Pagal liepos mėn. priimtus teisės aktus Europos Sąjunga 2025 m. sausio 1 d. įves naują draudimą. Šis draudimas taikomas odontologinei veiklai ir reiškia, kad odontologas nebegalės pardavinėti tam tikrų produktų.
Naujasis draudimas įsigalios 2025 m. sausio 1 d. Dauguma Europos Sąjungos šalių jį įves tą pačią dieną.
Naujas draudimas: Europos Sąjunga palaipsniui atsisako amalgamos
Nuo 2025 m. sausio 1 d. Europos Sąjungoje nebus galima įsigyti amalgamos plombų. Amalgama yra odontologijos medžiaga, kuri buvo plačiai naudojama dar praėjusiame dešimtmetyje. Garsiosios juodos plombos, kurias gali prisiminti net 2000-aisiais gimę žmonės, yra amalgama. Pirmajame XXI a. dešimtmetyje šios rūšies plombos buvo plačiai naudojamos.

Tačiau amalgama pradėta keisti šviesoje kietėjančiomis arba cheminėmis medžiagomis kietėjančiomis plombomis. Tačiau draudimas įvestas dėl amalgamoje esančio gyvsidabrio. Tai pavojingas aplinkai elementas, todėl juodųjų plombų šalinimas tapo nemenka problema.
Pakaitalai kainuoja brangiau. Tačiau patvaresni ir saugesni
2017 m. JAV atlikto tyrimo duomenimis, amalgama buvo naudojama kas penktoje plomboje. Tuo tarpu 2022 m. ji sudarė jau mažiau nei 6 proc. plombų. Odontologai atkreipia dėmesį į alternatyvas. Jos yra šiek tiek brangesnės, tačiau estetiškesnės, patvaresnės ir, svarbiausia, jose nėra gyvsidabrio.
Europos Sąjunga pagaliau įveda naują draudimą nuo 2025 m. pradžios, tačiau dvi Bendrijos šalys galės naudoti amalgamą iki 2026 m. birželio mėn. Tai Čekijai ir Slovakijai taikomos išlygos. Šiose šalyse juodosios plombos yra 100 proc. kompensuojamos valstybės.
Ne tik amalgama. Europos Sąjunga palaipsniui atsisako gyvsidabrio lempų
2024 m. liepos 31 d. priimti ES teisės aktai susiję ne tik su plombomis. Pagal priimtą sprendimą ES šalys ne vėliau kaip iki 2027 m. turi palaipsniui atsisakyti gyvsidabrio turinčių lempų. Jų gamyba, importas ir eksportas bus uždrausti.
Gyvsidabris yra pavojingas aplinkai, nuodingas žmonėms ir gali kelti pavojų sveikatai ir gyvybei. Šis elementas lengvai plinta, kaupiasi ir ilgai gyvuoja. Apsinuodijimo gyvsidabriu simptomai yra pykinimas, vėmimas, metalo skonis burnoje, sutrikęs rijimas, erozijos burnoje ir gerklėje, viduriavimas.