Nesvarbu, ar žmogus automobilių lenktynių čempionas, ar „drifto“ čempionas, visi kažkada pradėjo kaip pradedantieji vairuotojai, kurie ieškojo patarimų, kaip patobulinti savo įgūdžius. Visi pradėjome mokytis vairavimo kursų metu, tačiau net ir tada, kai jūsų vairavimas dar tik prasideda, yra tam tikrų pradedantiems vairuotojams skirtų patarimų, kurie gali padėti patobulinti jūsų vairavimą ir išmokyti kuo geresnių įpročių. Išmokite juos anksti ir jie bus jums naudingi visą gyvenimą, tačiau įsivyravus blogiems įpročiams, vėliau išmokti būti geresniu vairuotoju bus beveik neįmanoma. Nesvarbu, ar vairuojate automobilį su mechanine, ar automatine pavarų dėže, šie mūsų patarimai padės jums tapti geresniu vairuotoju.
Pagrindiniai vairavimo patarimai
Vairavimo mokykla – nuo kažko reikia pradėti
Paprasčiausiai nėra geresnės vietos mokytis nei tinkama vairavimo mokykla. Šiuose kursuose aptariami esminiai dalykai, pradedant pagrindinėmis vairavimo taisyklėmis ir baigiant pačios transporto priemonės valdymo pagrindais, ir suteikiama galimybė išmokti geriau vairuoti kontroliuojamoje aplinkoje.
Automobilių mechanikos pagrindai – saugokite save kelyje
Gyvename tokiais laikais, kai, jei kas nors sugenda mūsų automobiliui, kreipiamės į automobilių servisą. Tačiau geriausia, ką galite padaryti, tai pakankamai gerai prižiūrėti savo automobilį, kad jam kuo rėčiau reikėtų lankytis auto servisuose. Nekalbame apie tai, kad reikia būti mechaniku, tačiau visada svarbu išmanyti tam tikrus automobilių mechanikos pagrindus.
Kiekviename automobilyje, kurį vairuojate, žinokite, kaip:
- Patikrinti aušinimo skysčio / antifrizo lygį;
- Patikrinti ir papildyti alyvos lygį;
- Pakeisti padangą ir patikrinti padangų slėgį;
- Užvesti / prikuti automobilį;
- Pakeisti lemputę;
- Suprasti, ką reiškia įvairios įspėjamosios lemputės;
Užtikrindami, kad jūsų automobilis būtų geriausios būklės kiekvieną kartą, kai juo važiuojate, sumažinsite gedimo ar, dar blogiau, avarijos dėl mechaninio gedimo tikimybę;
Daugiau informacijos apie automobilio techninę priežiūrą rasite mūsų išsamiame vadove čia.
Vairavimo patarimai pradedantiesiems
Pradedantysis vairuotojas vairuojant automobilį turi išmokti daugybę dalykų, tačiau pateikiame keletą svarbiausių patarimų:
Veidrodėlių ir sėdynių reguliavimas – tinkamai įsitaisykite
Vienas geriausių patarimų pradedančiajam vairuotojui – įsitikinti, kad teisingai sureguliavote sėdynę ir veidrodėlius. Geriausia, kad sėdėtumėte tiesiai, ne per arti vairo, bet ir ne per toli. Daugelyje šiuolaikinių automobilių yra reguliuojamas vairas, kad šis procesas būtų lengvesnis, tačiau idealiu atveju vairas turėtų būti pakankamai toli nuo jūsų, kad galėtumėte padėti riešus ant vairo viršaus, nesitraukdami į priekį ir neįsitempdami. Be to, turite būti pakankamai arti pedalų, kad iki galo nuspaudus sankabą arba stabdžius, jūsų koja vis dar būtų šiek tiek sulenkta – avarinėje situacijoje reikia stipriai spausti stabdžius, o sulenkta koja veikia stipriausiai.
Toliau – veidrodėliai. Yra daugybė nuomonių apie veidrodėlių išdėstymą, kad išvengtumėte aklųjų zonų ir t. t., tačiau mes laikomės nuomonės, kad veidrodėliuose turėtumėte matyti tik dalelę jūsų automobilio, kad galėtumėte matyti viską, kas susiję su jūsų buvimo vieta kelyje. Galinio vaizdo veidrodėlis turi būti nukreiptas tiesiai už jūsų, kad natūraliai vairuodami matytumėte tiesiai tarp galinių sėdynių. Labai svarbu teisingai išdėstyti savo tris veidrodėlius, nes tai pagerina matomumą ir leidžia pastebėti už jūsų esančias problemas, kol jos netapo nelaimingais atsitikimais. Tačiau visada atminkite, kad veidrodėlių tikrinimas nereiškia, jog nereikia žiūrėti į akląsias zonas per petį – ne veltui jos taip vadinamos.
