Aukšta temperatūra beveik verčia mus jaustis tarsi atostogautume. Pernelyg didelis atsipalaidavimas kelionės automobiliu metu gali turėti pražūtingų pasekmių. Dėl neatsargumo rizikuojame tapti neįgalūs visam gyvenimui.
Per šventes tūkstančiai lietuvių automobiliu nuvažiuoja nemažus atstumus. Daugiau nei dvidešimt laipsnių šilumos gali priversti mus pasijusti tarsi paplūdimyje. Čia ir slypi pavojus. Dažnai priekyje sėdintys keleiviai, siekdami didesnio komforto, pakelia kojas ant prietaisų skydelio. Nors tokia padėtis neabejotinai patogi, svarbu žinoti, kad net ir nedidelis susidūrimas gali turėti rimtų ilgalaikių pasekmių.
Taip yra todėl, kad saugos diržai ir oro pagalvės, kurių paskirtis – kuo labiau sumažinti neigiamą avarijos poveikį. Jos sukurtos taip, kad apsaugotų ant sėdynės sėdinčio asmens sveikatą. Deja, bet koks padėties pasikeitimas gali sutrikdyti jų funkciją, todėl jos kelia didžiulę grėsmę mūsų saugumui. Dideliu greičiu sprogusi oro pagalvė, susidūrusi su kojomis, užuot apsaugojusi galvą, gali visą incidentą paversti mirtinais spąstais, smūgio jėgą perduodama keliautojo kojoms ir dubeniui.
Internete galima rasti rentgeno nuotraukų, kuriose matyti dešinėje sėdynėje sėdinčio asmens, kuris avarijos metu kojas laikė ant lentos, pasekmės. Gydytojas, kuris, keliaudamas automobiliu atostogų maršrutais, dažnai pastebėdavo tokį elgesį, prisiminė šį atvejį „X“ platformoje („Twitter“). Rezultatas buvo ne tik lūžiai, bet ir sunkūs sąnarių pažeidimai. Nors nukentėjusioji išgyveno, patirti sužalojimai visam laikui pakeitė jos gyvenimą. Priklausomai nuo aplinkybių, galėjo būti net lūžęs stuburas arba sužalotos nugaros smegenys.
Kitas 2007 m. pavyzdys – istorija apie 35 metų moterį, kuri dėl nelaimingo atsitikimo patyrė visų veido kaulų lūžius ir smegenų traumą. Šiandien dalydamasi savo nuotraukomis ji perspėja dėl tokio „įpročio“.
Todėl keleiviams visada turėtų būti draudžiama keliauti kojomis ant prietaisų skydelio, neatsižvelgiant į kelionės trukmę ar važiavimo greitį. Oro pagalvės sprogimas gali įvykti net ir nedidelio susidūrimo metu važiuojant 30 km/h greičiu arba susidūrus su gyvūnu. Netgi sustojus eisme ir įvažiavus į kitą transporto priemonę, gali suveikti oro pagalvė ir sukelti pavojų keleiviui arba jį paralyžiuoti.
Dnesni 300km jizda po zacpane A9. Inu zacatek prazdnin. V kazdym tretim aute spolujezdec nohy na palubovce. Pri dalnicnich rychlostech opravdu na Darwin Awards. Nedelejte to, stehna vylomeny z prdele, se fakt blbe leci. ? pic.twitter.com/BVsnH3R3sb
— Alexandr Slunsky (@slunsky) July 17, 2022
Tačiau pavojų kelia ne tik kojų padėjimas ant prietaisų skydelio. Taip pat pavojinga ką nors pritvirtinti prie oro pagalvės dangčio, per arti prispausti sėdynę, ją atlenkti arba padėti rankas ant prietaisų skydelio. Bet kuris iš šių veiksmų gali sukelti sunkius sužalojimus ar net mirtį.