Tai nepatogi tema, nors ji liečia mus visus. Klausimai apie tai, kaip dažnai turėtume tuštintis ir ar yra tinkamas laikas apsilankyti tualete, nėra nereikšmingi ir juos verta užduoti. Sveikas tuštinimasis yra toks pat svarbus kaip ir tinkama mityba ar reguliarus fizinis aktyvumas. Taigi atsakome ir išsklaidome visas jūsų abejones.
Kaip dažnai turėtume vaikščioti į tualetą?
Šiuo atžvilgiu sunku nustatyti normos intervalą, nes tuštinimosi dažnumas yra individualus dalykas. Manoma, kad sveika lankytis tualete nuo trijų kartų per dieną iki trijų kartų per savaitę. Svarbiausia yra tai, ar tuštinimosi procesas vyksta lengvai ir neskausmingai ir ar tuštinimosi turinys yra tinkamos konsistencijos. Staigūs tuštinimosi dažnumo pokyčiai, kartu pasireiškiantis diskomfortas ar kiti nerimą keliantys simptomai gali būti signalas, kad kažkas negerai su virškinimo sistema.
Nuo ko priklauso tuštinimosi ritmas?
Genai, hormonai ir žarnyno mikroflora lemia natūralų organizmo ritmą, todėl vieni žmonės virškina greičiau, o kiti lėčiau. Kaip galite paveikti tuštinimosi dažnumą? Pirmiausia per mitybą. Todėl, jei norite padidinti tuštinimosi reguliarumą, į savo mitybą įtraukite skaidulų – jos padeda išmatoms sklandžiau judėti per virškinimo sistemą ir labai sumažina vidurių užkietėjimo riziką. Panašiai veikia ir tinkama hidratacija – kuo daugiau vandens geriate, tuo minkštesnės ir lengviau pasišalina išmatos.
Taip pat skaitykite: „Kas greitai laisvina vidurius? Priežastys, simptomai ir priemonės nuo vidurių užkietėjimo“.
Kiek laiko turėtų trukti apsilankymas tualete?
Tuštinimasis natūraliomis sąlygomis turėtų trukti trumpai – nuo kelių sekundžių iki kelių minučių. Ilgas sėdėjimas tualete, ypač kai tuštinimasis nebaigtas, gali reikšti sveikatos sutrikimus. Žinoma, skubėti tuštinantis taip pat nepatartina, nes tik tada, kai esame atsipalaidavę, tinkamai veikia mūsų parasimpatinė nervų sistema. Būtent parasimpatinė sistema suaktyvina žarnyno peristaltikos judesius, kuriais maisto turinys juda tiesiosios žarnos link. Tada, kai tiesioji žarna prisipildo išmatų turinio, jos sienelėse esantys tempimo receptoriai siunčia signalus į centrinę nervų sistemą. Parasimpatinė nervų sistema į šiuos signalus reaguoja padidindama storosios žarnos lygiųjų raumenų susitraukimus ir paruošdama organizmą tuštinimuisi.
Ar yra tinkamas tuštinimosi laikas?
Ne. Viskas priklauso nuo mūsų kūno sinchronizacijos su dienos ir nakties ciklu. Aktyviausia žarnyno veikla būna rytais. Tuomet kortizolio, organizmo budrumo hormono, lygis pasiekia aukščiausią lygį, o tai gali paskatinti žarnyno refleksą. Be to, po nakties poilsio žarnynas turi laiko sukaupti medžiagų išsiskyrimui, o pirmas valgis ar net stiklinė vandens sukelia vadinamąjį žiaukčiojimo refleksą. Dėl šios priežasties rytas daugeliui žmonių yra natūralus laikas „pradėti dieną“ ir virškinimo požiūriu. Tačiau jei jūsų organizmas veikia kitaip – nesijaudinkite. Svarbu įsiklausyti į savo kūną, pasirūpinti dienos ritmu ir neignoruoti žarnyno poreikių. Reguliarumas ir komfortas yra sveikos virškinimo sistemos pagrindas.
Kokia yra reguliarių apsilankymų tualete svarba žarnyno sveikatai?
Reguliarus tuštinimasis yra ne tik patogumo, bet ir žarnyno sveikatos klausimas. Gerai funkcionuojantis organizmas natūraliai reguliuoja virškinimo greitį, o tai skatina normalios žarnyno mikrofloros palaikymą ir toksinų šalinimą iš organizmo. Nereguliarus tuštinimasis gali lemti šių toksinų ir nesuvirškintų šiukšlių kaupimąsi organizme, o tai kelia įtampą virškinimo sistemai ir gali prisidėti prie uždegimų. Be to, sutrikęs žarnyno judėjimas, pavyzdžiui, vidurių užkietėjimas arba viduriavimas, gali sukelti maistinių medžiagų įsisavinimo problemų, todėl gali trūkti maisto medžiagų.
Ligos, dėl kurių keičiasi tuštinimasis, yra šios:
- dirgliosios žarnos sindromas,
- Krono liga,
- opinis kolitas,
- celiakija,
- skydliaukės ligos,
- tam tikros infekcijos,
- neurologiniai sutrikimai.
Ką galima padaryti, kad žarnynas būtų stimuliuojamas?
Jei kenčiate nuo vidurių užkietėjimo, prieš griebdamiesi vaistų, verta išbandyti kitus metodus, pavyzdžiui, kelias minutes masažuoti pilvą sukamaisiais judesiais pagal laikrodžio rodyklę. Tai derinkite su giliu kvėpavimu ir patogia atsipalaidavimą skatinančia poza. Dažnai padeda pritūpimo padėtis – jei ji jums patogi, pabandykite joje pabūti kurį laiką. Toks kūno padėties pakeitimas gali natūraliai stimuliuoti žarnyną.
Šaltiniai:
Walter SA, Kjellström L, Nyhlin H, Talley NJ, Agréus L. Normalių tuštinimosi įpročių vertinimas bendroje suaugusiųjų populiacijoje: Popcol tyrimas. Scand J Gastroenterol. 2010.
Modi RM, Hinton A, Pinkhas D, Groce R, Meyer MM, Balasubramanian G, Levine E, Stanich PP. Defekacinės laikysenos keitimo prietaiso įdiegimas: Poveikis sveikų asmenų žarnyno judesių modeliams. J Clin Gastroenterol. 2019.