Sveria iki 1,5 kg, gali pačios atsinaujinti ir per minutę perpumpuoja maždaug 1,5 litro kraujo. Kepenys yra vienas svarbiausių žmogaus kūno organų. Jos atsakingos už daugybę medžiagų apykaitos procesų, palaiko imuninę sistemą ir dalyvauja gaminant energiją mūsų organizme. Deja, kepenims reikia daug laiko, kad parodytų, jog serga. Blogiausiu atveju gali pasireikšti net kepenų cirozė, kuri yra penkta pagal dažnumą 45-65 metų amžiaus žmonių mirties priežastis. Vyrai serga dvigubai dažniau. Kas yra kepenų cirozė, kokios jos priežastys ir simptomai? Ar procesą galima pakeisti? Mes atsakome: „Ar cirhinė liga yra pavojinga?
Kas yra kepenų cirozė?
Kepenys sudarytos iš ląstelių, vadinamų hepatocitais, kurie sudaro didesnius telkinius – skilteles. Per jų centrą eina kraujagyslės. Cirozė – tai progresuojanti ląstelių ir skiltelių fibrozė, todėl kraujotaka tampa vis sunkesnė ir kepenys negali atlikti savo funkcijų. Per didelis riebalinio audinio kiekis taip pat yra našta šiam organui. Laikui bėgant hepatocitai žūsta, o kepenų parenchima įgauna vadinamųjų regeneracinių mazgų pavidalą. Deja, kepenų fibrozė yra negrįžtamas procesas; tinkamas gydymas gali jį tik pristabdyti ir, svarbiausia, apsaugoti nuo pavojingų komplikacijų, tokių kaip portalinė hipertenzija, kepenų encefalopatija ar pirminis kepenų vėžys.
Kepenų cirozės priežastys
Cirozė dažniausiai susijusi su piktnaudžiavimu alkoholiu. Iš tiesų tai yra dažnas ligos išsivystymo veiksnys – apskaičiuota, kad cirozė išsivysto 15 % žmonių, kurie 10 metų įkyriai vartoja alkoholį. Tačiau kepenys gali būti pažeistos ir dėl virusinių infekcijų, netinkamos mitybos ar nutukimo.
Dažniausios kepenų cirozės priežastys:
- Piktnaudžiavimas alkoholiu;
- Ūminis ir lėtinis hepatitas B ir C (ypač C tipo hepatitas, 20 % pacientų išsivysto lėtinis uždegimas, pažeidžiantis kepenų ląsteles);
- Nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga;
- Paveldėtos ir įgytos medžiagų apykaitos ligos: diabetas, nutukimas, Vilsono liga;
- Lėtinė tulžies takų liga, dėl kurios tulžis iš kepenų gali nutekėti (tulžies perteklius gali pažeisti kepenų parenchimą);
- Autoimuninės ligos, sukeliančios kepenų uždegimą (organizmas pradeda gaminti antikūnus, kurie puola kepenis, tačiau to priežastys kol kas nežinomos);
- Lėtinis tam tikrų vaistų (pvz., imunosupresantų ar vaistų nuo vėžio) vartojimas.
Kepenų cirozės simptomai
Kepenys nėra inervuotos, todėl jų neskauda. Diskomforto jausmą viršutinėje pilvo dalyje gali sukelti kepenų padidėjimas ir jų spaudimas į serozinę membraną. Cirozės simptomai nėra būdingi ir kartais painiojami su kitomis ligomis.
Bendrieji simptomai:
- apatija ir silpnumas, ilgainiui išsekimas ir greitas nuovargis;
- dėmesio koncentracijos problemos;
- karščiavimas;
- apetito praradimas ir svorio kritimas;
- kūno formų pokyčiai, įgaunant „kaštoninio žmogaus“ pavidalą: padidėjusi pilvo apimtis, bet lieknesnės viršutinės ir apatinės galūnės.
