Užšalęs priekinio stiklo plovimo skystis gali jus nustebinti tada, kai mažiausiai to tikitės. Patariame, ką daryti, kai užšalo langų apiplovimo skystis jūsų automobilyje.
Eksploatuojant automobilį reikia nuolat rūpintis daugeliu dalykų, pavyzdžiui, pripildyti baką, keisti alyvą ir kitus eksploatacinius skysčius, atlikti techninę priežiūrą ir keisti žiemines arba vasarines padangas. Nenuostabu, kad per visą šį šurmulį kai kurie automobilių naudotojai pamiršta pakeisti priekinio stiklo plovimo skystį į žieminį (arba sumaišyti žieminį skystį su vasarinio skysčio likučiais). Vairuotojai turėtų pasirūpinti, kad žieminis priekinio stiklo plovimo skystis būtų nupirktas ir užpildytas rudenį, kai temperatūra vakarais vis dar yra aukštesnė nei 0 °C. Vasarinis priekinio stiklo plovimo skystis užšąla jau rudenį. Vasarinis langų plovimo skystis užšąla net ir per nedidelius šalčius, o tai gali būti didelė problema vairuotojui – dėl to net neįmanoma vairuoti.
Užšalęs priekinio stiklo plovimo skystis. Kokių pasekmių tai gali turėti?
Nors šiais laikais orų prognozę patikrinti (pvz., išmaniojo telefono programėlėje) yra daug lengviau ir greičiau, praktiškai oras lauke vis dar dažnai nustebina vairuotojus. Deja, dažniausiai neigiamai. Viena iš daugelio žiemos problemų, su kuriomis susiduria automobilių naudotojai, yra užšalęs priekinio stiklo plovimo skystis. Tai pasireiškia tuo, kad, patraukus priekinio stiklo ploviklio svirtelę, priekinio stiklo plovimo skystis nepateka ant priekinio stiklo, o aplink variklį paprastai girdisi siurblys, bandantis paduoti skystį į išorę. Todėl juda tik priekinio stiklo valytuvai, o tai gali dar labiau pabloginti situaciją, nes ant stiklo gali patekti „sausų“ nešvarumų.
Ką daryti, jei užšalo langų apiplovimo skystis?
Tada vairuotojas susidūria su problema. Pusė bėdos, jei lauke nesninga ir nėra didelio minuso. Tada galima rankomis (net vandeniu) nuplauti priekinį stiklą ir išvažiuoti į kelią. Šis būdas neveiks, jei ant kelių yra plikledžio ir kitokių nešvarumų: tai greitai taip užteršia priekinį stiklą, kad vien valytuvai jo pakankamai nenuvalys. Todėl patartina gerai apgalvoti, ar išvažiuoti su užšalusiu priekinio stiklo plovimo skysčiu. Jei įmanoma, geriausia iš karto imtis priemonių jam atitirpinti ir nedelsiant pakeisti vasarinį skystį žieminiu. Taip užtikrinsite saugias važiavimo sąlygas ir išvengsite priekinio stiklo plovimo sistemos komponentų pažeidimų.
Kaip atšildyti užšalusį priekinio stiklo ploviklio skystį?
Užšalo langų apiplovimo skystis. Kaip atšildyti? Yra keletas būdų, kaip kovoti su užšalusiu priekinio stiklo ploviklių skysčiu. Geriausias būdas yra tiesiog leisti skysčiui atšilti savaime, t. y. suteikti jam aukštesnę temperatūrą. Tai galima padaryti dviem būdais:
Pirmasis – variklio skleidžiama šiluma pašildyti plovimo skysčio rezervuarą. Tokiu atveju tiesiog reikia važiuoti automobiliu ir kartkartėmis patikrinti, ar skystis atitirpo. Tačiau tai gali užtrukti šiek tiek laiko (net daugiau nei valandą), be to, šio proceso metu sudeginsite daug degalų. Kitas dalykas – kelio sąlygos gali paprasčiausiai neleisti važiuoti nespėjus skysčiu išvalyti priekinio stiklo. Tuomet tikrai neverta rizikuoti, bet išbandykite kitus būdus.
