Vairavimas išgėrus yra vienas didžiausių pavojų keliuose, dėl kurio kasmet įvyksta tūkstančiai eismo įvykių, dažnai sukeliančių mirtinas pasekmes. Alkoholis veikia motorinius įgūdžius, lėtina reakciją ir blogina vertinimą, todėl vairuotojai tampa neprognozuojami ir pavojingi tiek sau, tiek kitiems eismo dalyviams. Kiek laiko reikia palaukti išgėrus, kad galėtumėte vairuoti?
Taisyklė paprasta – jei po vakarykščio įvykio svarstote, ar galite sėsti prie vairo ir saugiai vairuoti, greičiausiai dar negalite. Jei abejojate, nesėskite prie vairo. Internete yra daugybė skaičiuoklių, padedančių apskaičiuoti, kiek laiko po alkoholio vartojimo galite saugiai vairuoti, tačiau jų algoritmai pagrįsti bendrais skaičiavimais, o alkoholio apykaita yra individualus dalykas.
Manoma, kad alkoholio apykaita vyksta pastoviu maždaug 0,2 promilės per valandą greičiu, sako klinikinės toksikologijos ir vidaus ligų specialistas. Taigi kada saugu sėsti prie vairo išgėrus alkoholio? Kuo daugiau išgėrėte, tuo vėliau.
Po kiek laiko galima vairuoti išgėrus alkoholio
Tikrai neįmanoma tiksliai pasakyti, kiek laiko turi praeiti po alkoholio vartojimo, kad būtų galima saugiai sėsti prie vairo. Alkoholis yra klastingas. Neretai kelis stikliukus degtinės išgėręs žmogus visiškai nejaučia apsvaigimo poveikio. Saugiausias būdas pasitikrinti, ar galite sėsti prie vairo, yra atlikti specialų testą su alkotesteriu.
Per kiek laiko alkoholis pasišalina iš organizmo?
Kartais alkoholio dozė, kuri vieniems žmonėms trunka kelias valandas, kitiems išnyksta greičiau. Saugiausias laikas patikrinti alkoholio koncentraciją yra 15 minučių po to, kai buvo išgertas gėrimas. Tuomet alkotesteris parodys, kiek alkoholio yra Jūsų kraujyje. Tik nuo šio laiko galima skaičiuoti valandas, kurios turi praeiti, kol galėsite sėsti į automobilį. Taip yra todėl, kad turi vykti alkoholio virškinimo procesas, o jis jau vyksta pastoviu greičiu.
„Manoma, kad alkoholis pastoviai metabolizuojamas maždaug 0,2 promilės per valandą greičiu, taigi 2 promilėms metabolizuoti reikia 10 valandų“, – sakė klinikinės toksikologijos ir vidaus ligų specialistas.
Todėl galima daryti prielaidą, kad vienai stiklinei degtinės (40 proc.), suvirškinti reikia vienos valandos. O pusė litro alaus organizme išliks tris valandas. Tačiau tokiais skaičiavimais pasikliauti neverta, nes alkoholio apykaita priklausys nuo daugybės kitų veiksnių.
Taip pat skaitykite: „Baudos už girtumą vairuojant ar esant apsvaigus“.
Kas turi įtakos alkoholio virškinimui?
Vieni alkoholio atsikratys greičiau, kiti lėčiau. Daug kas priklauso nuo aplinkybių. Ne tik nuo to, kiek alkoholio išgėrėte prieš dieną. Taip pat svarbu, ar jį gėrėte po valgio, ar tuščiu skrandžiu. Be to, reikia nepamiršti ir kitų kintamųjų:
- amžius
- lytis
- ūgis
- figūros tipas – smulkaus ar stambaus sudėjimo
- svoris
- vartojamo alkoholio rūšis ir kiekis
- laikas, kada buvo vartojamas alkoholis
- vartojami vaistai
Būtent nuo jų priklauso, ar alkoholis iš mūsų išgaruos greičiau, ar lėčiau.
Todėl nėra aiškaus atsakymo į klausimą, po kiek laiko po alkoholio vartojimo galima sėsti prie vairo. Saugiausia būtų pasitikrinti save profesionaliu alkotesteriu. Ir nepamirškite vadovautis sveiku protu bei planuoti iš anksto. Taigi, jei gėrėte vakare, galbūt geriausia būtų palaukti iki antros dienos.
Mitai apie blaivėjimą
- Kava nepadės jums atsigaivinti: Kofeinas gali padėti jums jaustis žvaliau, bet nesumažins alkoholio kiekio kraujyje.
- Šaltas dušas neveiksmingas: Nors šaltas dušas gali padėti jums pabusti, jis niekaip nepagreitina alkoholio apykaitos proceso.
- Laikas yra vienintelis sprendimas: Vienintelis įrodytas būdas sumažinti alkoholio kiekį kraujyje yra laukti. Vidutiniškai organizmui reikia maždaug valandos, kad pašalintų alkoholį iš standartinio gėrimo (pvz., vieno alaus, taurės vyno ar taurelės stipriųjų gėrimų).