Virškinimo trakto simptomai:
- kepenų ir blužnies padidėjimas;
- lengvas viršutinės pilvo dalies skausmas dešinėje pusėje;
- viduriavimas;
- pilvo pūtimas ir pykinimas;
- apetito praradimas ir svorio kritimas;
- blužnies padidėjimas;
- raudonos dėmės ant rankų;
- ascitas;
- kraujavimas iš nosies ir dantenų.
Ant odos matomi simptomai:
- delnų ir padų eritema;
- odos pigmentacija arba žemiškas vaškinis atspalvis;
- baltas nagų spalvos pakitimas;
- kepenų voratinklinės venos (žvaigždės formos kraujagyslių pažeidimai).
- polinkis į mėlynes
- odos ir akių pageltimas;
- nenatūralus intensyvus lūpų ir burnos gleivinės paraudimas;
- „medūzos galva“ – išsiplėtusios veninės kraujagyslės ant odos bambos srityje;
- odos niežėjimas.
Endokrininiai simptomai:
- hipogonadizmas: sėklidžių atrofija ir lytinio potraukio praradimas vyrams, moterims – menstruacijų praradimas ir nevaisingumas;
- ginekomastija (pieno liaukos padidėjimas vyrams);
- hirsutizmas – plaukuotumas ant krūtinės, pilvo ir veido moterims;
- 2 tipo cukrinis diabetas.
Cirkrozės diagnozė
Vienintelis pagrindinis tyrimas, kurio rezultatai gali padėti diagnozuoti kepenų cirozę, yra kraujo tyrimas, iš kurio gydytojas gali nustatyti sumažėjusį trombocitų skaičių, t. y. trombocitopeniją. Ilgą laiką tai buvo vienintelis „laboratorinis“ kepenų ligos požymis. Toliau reikėtų patikrinti kepenų fermentų aktyvumą, baltymų ir bilirubino koncentraciją bei nustatyti krešėjimo parametrus. Taip pat verta ištirti hepatito B ir C antikūnus.
Taip pat būtina atlikti organo ultragarsinį tyrimą, o prireikus gydytojas nurodys atlikti kompiuterinės tomografijos arba magnetinio rezonanso tyrimą. Tačiau reikia pabrėžti, kad kepenų cirozę galima diagnozuoti tik remiantis histopatologiniu tyrimu, atliktu kepenų biopsijos metu.
Cirozės gydymas
Cirozės gydymas priklauso nuo ligos priežasties ir sunkumo. Hepatito infekcijos atveju, be kita ko, vartojamas interferonas, o autoimuninė liga gydoma kortikosteroidais. Alkoholizmo sukeltai cirozei gydyti reikalingas psichologinis gydymas (priklausomybės terapija). Gydymo tikslas – sustabdyti tolesnį kepenų fibrozės procesą ir užkirsti kelią komplikacijų atsiradimui. Jei visos gydymo galimybės nepadeda, gali prireikti kepenų transplantacijos.
Tinkama mityba (daug baltymų ir daržovių, mažai gyvulinės kilmės riebalų ir labai perdirbtų produktų, reikėtų riboti paprastųjų angliavandenių kiekį) ir, svarbiausia, visiškas alkoholio atsisakymas taip pat yra pagrindinis gydymo elementas. Taip pat būtina sumažinti suvartojamos druskos kiekį.
Kaip apsisaugoti nuo kepenų cirozės?
Cirozės riziką mažina sveikas gyvenimo būdas – subalansuota mityba ir reguliarus fizinis aktyvumas. Be kita ko, nuo kepenų steatozės saugo ir sveikas kūno svoris. Taip pat labai svarbu vengti alkoholio ir rūkymo.
Cirozės prevencija taip pat apima hepatito viruso infekcijos rizikos mažinimą:
- skiepijimas nuo hepatito B;
- vengti elgesio, galinčio sukelti hepatito C viruso infekciją: medicininių, odontologinių ir kosmetinių procedūrų, atliekamų atsitiktinėse vietose, kuriose higiena ir sterilizacija yra prasta, atsitiktinių lytinių santykių;
Taip pat rekomenduojama reguliariai atlikti kepenų fermentų kiekio nustatymo tyrimus ir tolesnius kepenų ultragarsinius tyrimus.