Lauko temperatūra krenta, atėjo žiema ir jūsų automobiliui atėjo sunkesnis metas. Būtent tada dažniausiai pastebėsite, kad jūsų akumuliatorius ne visada veikia visu pajėgumu arba net gali visiškai jo netekti. Automobilis atsisako bendradarbiauti, variklis nereaguoja, o jūs skubate į darbą. Tai dažna problema, su kuria susiduria daugelis vairuotojų. Tokiu metu reikia įkrauti akumuliatorių, kitaip neužsivesite. Ši nemaloni situacija jums gali nutikti ne tik žiemą. Akumuliatorius netenka energijos važiuojant nedidelį atstumą, pavyzdžiui, važiuojant mieste, arba kai pamirštate išjungti šviesas ar patikrinti, ar uždarėte dureles. Papasakosime, kaip tinkamai atliekamas akumuliatoriaus krovimas.
Saugus akumuliatoriaus krovimas
Akumuliatorius labai retai būna visiškai įkrautas. Dažniausiai jis būna nepilnai įkrautas, o tai reiškia, kad sumažėja galia, taigi ir vairavimo našumas bei efektyvumas. Kai akumuliatorius įkrautas, galite važiuoti be jokių rūpesčių net ilgose kelionėse. Tačiau ypač prieš žiemą patikrinkite, ar nereikia jo įkrauti. Geriausia tai padaryti naudojant įkroviklį, kurį turėtumėte turėti savo namų dirbtuvėse. Tačiau kiekvieno vairuotojo automobilyje turėtų būti starterio laidai, kad akumuliatorių būtų galima įkrauti prijungus jį prie kitos transporto priemonės akumuliatoriaus.
Įkraunant akumuliatorių įkrovikliu reikia būti atsargiems. Taip yra todėl, kad tai apima daugiau nei tik kištuko įkišimą į elektros lizdą. Jei nesilaikysite instrukcijų, gali įvykti net sprogimas. Įkrovimo metu iš akumuliatoriaus išsiskiria sprogios vandenilio dujos. Jos nekelia pavojaus, kol neįvyksta užsidegimas, todėl akumuliatorių įkraukite įkrovikliu kuo toliau nuo ugnies šaltinio. Taip pat skaitykite: „Jūsų akumuliatorius dar neišsikrovė? Išsikraus. Sužinokite, ką galite padaryti, kad jis veiktų visą žiemą“.
Kaip prijungti akumuliatorių prie įkroviklio?
Akumuliatorių geriausia įkrauti rūsyje arba garaže. Pirmiausia reikia išimti akumuliatorių. Atjunkite įkroviklį nuo elektros tinklo ir nuimkite vadinamuosius „krokodilo spaustukus“ nuo gnybtų, esančių prie akumuliatoriaus. Priklausomai nuo akumuliatoriaus modelio gali tekti atsukti kištukus, tai darykite tik tada, kai to reikia. Aukštųjų technologijų akumuliatoriuose to daryti nereikia, nes juose įrengta moderni ventiliacijos sistema.
Kiek laiko reikia įkrauti akumuliatorių? Idealiu atveju – nuo 10 iki 12 valandų, kad būtumėte tikri, jog akumuliatorius yra pilnas. Tačiau kartais neturime laiko tiek laukti, skubame į darbą, svarbų susitikimą su klientu arba turime nuvežti vaikus į mokyklą. Tuomet pakanka maždaug 15 minučių įkrovimo. Tokioje situacijoje nepamirškite grįžę iš naujo prijungti akumuliatorių, kitaip jis greičiausiai artimiausiu metu vėl išsikraus.
Įkraunant akumuliatorių automobilyje pirmiausia reikia pritvirtinti akumuliatoriaus laikiklius, atitinkamai pliusas prie pliuso ir minusas prie minuso. Dabar reikia nustatyti tinkamą įkroviklio vertę, paprastai 12 V, tačiau prieš tai reikėtų patikrinti, ar ši vertė atitinka ir jūsų įrenginio vertę. Galiausiai prijunkite įkroviklį prie maitinimo šaltinio. Taip pat skaitykite: „Kiek laiko tarnauja automobilio akumuliatorius?“.
Kaip įkrauti akumuliatorių su starterio laidais?
Pavyzdžiui, starterio laidais galite įkrauti akumuliatorių, kai esate toli nuo namų. Gali prireikti daugiau energijos, jei atostogaujate arba jei automobilis sugenda pakeliui iš darbo. Užvedimo kabelius pravartu turėti bagažinėje. Jais sujungę akumuliatorių su kitu akumuliatoriumi, esančiu kitame automobilyje, galite greitai jį įkrauti. Rinkdamiesi juos, atkreipkite dėmesį į variklio talpos apribojimus.
Įkraunant akumuliatorių starterio laidais, transporto priemones reikia statyti kuo arčiau viena kitos. Tada atidarykite jų variklių dangčius ir atidarykite gnybtus. Išjungiame variklius ir sujungiame kabelius. Prijunkite akumuliatorius ir akumuliatorių gnybtus atitinkamai pliusas prie pliuso ir minusas prie minuso. Užvedame veikiančio automobilio variklį. Po kelių minučių galime pabandyti užvesti ir kitą automobilį. Kai tai pavyksta, atjungiame kabelius.