Švelnus pedalo naudojimas
Nesvarbu, ar jūsų transporto priemonė greita, ar lėta, dyzelinė ar benzininė – tapti geru vairuotoju reiškia būti sklandžiu vairuotoju. Kaip tai padaryti? Svarbiausia – sklandžiai spausti pedalus. Staigus netaisyklingas greitėjimas ir stabdymas ne tik kenkia jūsų degalų sąnaudoms, bet ir yra pavojingi vairavimo bruožai. Dėl jų priekyje ir už jūsų važiuojantiems vairuotojams sunku nuspėti, ką darote. Visada švelniai stabdykite prieš sustodami, o ne paskutinę minutę smarkiai spauskite stabdžius, o greitėdami ar net palaikydami greitį kelyje, pamatuotai spausdami akseleratoriaus pedalą užtikrinkite sklandžią kelionę.
Greičio ribojimas – geriau pavėluoti
Jei į renginį vėluojate keliomis minutėmis, tai dar ne pasaulio pabaiga. Tai geriau, nei skubėti, kad suspėtumėte laiku, tik tam, kad patektumėte į sunkią avariją, po kurios galite neatsigauti. Vienas svarbiausių saugaus vairavimo patarimų, kurį galime jums duoti, yra sulėtinti greitį. Kalbama ne apie greičio apribojimus, bet apie tai, kad reikia sumažinti greitį, kad jis būtų saugus ir tinkamas keliui bei esamoms sąlygoms. Jei kelio sąlygos nėra geros, taip pat jei važiuojate lyjant lietui ar sningant, greičio sumažinimas yra pagrindinis saugaus važiavimo būdas. Tačiau tai galioja ir atvirkščiai – kartais reikia padidinti greitį. Lėtas vairuotojas greitai judančiame eisme yra toks pat pavojingas, kaip ir tas, kuris važiuoja greitai lėtai judančiame eisme. Skaitykite kelią, eismą ir atitinkamai reguliuokite greitį.
Venkite išsiblaškymo
Kai greitkelyje važiuojate 110 kilometrų per valandą greičiu, kas 3,4 sekundes įveikiate futbolo aikštės atstumą. Vos sekundei atitraukę akis nuo kelio, praleisite visą dalį to, kas vyksta. Kai vairuojate 2 000 kg sveriantį metalo ir stiklo luitą, tai, kas per tą laiką nutinka, gali būti pražūtinga, todėl svarbu visada būti atidiems. Prieš pradėdami bet kokią kelionę įsitikinkite, kad pasirinkote muziką, nustatėte navigaciją ir baigėte kalbėti telefonu, o svarbiausia – padėkite mobilųjį telefoną ten, kur jis neblaškys jūsų dėmesio.
Yra ir kitų mažiau apgalvotų išsiblaškymo būdų. Vairavimas su vaiku automobilyje arba pokalbis su keleiviu taip pat blaško dėmesį, kaip ir gėrimas iš gazuoto gėrimo skardinės vairuojant. Akivaizdu, kad tokių dalykų pasitaikys, tačiau sumažindami galimų išsiblaškymo atvejų skaičių, sumažinsite tikimybę, kad nutiks kas nors blogo.
Automobilio būklės palaikymas
Jau minėjome, kad svarbu išmokti automobilio mechanikos pagrindų, tačiau net jei to nedarote, turite išmokti tikrinti automobilio būklę. Juk sveikas automobilis yra saugus automobilis dėl daugelio priežasčių. Šiuos dalykus turėtumėte tikrinti kartą per savaitę kaip prevencinę priemonę:
- Padangų slėgis ir protektoriaus lygis;
- Variklio alyvos lygis;
- Aušinimo skysčio lygis;
Be to, svarbu reguliariai tikrinti padangų būklę – ieškokite įtrūkimų šonuose, taip pat burbulų – ženklų, kad padanga gali sprogti. Būtinai reguliariai tikrinkite, ar nėra priekinio stiklo įskilimų ir įtrūkimų, ir pasirūpinkite, kad jie būtų sutvarkyti, taip pat įsitikinkite, kad automobilio amortizatoriai yra geros būklės.
