Pasakojime, kuriame susipina širdgėla, humoras ir naujausios technologijos, prancūzų interjero dizainerė Anne tapo sudėtingos apgavystės auka. Per 18 mėnesių sukčiai, naudodamiesi dirbtinio intelekto sukurtu turiniu, prisistatė Holivudo žvaigžde Bradu Pittu, išviliojo iš jos 830 000 eurų ir sugriovė jos gyvenimą.
Viskas prasidėjo nekaltai 2023 m. vasarį, kai Anne atsisiuntė „Instagram“. Netrukus po to „Brado Pitto motina“ žinute jai pranešė, kad jos sūnui gyvenime reikia tokio žmogaus kaip ji. Nors iš pradžių Anne, nesusipažinusi su socialine žiniasklaida, buvo skeptiškai nusiteikusi, ji įsitraukė į, jos manymu, išskirtinius santykius su aktoriumi.
Netikrasis Pittas siuntė Anne romantiškas žinutes, žadėjo prabangių dovanų ir net dirbtinio intelekto sugeneruotas nuotraukas, kuriose jis pats gulėjo ligoninės lovoje, kad suteiktų patikimumo savo išgalvotoms kovoms. „Jis man sakė, kad serga vėžiu ir negali naudotis savo banko sąskaitomis dėl skyrybų su Angelina Jolie“, – atskleidė Anne.
Jos širdis paskatino ją pervesti 9 000 eurų, kad „padengtų muitinės mokesčius už dovanas“, po to beveik 775 000 eurų iš skyrybų kompensacijos – visa tai vardan meilės ir užuojautos.
Sukčiai nepaliko nė vienos detalės. Kai Anne sukėlė įtarimų, pamačiusi Pittą gandų žurnaluose su jo tikrąja mergina, jie pateikė netikrą naujienų klipą, kuriame dirbtinio intelekto sukurtas vedėjas patvirtino Pitto santykius su „ypatinga asmenybe, vardu Anne“.
Toks dėmesys detalėms rodo, kad dirbtinio intelekto sukčiai tampa vis sudėtingesni ir jų aukomis gali tapti net ir skeptiškiausi asmenys.
Kai Annos istorija buvo parodyta per Prancūzijos televiziją, ji greitai tapo pajuokos objektu internete. Socialinėje žiniasklaidoje pasipylė juokeliai, o prie jų prisijungė net „Netflix France“, įžūliame pranešime reklamuodama „tikrus Brado Pitto filmus“. Tačiau dėl didžiulio pasityčiojimo transliuotojas išėmė šį segmentą iš savo platformų.
Nepaisant atgarsių, kai kurie ėmė ginti Anne, pabrėždami gilių klastočių ir dirbtinio intelekto sukčiavimo pavojus. „Taip gali nutikti kiekvienam, nesusipažinusiam su šiomis technologijomis“, – pažymėjo vienas komentatorius.
Dabar gyvenanti viename kambaryje su keliais daiktais, Anne tikisi, kad jos istorija taps įspėjimu. „Šie žmonės nusipelnė pragaro“, – su ašaromis akyse pareiškė ji. „Prašau, padėkite man juos surasti.“
Jos atvejis yra akivaizdus priminimas apie pažeidžiamumą mūsų vis labiau skaitmeniniame pasaulyje. Vieni jos išbandymus vertina kaip pamokančią istoriją, kiti – kaip informatorę, nušviečiančią tamsiąją dirbtinio intelekto pažangos pusę.
Ko galime išmokti?
- Dirbtinio intelekto sukčiai yra realūs: tobulėjant technologijoms, sukčius pastebėti darosi vis sunkiau. Jei kažkas atrodo pernelyg gerai, kad būtų tiesa, greičiausiai taip ir yra.
- Netikėkite neprašytomis žinutėmis: Ypač iš įžymybių ar asmenų, teigiančių, kad jiems skubiai reikia finansinių lėšų.
- Švieskite save ir kitus: Dalinkitės žiniomis apie sukčiavimą, kad apsaugotumėte pažeidžiamus asmenis, ypač tuos, kurie nesusipažinę su skaitmeninėmis platformomis.
Anos istorija yra tragiška ir atverianti akis. Ji pabrėžia skaitmeninio raštingumo svarbą ir pavojus, kuriuos kelia aklas pasitikėjimas bendravimu internete. Kadangi dirbtinis intelektas ir toliau trina ribas tarp tikrovės ir iliuzijos, budrumas nebėra privalomas – jis būtinas.
Kol Anne siekia teisingumo, jos pasakojimas neabejotinai taps blaiviu įspėjimu kitiems, besiorientuojantiems skaitmeninėje erdvėje.