Aplinkos apsaugos agentūra (EPA) nusitaikė į vieną prieštaringiausiai vertinamų šiuolaikinių automobilių funkcijų – automatines „Stop/start“ sistemas. Nors iš pradžių šios sistemos buvo sukurtos siekiant sumažinti degalų sąnaudas ir išmetamųjų teršalų kiekį, jos tapo plačiai paplitusiu vairuotojų erzinimu. Dabar EPA teigia, kad atėjo laikas keisti padėtį.
Kodėl vairuotojai nekenčia „Start/Stop“ sistemų
Automatinė „Start/Stop“ sistema išjungia automobilio variklį, kai jis dirba tuščiąja eiga, pavyzdžiui, prie šviesoforų, ir vėl jį įjungia, kai vairuotojas nuspaudžia stabdį. Nors dėl šios sistemos veikia tokios funkcijos kaip oro kondicionierius, trumpalaikė tyla ir pakartotinis variklio paleidimas dažnai atrodo įkyriai, ypač miesto eisme.
- Daugelyje naujų automobilių įjungta pagal numatytuosius nustatymus
- Daugelyje modelių galima išjungti rankiniu būdu
- Vairuotojai pranešė apie erzinančius vėlavimus ir vibracijas
EPA netikėta pozicija
Lee Zeldinas, EPA vadovas, pateko į laikraščių antraštes, paskelbęs įrašą X (buvusiame „Twitter“), kuriame pažadėjo „ištaisyti“ funkciją, kurios „visi nekenčia“. Nors detalių nedaug, tai žymi reikšmingą agentūros, kuri anksčiau automobilių gamintojus už šios technologijos naudojimą apdovanodavo anglies dioksido kreditais, pokytį.
Start/stop technology: where your car dies at every red light so companies get a climate participation trophy. EPA approved it, and everyone hates it, so we’re fixing it. pic.twitter.com/zFhijMyHDe
— Lee Zeldin (@epaleezeldin) May 12, 2025
Ekologinė ir efektyvumo nauda
Nepaisant nepopuliarumo, „stop/start“ sistema teikia apčiuopiamą naudą. EPA duomenys parodė, kad ji gali sumažinti išmetamo CO₂ kiekį visame automobilių parke iki 2,2 galono kilometrui. SAE International duomenimis, važiuojant mieste degalų sąnaudos gali būti 26,4 proc. mažesnės. Tačiau net ir šie privalumai nesušvelnino visuomenės nuomonės.
Kas toliau laukia „Start/Stop“ sistemos?
Apie 65 proc. visų JAV parduodamų naujų transporto priemonių vis dar turi automatinę „Stop/Start“ sistemą, tačiau šios technologijos ateitis dabar atrodo neaiški. Zeldinas užsiminė apie platesnius pakeitimus, ir tikimasi, kad artimiausiais mėnesiais agentūra atskleis daugiau informacijos. Neaišku, ar tai reiškia visišką draudimą, ar neprivalomą išjungimą.
Tuo tarpu yra paprastesnė išeitis – jei jūsų automobilis tai leidžia, tiesiog išjunkite ją kiekvieną kartą važiuodami.
Kokia jūsų nuomonė? Ar pritariate „Stop/start“ sistemų panaikinimui? Pasidalykite savo nuomone komentaruose arba socialiniuose tinkluose.