Švarus automobilis. Vieniems tai yra prioritetas ir malonumas, kitiems – nemaloni pareiga. Plauti automobilį po debesimis, priešais daugiabutį ar savo nuosavoje teritorijoje – didelis malonumas, nemažos santaupos, bet ir rizika. Verta prisiminti, kad įstatymas draudžia tokią veiklą ir numato dideles pinigines baudas. Taigi, kur plauti automobilį, kad jis būtų ne tik veiksmingas, bet ir pigus bei saugus dažams? Šiame straipsnyje palyginsime rankinę, tunelinę ir savitarnos automobilių plovyklą.
Negalite turėti visko. Nėra greito, patogaus, pigaus, veiksmingo ir kartu saugaus dažams sprendimo. Paprastai, rinkdamiesi, kaip plauti automobilį, turime apsiriboti dviem, daugiausia trimis pirmiau minėtomis savybėmis. Jei jis yra greitas ir veiksmingas, jis tikrai nebus pigus ir saugus dažams. Kadangi mums rūpi dažų saugumas, turite šiek tiek pasistengti, tačiau net ir tokiu atveju tobulai nuplauti automobilį gali būti sudėtinga ir užimti daug laiko. Kokie yra rankinių, automatinių ir bekontakčių plovyklų privalumai ir trūkumai?
Automobilių plovykla rankomis
Daugeliui automobilių entuziastų rankinis plovimas yra vienintelis protingas sprendimas. Kodėl? Kai kurie vairuotojai į savo keturis ratus žiūri šiek tiek kitaip nei tik kaip į priemonę nuvykti iš taško A į tašką B. Daugeliui žmonių automobilis yra svajonės išsipildymas, dažnai – viso gyvenimo santaupų investicija. Nesvarbu, ar automobilis kainuoja 5 000, ar 100 000 eurų – vairuotojui šis automobilis gali būti neįkainojamas. Todėl reguliarus plovimas ir priežiūra yra ne prievolė, o malonumas ir laisvalaikio praleidimo būdas.
Rankinės plovyklos tokiems naudotojams atrodo akivaizdus pasirinkimas dėl kelių priežasčių:
- Sauga dažams – rankinėse plovyklose visada galime rinktis tinkamus automobilio plovimo būdus: nuo kempinėlių ir šepečių iki specialios chemijos, pritaikytos konkrečioms reikmėms. Priklausomai nuo dažų tipo, jų būklės, naudotų apsauginių dangų (vaško, keramikos, folijos ir kt.), naudotojas arba plovyklos darbuotojas gali atitinkamai pasirinkti plovimo metodą ir chemijos rūšį.
- Valymo kruopštumas – jokia automatinė plovykla ar aukšto slėgio plovimo įrenginiai negali išvalyti, pavyzdžiui, ratlankių užkaborių ar švelniai pašalinti vabzdžių liekanų ar paukščių išmatų. Be to, valant rankiniu būdu, ypač nešvarias vietas galima iš anksto apdoroti aktyviosiomis putomis arba šampūnu, kad purvas būtų ištirpintas ir saugiai pašalintas. Bekontaktėse plovyklose, ypač automatinėse, tokioms procedūroms nėra laiko.
- Išsamios paslaugos – bekontakčių ir automatinių plovyklų prioritetas yra kėbulo plovimas. Kartais galime rasti punktų su dulkių siurbliu, taip pat yra punktų, siūlančių valymą garais, tačiau tai pasitaiko retai. Rankinėse plovyklose galima ne tik kruopščiai nuplauti automobilio kėbulą, bet ir pasinaudoti papildomomis paslaugomis, tokiomis kaip automobilio apmušalų valymas ir net oro kondicionierių valymas nuo dūmų.
- Patogi vieta ir patogumas – dažniausiai rankinės automobilių plovyklos įrengiamos šalia didelių prekybos kompleksų, galerijų, kino teatrų ir t. t., požeminėse automobilių stovėjimo aikštelėse arba šalia degalinių. Kol automobilis plaunamas, kiti keleiviai gali eiti apsipirkti, o vairuotojas arba pats pasirūpina savo automobiliu, arba viską atlieka profesionalai, kurie išvalo kėbulą, nupoliruoja dažus, išpurena apmušalus, išvalo oro kondicionierių ir paruošia automobilį atsiimti nurodytu laiku.
Rankinės plovyklos trūkumai:
Žinoma, nė vienas sprendimas neturi trūkumų, tas pats pasakytina ir apie rankines plovyklas. Kaip jau minėjau pradžioje, rinkdamiesi sprendimą kruopščiam dažų plovimui ir saugumui užtikrinti, turime atsisakyti kitų savybių. Šiuo atveju, deja, atėjo laikas. Tai nėra būdas tiems, kurie nori nuplauti automobilį per 10-15 minučių ir iš karto išvažiuoti į kelią. Čia reikia skirti kur kas daugiau laiko – kelias valandas, kartais visą popietę. Jei kas nors nuveža savo automobilį į profesionalią detalių studiją, paprastai visam procesui tenka skirti visą dieną arba kelias dienas, jei jis apima kruopštų plovimą, molio valymą, dažų korekciją, apmušalų plovimą ir t. t.
