Ekonominė padėtis Rusijoje nėra pati geriausia – tai pripažįsta Rusijos įmonių vadovai, net ir tie, kurie yra itin artimi Kremliui, rašo ketvirtadienio „Le Monde“. Prancūzijos dienraštis, be kita ko, mini 9 proc. viršijančią infliaciją, iki 21 proc. pakilusią pagrindinę palūkanų normą, labai žemą rublio kursą ir beveik 30 proc. siekiančias bankų paskolų palūkanas.
Daugėja ženklų, rodančių, kad Rusijos ekonomikos padėtis sparčiai blogėja, ir tai pripažįsta Rusijos bendrovių vadovai, net ir tie, kurie yra itin artimi Kremliui, praneša Paryžiaus dienraštis. Tarptautinis valiutos fondas (TVF) prognozuoja, kad 2025 m. Rusijos ekonomikos augimas sumažės iki 1,3 proc.
Rusijos ekonomika pradeda smukti
„Centrinio banko palūkanų norma yra 2,5 karto didesnė už infliaciją, o ji vis dar nemažėja. Atrodo, kad vaistas yra žalingesnis už ligą“, – vertino kasybos ir metalurgijos bendrovės „Severstal“ vadovas Aleksejus Mordašovas. Panašiai kalbėjo ir banko „Sberbank“ vadovas Germanas Grafas. „Padėtis yra sudėtinga. Ekonomika ilgai neišsilaikys. Matome aiškių lėtėjimo požymių“. – teigė jis.
Sergejus Čemezovas, holdingo „Rostech“, kuris, kaip rašo „Le Monde“, yra „pramonės ir ginkluotės komplekso širdis“, vadovas, mano, kad „palūkanų normų didinimas yra rimtas pramonės sektoriaus augimo stabdis“. „Jei ir toliau (vykdysime tokią politiką), praktiškai dauguma mūsų įmonių bankrutuos“. – jis priduria.
Rusijos verslo atstovas, pageidavęs likti anonimu, „Le Monde“ sakė, kad „aplinka siunčia Kremliui signalus: ekonomika vis dar laikosi, bet tai truks neilgai. Būtina kuo greičiau užbaigti konfliktą Ukrainoje“.
Atrodo, kad Kremlius nėra suinteresuotas paliaubomis
Tačiau, jei paliaubos būtų sudarytos, „politinis elitas suprastų, kad tai toli gražu nėra pirminis (Kremliaus) tikslas, ir tai gali sukelti problemų režimui“. Fasadas yra trapus! Tuo įsitikinome per Jevgenijaus Prigožino maištą“. – tęsia žurnalo pašnekovas.
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas leido žiniasklaidai pranešti, kad jis skubiai vyks į Maskvą pasirašyti susitarimo, kuris de facto priverstų Kijevą padaryti teritorinių nuolaidų, bet įšaldytų konfliktą. Kremlius neatsakė, kad yra suinteresuotas paliaubomis, primena „Le Monde“.
Vienas Europos diplomatas Maskvos dienraščiui sako, kad kol kas Vladimiras Putinas „laikosi savo pagrindinių prielaidų“ ir leidžia suprasti, kad taika bus sudaryta tik jo sąlygomis.
JAV pagalba Ukrainai po Putino padidinamuoju stiklu
„Artimiausiomis savaitėmis (Putinas) stebės D. Trumpą ir žiūrės, kas liko iš JAV pagalbos Ukrainai karinėje srityje. Tačiau jo paties ekonominėje Rusijos terpėje jis yra išbandomas, sankcijos ir grėsmingos jų pasekmės kelia vis didesnį nerimą“, – pridūrė diplomatas.
Pasaulio politikos konferencijos prezidentas Thierry de Montbrialas mano taip pat ir prognozuoja, kad Rusijos lyderis kelis mėnesius stebės D. Trumpą. Kremliui būtų naudinga išvengti mobilizacijos ir ekonominio žlugimo, tačiau „Putinas neskuba“.