Neseniai Pietų Kalifornijoje kilę miškų gaisrai paliko daugybę nuostolių. Bendruomenėms pradėjus sunkų atkūrimo procesą, išryškėjo nauja problema: nuolaužų, kuriose yra elektrinių transporto priemonių (EV) akumuliatorių ir kitų ličio jonų elementų, šalinimas. Kalifornijos gubernatorius Gavinas Newsomas atkreipė dėmesį į unikalias šių didelės energijos prietaisų keliamas problemas, susijusias su gaisro padarinių šalinimu.
Ličio jonų iššūkis
Kalifornijoje vis labiau populiarėjančiose elektrinėse transporto priemonėse montuojamos ličio jonų baterijos, pasižyminčios energijos tankiu ir našumu. Tačiau veikiami didelio karščio ar fiziškai pažeisti šie akumuliatoriai gali tapti pavojingi. Gaisrai, sprogimai arba toksiškų cheminių medžiagų išsiskyrimas iš pažeistų akumuliatorių gali kelti didelį pavojų valymo komandoms ir aplinkai.
Aplinkosaugos ir saugos klausimai
Ličio jonų akumuliatorius reikia šalinti atsargiai, kad būtų išvengta tolesnio aplinkos užteršimo. Iš pažeistų akumuliatorių į dirvožemį ir vandenį gali ištekėti kenksmingų medžiagų, įskaitant ličio druskas ir sunkiuosius metalus. Todėl šalinant šiukšles labai svarbu tinkamai identifikuoti ir izoliuoti baterijų sudedamąsias dalis.
Koordinavimas ir reikalingi ištekliai
Gubernatorius Newsomas pabrėžė, kad šiems iššūkiams veiksmingai spręsti reikia specialių išteklių ir mokymų. Komandoms, kurioms pavesta šalinti nuolaužas, reikės:
- Apsauginė įranga, skirta pavojingoms medžiagoms tvarkyti.
- Specialūs įrankiai, skirti saugiai neutralizuoti ir transportuoti pažeistus akumuliatorius.
- Koordinavimas su aplinkosaugos agentūromis siekiant užtikrinti, kad būtų laikomasi šalinimo taisyklių.
Pasirengimas ateičiai
Kadangi elektrinės transporto priemonės tampa vis labiau paplitusios, valstybė svarsto ilgalaikes strategijas šiai rizikai sumažinti. Tarp jų – griežtesnės baterijų saugojimo ir šalinimo gairės, patobulinti avarijų likvidavimo protokolai ir investicijos į baterijų perdirbimo technologijas.
Gaisro paveiktose teritorijose esantys elektromobilių akumuliatoriai dar labiau apsunkina ir taip sudėtingą atkūrimo procesą. Aktyviai spręsdama šias problemas Kalifornija gali ne tik suvaldyti dabartinę krizę, bet ir padėti pagrindą saugesnėms ir tvaresnėms atkūrimo pastangoms ateityje.