Kitas trūkumas – rankinio plovimo kaina. Už visą pagrindinį paketą, į kurį įeina automobilio kėbulo plovimas, sausas valymas, ratlankių plovimas, padangų juodinimas ir slenksčių valymas, reikia mokėti nuo 30 iki 50 eurų. Tai trunka nuo 30 minučių iki vienos valandos, tačiau šis paketas jau duos geresnį rezultatą nei automobilio plovimas automatinėje arba bekontaktėje savitarnos plovykloje. Jei pridėsime pagrindinį salono siurbimą, plastikų ir stiklo valymą iš vidaus, ir sugaištas laikas, ir kaina padvigubės. Jei pridėsime vaško valymą, tarpinių plovimą, apmušalų plovimą, vabzdžių naikinimą ir t. t., kaina gali išaugti iki poros šimtų eurų, o laikas, reikalingas visiems veiksmams atlikti, pailgės iki kelių valandų. Išsamios detalių valymo paslaugos, įskaitant kietojo vaško naudojimą, plastikų restauravimą ir t. t., gali kainuoti iki 200 eurų, tačiau tada automobilis atrodo taip, tarsi būtų atjaunėjęs perpus.
Automatinė tunelinė plovykla
Dabar visiškai kitas frontas – automatinė tunelinė plovykla. Automobilių entuziastai jų vengia ir mano, kad jie yra didžiausia blogybė dažams. Šiame teiginyje yra daug tiesos, nes tunelinės plovyklos yra greitos, patogios, gana veiksmingos, tačiau ne visada pigios ir tikrai ne visada saugios dažams. Tokiomis plovyklomis paprastai naudojasi transporto įmonės, automobilių nuomos bendrovės, vežėjai ir mikroautobusų ar krovininių mikroautobusų savininkai. Ne visi turi laiko ar noro kiekvieną vakarą po darbo apeiti aplink automobilį su lazdele ar valyti ratlankius minkšta kempine. Čia atvažiuojate, palaukiate kelias minutes ir išvažiuojate su švariu automobiliu. Kaip atrodys dažai po keliolikos apsilankymų tokioje plovykloje? Gali būti įvairiai….
Automatinės tunelinės plovyklos, žinoma, turi daug privalumų, įskaitant:
- Gera vieta – paprastai šalia degalinių, todėl vairuotojas gali viską atlikti vieno apsilankymo metu, t. y. įsipilti degalų, įpilti plovimo skysčio, suvalgyti dešrainį, išgerti kavos ir nuplauti automobilį.
- Taupote laiką – visas pirmiau išvardytas užduotis atliksite per ne daugiau kaip 20-30 minučių.
- Patogumas – plaunant vairuotojui praktiškai nieko nereikia daryti. Jam tereikia nuvažiuoti į nurodytą vietą, pasirinkti tinkamą plovimo programą arba įvesti kasininkės atspausdintą kodą ir… tuo jo vaidmuo baigiasi. Dažnai net nereikia išlipti iš automobilio.
- Plovimo kaina – plovimas automatinėje tunelinėje plovykloje paprastai yra gana pigus. Pagrindinės programos, apimančios kėbulo, ratlankių plovimą, pagrindinį vaškavimą ir džiovinimą, kainuoja maždaug 6 eurus. Pasirinkus plovimą aktyviomis putomis, papildomą vaškavimą, poliravimą, kėbulo plovimą ir t. t., kaina gali išaugti net dvigubai, tačiau net ir brangiausių programų kaina neviršija 12-16 eurų. Daugelis plovyklų taip pat turi nuolaidų pasiūlymų tiems, kurie dažnai naudojasi, pvz., degalinėmis arba turi nuolaidų korteles.
Tunelinės plovyklos trūkumai gana akivaizdūs
Visų pirma tai yra dažų ar apsauginės dangos pažeidimo rizika, jei automatinė tunelinė plovykla naudojama dažnai. Kartais mažesnėse, ne itin populiariose tunelinėse plovyklose šepečiai jau būna susidėvėję, apleisti, nešvarūs arba nekokybiški. Jei esate ypač susirūpinę, prieš naudodamiesi konkrečia plovykla galite pasidomėti tunelinės plovyklos rezultatais arba paprašyti darbuotojų pateikti išsamią informaciją apie teikiamas paslaugas. Tunelinės plovyklos taip pat dažnai būna netikslios. Net ir geriausi jutikliai negali įvertinti savo darbo, o programos pabaigoje gali paaiškėti, kad nešvarumai nebuvo išvalyti. Rankiniu būdu arba be prisilietimų valomose plovyklose patys įvertiname darbo poveikį ir, jei reikia, tam tikrai vietai užtenka šiek tiek daugiau laiko.
