kur keliai yra nevalomi arba mažai valomi, apledėję, apsnigti, turėtų rinktis skandinaviško tipo minkšto mišinio padangas, nes jos yra sukurtos kaip pakaitalas dygliams ir skirtos pravažumui per ledą, suspaustą sniegą ir jos pasižymi geresniu stabdymu būtent ant nevalytų, apledėjusių, apsnigtų kelių. Jei jau žmogus važiuoja į mišką ar ypač ekstremaliomis sąlygomis vairuoja kasdien, žinoma, tada jau reikia dygliuotų padangų. Bet dabar Lietuvoje turbūt mažai tokių kelių, kuriems būtų reikalingos dygliuotos padangos“, – sako ekspertas, pirkitpadangas.lt vadovas Domantas Dulkė.
Sezoninės ar universalios, dėvėtos ar naujos?
Dažnai dėl patogumo, kad keičiantis sezonams nereikėtų keisti padangų, žmonės nusprendžia rinktis universalias padangas. Tačiau ar šis sprendimas yra geras? Specialistai sako, kad nevisada.
Universalios padangos daugiau skirtos tiems automobilių savininkams, kurie per metus nuvažiuoja nedaug – iki 10000 kilometrų, o jų pagrindinis važiavimo pikas yra vasaros sezonu. Jei žiemą važinėjate tiek pat, kiek vasarą, ar net daugiau, specialistai pataria įsigyti žieminių ir vasarinių padangų komplektus.
„Žieminėse ir vasarinėse padangose skiriasi gumos mišiniai. Žiemines padangas rekomenduojama dėti jau nuo +8 laipsnių temperatūros, nes jų mišinys nekietėja. Vasarinių padangų mišinys kietėja“, – aiškina Domantas Dulkė.
Lygiai taip pat specialistai nerekomenduoja pirkti ir dėvėtų padangų. Visų pirma dėl to, kad sutaupysite tikrai nedaug, nes kainų skirtumas nėra labai didelis, tačiau kokybės skirtumas milžiniškas.
„Pirmas dalykas, tai perkate katę maiše, nes jei nemontuojate ten, kur perkate, tai nežinia ką nusipirkote. Ar ji bus išsilaiptavusi, ar su guzais vadinamais. Aišku, reikia atkreipti dėmesį ir į pagaminimo metus. Nes tikrai esu girdėjęs, kad žmonės perka pavadinimą, pavyzdžiui Michelin, o kad ta padanga 6-7 metų senumo, į tai dėmesio nekreipiama. Žieminei padangai metai yra labai svarbus dalykas “, – vardija pirkitpadangas.lt vadovas D. Dulkė.
Specialistas sako, kad padangų pirkimas prilygsta investicijai į artimųjų ir savo saugumą, kuriuo rizikuoti mažiausiai norisi kiekvienam.