Namuose pravartu turėti įkroviklį, o automobilyje prireiks užvedimo laidų. Niekada nežinote, kada akumuliatorius neteks energijos. Tai gali nutikti žiemos rytą, kai įsėdate į automobilį, grįžtant iš darbo arba atostogaujant. Akumuliatoriaus krovimas nėra sudėtingas užsiėmimas, tačiau jis tikrai reikalauja atsargumo ir kelių paprastų taisyklių laikymosi. Taip pat skaitykite: „Šaltyje išsikrovė akumuliatorius? Papasakosime, kaip užvesti variklį nuo laidų ir nieko nesugadinti“.
Kaip įkrauti akumuliatorių įkrovikliu?
- Akumuliatoriaus krovimas turėtų trukti 10-12 valandų.
- Išskirtiniais atvejais galite jį įkrauti maždaug per 15 minučių.
- Išimkite akumuliatorių.
- Jei reikia, atsukite kištukus.
- Prijunkite akumuliatoriaus laikiklius – pliusą prie pliuso, o minusą prie minuso.
- Nustatykite tinkamą įkroviklio vertę.
- Prijunkite įkroviklį prie maitinimo šaltinio.
Akumuliatoriaus krovimas ir veikimo laikas
Mažai kas supranta, kokį poveikį akumuliatoriui daro įkroviklis. Esminis klausimas – kokį įkroviklį tam naudoti. Manoma, kad įkroviklis turėtų būti gamykloje pagamintas prietaisas, turėti apsaugą nuo trumpojo jungimo, apsaugą nuo perkrovos ir įkrovimo kontrolę.
Jau žinote, kaip įkrauti akumuliatorių ir kiek laiko tai turėtų trukti, kad jo nesugadintumėte. Taip pat žinote, kad avariniu atveju galite pagreitinti procesą, tačiau tik tuo atveju, jei akumuliatorius yra techniškai tvarkingas. Jei jis nėra techniškai tvarkingas, tokiu būdu galite jam dar labiau pakenkti. Prieš įkraudami akumuliatorių įsitikinkite, kad jis yra horizontalioje padėtyje ir kad elektrolito lygis yra tinkamas. Šiuolaikiniai įkrovikliai seka visą įkrovimo procesą ir sustoja, kai akumuliatorius visiškai įkraunamas. Jei naudojate ne tokį sudėtingą prietaisą, akumuliatorių įkraukite maždaug 10 valandų. Net jei jis nėra visiškai įkrautas, užveskite variklį ir įkraukite jį važiuodami.
Jei skubiai reikia užvesti automobilį, akumuliatorių galite įkrauti greičiau. Tuomet jį įkrausite didesne srove. Tačiau nedarykite to netyčia, nes galite sukelti akumuliatoriaus gedimą. Įprastas įkrovimas turėtų trukti apie 10 arba 12 valandų, įkraunant akumuliatorių 1/10 jo talpos srove. Įkraudami greičiau, didesne srove, saugokitės išsiskiriančių vandenilio dujų, kurios gali sprogti! Šią užduotį gali atlikti kas nors, kas yra susipažinęs su šia tema.
Kada žinote, kad akumuliatorių jau reikia keisti?
Akumuliatoriaus nusidėvėjimas yra neatsiejama jo eksploatavimo dalis. Laikui bėgant ateis laikas pakeisti akumuliatorių. Tinkama priežiūra, sistemingas, visiškas įkrovimas tinkamu srovės stipriu užtikrins ilgus metus pasitenkinimo. Vis dėlto laikui bėgant viskas genda ir turi būti pakeista. Pastebėję, kad akumuliatorius, nepaisant tinkamos priežiūros, pamažu genda, tai ženklas, kad jo eksploatavimo laikas jau baigėsi. Svarbu pastebėti šį momentą ir reaguoti pakankamai anksti, kad apsisaugotumėte nuo nemalonių netikėtumų kelyje.
Kaip atpažinti netinkamai veikiantį akumuliatorių? Pirmiausia pagal starterio variklio darbą užvedant automobilį. Jei pastebėjote, kad apsukos sulėtėjo, vadinasi, akumuliatorius starteriui netiekia pakankamai srovės. Kitas išsikrovusio akumuliatoriaus požymis – užgesę artimųjų šviesų žibintai, veikiantys uždegimo metu, kai variklis išjungtas. Jei jie šviečia ne taip ryškiai, tai gali būti išsikrovusio ar net sugedusio akumuliatoriaus požymis.
Šiuolaikiniai akumuliatoriai praneš, kada juos reikia pakeisti!
Šiuolaikiniuose akumuliatoriuose, kurie priskiriami prie nereikalaujančių techninės priežiūros, yra specialus akies kraštelis, rodantis, kad akumuliatorius susidėvėjęs. Tai gerokai palengvina naudojimą, nes tereikia stebėti stebuklingosios akutės spalvą. Jei ji yra žalia, vadinasi, akumuliatorius puikiai veikia. Kai spalva pasikeičia, laikas pradėti dairytis naujo, nes seno akumuliatoriaus krovimas nepadės! Taip pat skaitykite: „Kaip išsirinkti gerą automobilio akumuliatorių?“
Apibendrinimas
Per didelės srovės mažina akumuliatoriaus našumą, spartina švino plokštelių irimą ir mažina akumuliatoriaus talpą. Jei norite išlaikyti gerą akumuliatoriaus būklę žiemą, reguliariai jį įkraukite, ypač tada, kai akumuliatorius ilgą laiką nenaudojamas. Taip užtikrinsite, kad akumuliatorius visada bus paruoštas naudoti ir kelyje nepateiks nemalonios staigmenos.