Bekontaktė savitarnos plovykla
Daugeliui vairuotojų optimalus sprendimas – savitarnos plovykla. Tai saugiau nei automatinė tunelinė plovykla, greičiau nei rankinė ir pigiau nei tunelinė plovykla. Tai sprendimas tiems, kurie skuba ir nori greitai nuplauti automobilį, pvz., po kelionės, bet nenori sugadinti dažų dangos nešvariais šepečiais. Be to, automobilio plovimas gali kainuoti mažiau nei 6 eurus o tai yra bene palankiausias sprendimas.
Didžiausi savitarnos plovyklų privalumai yra šie:
- Jokio sąlyčio su dažais – tiek rankinėse, tiek automatinėse plovyklose dažai liečiasi su valymo priemonėmis, t. y. kempinėmis, šluostėmis, šepečiais ir pan. Naudojant bekontaktes savitarnos plovyklas, dažai neliečiami jokiais daiktais, o purvas nuplaunamas suminkštinant jį tinkama chemine medžiaga, pvz., aktyviosiomis putomis arba šampūnu, ir tada naudojant vandenį po slėgiu su specialiais milteliais, kurie pašalina purvą.
- Sunkiai prieinamų vietų plovimas – savitarnos automobilių plovyklos tinka sunkiai prieinamoms vietoms plauti, t. y. vidinei ratlankių daliai, ratų arkoms, bamperio įdubimams, kėbulo apačiai ir kt. Aukšto slėgio žarną galima įstumti į tarpą tarp rato ir padangos ir nuplauti nešvarumus, o automatinė plovykla to tikrai negali padaryti. Po pasivažinėjimo bekele savitarnos plovykloje taip pat galime nuplauti purvą nuo važiuojamosios dalies, buferių, kampų ir kt.
- Laiko lankstumas – savitarnos automobilių plovyklos paprastai veikia visą parą, todėl galime jose apsilankyti, kada tik panorėję. Mums nebūtina apsiriboti prekybos centro ar paslaugų teikimo vietos darbo laiku. Vairuotojas gali apsilankyti bekontaktėje plovykloje 15 minučių po darbo arba praleisti iki valandos vėlai vakare.
- Galimybė naudotis papildomomis paslaugomis – daugeliu atvejų savitarnos plovyklos yra patogioje vietoje. Be to, juose įrengtos stotelės, kuriose galima išsiurbti saloną, nuplauti apmušalus, pasitikrinti ir papildyti padangų slėgį.
- Maža kaina ir nuolaidų pasiūlymai – automobilio nuplovimas nuo dulkių ir lengvo purvo kainuos ne daugiau kaip 2-3 eurus. Automobilio plovimas ir vaškavimas kainuoja ne daugiau kaip 5-8 eurus, o kruopštus viso automobilio plovimas ir siurbimas – ne daugiau kaip 10-12 eurų.
Atrodytų, kad optimalus sprendimas – savitarnos plovykla, tačiau tai tik apsimestinis sprendimas, nes ir ji turi trūkumų
Netinkamai naudojamas jis gali būti neveiksmingas ir pavojingas dažams. Labai aukšto slėgio vanduo su mikropudra gali pažeisti dažus. Jei dažai jau yra pažeisti, pvz., įtrūkimų ar įskilimų, aukšto slėgio vanduo gali patekti po dažais, o kraštutiniu atveju – visiškai nuplėšti pažeistą dalį. Jei lancetą naudosite per arti tarpiklių, galite juos pažeisti. Taip pat verta saugotis mažų detalių ar veidrodžių, nes vandens srovė gali juos sudaužyti. Valymas be prisilietimų taip pat gali būti varginantis, o esant šaltam orui – gana nepatogus.
Apibendrinimas
Ar įmanoma pasirinkti geriausią sprendimą? Taip, bet kad ir ką pasirinktume, atsiras tokių, kurie mūsų pasirinkimą paneigs. Kaip automobilių entuziastai, tiksliausias pasirinkimas, žinoma, yra plovimas rankomis, kuris yra ne tik veiksmingiausias, bet ir saugiausias dažams. Po išsamios plovimo ir salono valymo paslaugos automobilis atrodo puikiai, o vairuotojas gali jaustis taip, tarsi vairuotų daug jaunesnį automobilį. Trūkumas, žinoma, yra paslaugos kaina ir trukmė. Kita vertus, didžiausias automatinių tunelinių plovyklų privalumas yra labai trumpas plovimo laikas ir santykinis efektyvumas. Kaina taip pat nedidelė, tačiau ar tai pakankamas argumentas, kad būtų pažeisti dažai? Savitarnos plovykla yra optimalus sprendimas, kuris leis jums pigiai išvalyti automobilį nuo nedidelių nešvarumų. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad didesnius nešvarumus bus sunku išvalyti slėgiu veikiančiu vandeniu ir kad netinkamai naudojant lancetą galima pažeisti dažus, sandariklius ar subtilias automobilio kėbulo detales.