Išsamus penkerių metų tarptautinis tyrimas atskleidė, kad Lietuvoje taikomos griežtos alkoholio kontrolės priemonės reikšmingai pagerino visuomenės sveikatą ir sumažino mirtingumą. Tyrime, kurį atliko Kanados, Lietuvos ir kitų Europos šalių ekspertai, buvo analizuojamas alkoholio apmokestinimo, pardavimo apribojimų ir reklamos draudimų poveikis Lietuvoje, taip pat kaimyninėse Baltijos šalyse ir Lenkijoje.
Rezultatai stulbinantys: sumažėjo alkoholio suvartojimas vienam gyventojui, sumažėjo hospitalizacijų dėl alkoholio vartojimo, o vidutinė gyvenimo trukmė šalyje pailgėjo.
Pagrindinės priemonės, kurios padarė skirtumą
Tarp didžiausią poveikį padariusių politikos priemonių buvo:
- 2008 m. ir 2017 m. padidintas alkoholio akcizas
- Didesnis minimalus alkoholio vartojimo amžius (padidintas 2018 m.)
- Sutrumpintas alkoholio pardavimo laikas
- Beveik visiškas alkoholio reklamos draudimas
Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Lenkijoje padidinus alkoholio mokesčius, per metus vienam gyventojui teko beveik vienu litru mažiau alkoholio.
Per vienerius metus išgelbėta daugiau nei 1400 gyvybių
Tyrimo metu nustatyta, kad po 2017 m. Lietuvoje atlikto didelio akcizo mokesčio padidinimo, kuriuo buvo padidintas:
- alaus mokestis padidėjo 112 proc.
- vyno mokestis – 111 proc.
- tarpinių produktų mokestis – 93 proc.
- spiritinių gėrimų mokestis – 23 %
Vien per pirmuosius metus pavyko išvengti daugiau kaip 1 400 su alkoholio vartojimu susijusių mirčių.
„Alkoholio kainų didinimas turi didžiausią teigiamą poveikį visuomenės sveikatai“, – sakė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesorius Mindaugas Štelemėkas.
„Pastebėjome ne tik ženkliai pagerėjusius sveikatos rodiklius, bet ir gerokai padidėjusias valstybės mokestines pajamas. Tai abipusiai naudinga situacija šaliai“, – pridūrė jis.
Alkoholio pardavimo apribojimai ir mažesnis mirtingumas
Viena iš prieštaringiausiai vertinamų politikos priemonių buvo draudimas sekmadieniais prekiauti alkoholiu išsinešimui, kuris iš pradžių sulaukė visuomenės kritikos. Tačiau dabar tyrimai patvirtino, kad ši priemonė:
- Sumažėjo vyrų mirtingumas nuo traumų sekmadieniais
- Pirmadieniais sumažino vyrų mirtingumą nuo širdies ir kraujagyslių ligų
Teigiamas poveikis jaunimo alkoholio vartojimui
Tyrime taip pat nagrinėtas 2018 m. įvestų alkoholio reklamos apribojimų poveikis. Analizuodami Europos mokyklų apklausų apie alkoholį ir kitus narkotikus projekto (ESPAD) duomenis, mokslininkai nustatė, kad
- 2019 m. Lietuva iš vienos blogiausių šalių Europoje pagal paauglių alkoholio vartojimą tapo viena geriausių.
- Paauglių girtavimo rodikliai nukrito žemiau ES vidurkio
„Labai svarbu daryti įtaką jauniems žmonėms. Lietuvos pavyzdys rodo, kad visapusiškas alkoholio reklamos draudimas, ypač socialinėje žiniasklaidoje, yra įmanomas ir veiksmingas siekiant sustabdyti naujos kartos priklausomybę nuo alkoholio“, – sakė Kanados Priklausomybių ir psichikos sveikatos centro (CAMH) profesorius Jürgenas Rehmas.
Pavyzdys likusiai Europai?
Tyrimą finansavo JAV Nacionalinis piktnaudžiavimo alkoholiu ir alkoholizmo institutas, bendradarbiauta su Pasaulio sveikatos organizacija (PSO).
Lygindami skirtingą alkoholio politiką Lietuvoje, Baltijos šalyse ir Lenkijoje, mokslininkai galėjo patvirtinti tiesioginį priežastinį ryšį tarp šių priemonių ir geresnių sveikatos rodiklių.
ES ir kitoms šalims diskutuojant dėl griežtesnio alkoholio vartojimo reglamentavimo, į Lietuvą dabar žvelgiama kaip į sėkmės pavyzdį kovojant su alkoholio daroma žala.
Ar kitos šalys turėtų pasekti Lietuvos pavyzdžiu ir įgyvendinti griežtesnes alkoholio vartojimo taisykles? Pasidalykite savo mintimis komentaruose!