Antrasis būdas – pastatyti automobilį tokioje vietoje, kur temperatūra yra aukštesnė už nulį. Tai gali būti nuosavas garažas arba vieta požeminiame garaže, o jei tokio garažo neturite, tiesiog nuvažiuokite į kitą vietą, kurioje yra požeminė automobilių stovėjimo aikštelė, pavyzdžiui, į prekybos centrą. Ten paprastai būna pakankamai šilta, kad maždaug po 2 valandų (pvz., praleistų apsipirkinėjant) priekinio stiklo plovimo skystis grįžtų į pradinę formą. Tačiau tai nėra šimtaprocentinis variantas. Per didelius šalčius ir požeminėse automobilių stovėjimo aikštelėse gali būti per šalta, kad skystis atšiltų, arba gali prireikti labai daug laiko (pvz., visos nakties), kad tai įvyktų.
Jei nenorite laukti tiek ilgai, galite išbandyti trečiąjį metodą – atšildyti vasarinį priekinio stiklo plovimo skystį įpilant į rezervuarą žieminio skysčio koncentrato. Šis turi itin aukštą užšalimo temperatūrą (iki 80 °C) ir, skirtingai nei kitos medžiagos, nepakenks visos sistemos sudedamosioms dalims. Dėl šios priežasties geriau nebandyti atšildyti skysčio karštu vandeniu, benzinu ar tirpikliais – tai padarys daugiau žalos nei naudos. Užšalusio priekinio stiklo ploviklių skysčio receptas daugiausia priklauso nuo laiko, o impulsyvūs veiksmai gali sukelti mums papildomų nervų ir nereikalingų išlaidų, susijusių, be kita ko, su būtinybe keisti priekinio stiklo plovimo sistemos žarnas ar tarpines.
Yra ir kitas būdas, kaip susidoroti su užšalusiu priekinio stiklo ploviklio skysčiu, tačiau tam reikia rankų darbo įgūdžių ir šiek tiek savęs išsižadėjimo. Užšalusio skysčio bakelį galima išimti iš automobilio ir nunešti į šiltą patalpą, kur jis greitai atšils. Tačiau verta prisiminti, kad norint išimti bakelį, reikia atjungti nuo jo vamzdelius. Kitas dalykas – jose vis tiek liks užšaldyto skysčio, todėl šis metodas ne visada pasiteisina.
Ką daryti, jei pavyko atitirpdyti priekinio stiklo ploviklio skystį?
Kad išvengtumėte priekinio stiklo plovimo skysčio užšalimo pasekmių, atšildžius jį geriausia nedelsiant pakeisti žieminiu skysčiu, t. y. skysčiu, kuris užšąla tik esant daug žemesnei temperatūrai (net -40 °C, nors dažniau naudojami produktai, kurie išlaiko savo savybes iki -25 °C). Tam reikia sunaudoti likusį vasarinį skystį (užpurkšti ant priekinio stiklo) ir į bakelį įpilti žieminio skysčio. Jei vasarinio skysčio liko nedaug, galite tiesiog papildyti rezervuarą žieminiu skysčiu: šias medžiagas galima laisvai maišyti. Tačiau tokiu atveju mišinys gali užšalti aukštesnėje temperatūroje, nei žada gamintojas. Tikrai neverta įpilti nedidelį kiekį žieminio skysčio į beveik pilną vasarinio skysčio talpyklą. Jei gaila seno skysčio, gali kilti pagunda įpilti žieminio priekinio stiklo plovimo skysčio koncentrato (gautas mišinys bus atsparesnis užšalimui).
Žieminis priekinio stiklo plovimo skystis. Ar galite juo važinėti ištisus metus?
Taip pat niekas nedraudžia visus metus važinėti su žieminiu priekinio stiklo plovimo skysčiu. Žieminis ploviklių skystis atlieka savo funkciją ir vasarą, nors gali būti ne toks veiksmingas, pavyzdžiui, ne taip gerai nuplauna ant priekinio stiklo patekusius vabzdžius. Be to, žieminis ploviklių skystis turi intensyvesnį alkoholio kvapą, kuris ilgainiui gali trukdyti kai kuriems žmonėms.