Kino pasaulis neteko vieno mįslingiausių kūrėjų Davido Lyncho, kuris mirė būdamas 78 metų. Žinomas dėl savo siurrealistinio pasakojimo ir noir stiliaus, David Lynch paliko palikimą, kuris pakeitė kino meną ir padarė įtaką kelioms režisierių ir menininkų kartoms.
„Su giliu apgailestavimu mes, jo šeima, pranešame apie žmogaus ir menininko Davido Lyncho mirtį“, – sakoma jo šeimos „Facebook“ žinutėje. „Pasaulyje dabar, kai jo nebėra su mumis, žemėje didelė skylė. Tačiau, kaip jis būtų pasakęs, „Žiūrėkite į spurgą, o ne į skylę“.
Nuo Misulos iki Holivudo
1946 m. Misuloje, Montanos valstijoje, gimęs David Lynch savo kelią pradėjo studijuodamas dailę, o paskui pradėjo kurti eksperimentinius trumpametražius filmus. Jo pirmasis pilnametražis filmas „Eraserhead“ (1977 m.) buvo siurrealistinė juodai balta istorija, kuri suglumino žiūrovus, bet greitai tapo kultine.
Vėliau režisierius sukūrė filmus „Žmogus dramblys“ (The Elephant Man, 1980), „Mėlynas aksomas“ (Blue Velvet, 1986) ir novatorišką televizijos serialą „Tvin Pyksas“ (Twin Peaks, 1990). Jo darbuose susipynė įtaigūs vaizdai, psichologinė gelmė ir paslapties jausmas, kuris sužavėjo viso pasaulio žiūrovus.
Kūrybiškumo ir kontrastų kupinas gyvenimas
Lynchas buvo daugiau nei režisierius. Jis buvo tapytojas, muzikantas ir transcendentinės meditacijos šalininkas. 2005 m. jis įkūrė David Lynch fondą, kurio tikslas – per meditaciją skatinti švietimą ir taiką pasaulyje.
Žinomas dėl savo atsiskyrėliško gyvenimo būdo, D. Lynch pirmenybę teikė kūrybai, o ne bendravimui. „Man patinka kurti filmus. Man patinka dirbti. Nelabai mėgstu kur nors išeiti“, – kartą sakė jis.
Žmogus, slypintis už šedevrų
Lynchas buvo tris kartus nominuotas „Oskarui“ už geriausią režisūrą („Mėlynas aksomas“, „Žmogus dramblys“ ir „Mulholland Drive“), o 2019 m. jam buvo įteiktas garbės „Oskaras“ už viso gyvenimo nuopelnus.
Jo filmuose dažnai nutrūkdavo riba tarp sapnų ir realybės, tyrinėjant tamsesnius žmogaus egzistencijos kampelius. Filmas „Mulholland Drive“ (2001 m.) 2016 m. apklausoje net buvo išrinktas geriausiu XXI a. filmu.
Paskutinis skambutis
Pastaraisiais metais Lynchas kovojo su emfizema, dėl kurios jam buvo vis sunkiau kvėpuoti. Nepaisant sveikatos problemų, jo aistra pasakojimui niekada nesumažėjo.
David Lynch paliko kūrinių, kurie ir toliau įkvepia žiūrovus ir meta jiems iššūkius. Ar tai būtų šiurpus „Twin Peaks“ pasaulis, ar poetiškas „Laukinės širdies“ chaosas, jo vizija išliks švyturiu tiems, kurie siekia tyrinėti nežinomybę.
Prisimindami D. Lynch, galime pasiguosti jo paties žodžiais: „Tai graži diena su auksiniais saulės spinduliais ir mėlynu dangumi.“