Saugus važiavimo atstumas
Prisimenate pirmiau pateiktą skaičių apie futbolo aikštės pervažiavimą per 3,4 sekundes? O jei pasakytume, kad jums gali prireikti iki sekundės, kad sureagotumėte į priešais jus esantį pavojų ir paspaustumėte ant stabdžių? Tai reiškia, kad, kol suprasite, kad reikia stabdyti, jau būsite 30 proc. arčiau pavojaus nei tada, kai tik jis iškilo. Štai kodėl taip svarbu laikytis tinkamo atstumo. Laikydamiesi atokiau nuo priekyje važiuojančio automobilio, galite tinkamai reaguoti įvykus incidentui, t. y. anksčiau stabdyti arba tiesiog pasitraukti iš kelio. Esant prastoms oro sąlygoms, taip pat reikėtų padidinti važiavimo atstumą, kad būtų išvengta slidžios kelio dangos ir prasto matomumo.
Kelių eismo taisyklės ir kelio ženklai
Auksinė vairavimo taisyklė po „laikykis dešinės“ yra įsitikinti, kad atsimenate ir laikotės visų kelio ženklų ir kelių eismo taisyklių. Tai turėtų būti savaime suprantama, tačiau įstatymai ir tvarka yra svarbūs – taisyklių laikymasis padaro kelius saugesne vieta, o jei visi laikosi taisyklių, lengviau nuspėti, kaip žmonės elgsis, todėl jūsų paties gyvenimas prie vairo kelia kur kas mažiau streso.
Saugos diržų naudojimas – prisisekite diržą
Vienas svarbiausių dalykų, kuriuos galite padaryti įsėdę į automobilį, susireguliavę sėdėjimo vietą ir veidrodėlius, yra užsisegti saugos diržą. Saugos diržai yra paprasta, tačiau tai viena svarbiausių šiuolaikinio automobilio saugos priemonių, kuri susidūrimo atveju jus apsaugo. Kartu su kitomis saugos sistemomis, pavyzdžiui, oro pagalvėmis, jie apsaugo nuo kaulų lūžių ir mirtinų nelaimių, o ypač vaikams gali išgelbėti gyvybę. Jos veikia sulėtindamos smūgio metu patiriamą neigiamą G jėgą, užuot leidusios jums susidurti su kietu daiktu dideliu greičiu.
Ar žinojote? Dabartinę 3 taškų saugos diržų konstrukciją 1959 m. užpatentavo „Volvo“. Po to Švedijos automobilių gamintojas suteikė pasaulio gamintojams laisvą licenciją naudoti šią technologiją, nes ji yra gyvybiškai svarbi.
Tinkamas automobilio statymas
Atrodo, kad tai jau prarastas menas, tačiau išmokti lygiagrečiai parkuoti automobilį yra svarbu. Iš pradžių tai nelengva užduotis, tačiau ilgainiui tai reikš, kad nė viena stovėjimo aikštelė netamps jums iššūkiu. Taip pat svarbu išmokti statyti automobilį atbuline eiga – taip, gal ir lengviau įvažiuoti tiesiai į stovėjimo aikštelę, bet saugiau statyti automobilį atbuline eiga, nes taip turėsite aiškų matomumą, kai reikės išvažiuoti, ir nereikės nerimauti, kad važiuodami atbuline eiga atsitrenksite į kito vairuotojo automobilį.
Alkoholis ir vairavimas nesuderinami
Tai ne tik viena iš pagrindinių vairavimo taisyklių ar saugaus vairavimo patarimų – tai skirtumas tarp gyvybės ir mirties arba kalėjime praleisto gyvenimo. Alkoholis silpnina jūsų gebėjimą spręsti ir mažina jūsų gebėjimą greitai reaguoti į avarines situacijas, todėl vienos sekundės reakcijos laikas virsta… jūs sudaužėte automobilį dar nespėjus baigti sakinio. Tiesiog nedarykite to. Nakties linksmybės nevertos atimti gyvybę ar prarasti savąją. Baudas už girtumą vairuojant ar esant apsvaigus galite pažiūrėti čia.
Naudokitės savo pojūčiais
Vairavimas – tai ne tik matymas, kur važiuojate. Jei užuodžiate degėsių kvapą arba girdite padangų cypimą, visa tai yra gyvybiškai svarbūs duomenys, kurie gali padėti priimti sekundės dalį trunkantį sprendimą ir išgelbėti savo gyvybę keblioje situacijoje. Stebėkite aplinką ir būkite atidūs savo automobiliui. Jei užuodžiate kokį nors keistą kvapą ar jaučiate vibraciją, pasitikėkite savo nuojauta, kad kažkas gali būti negerai.
Jūs nesate įstatymas
Kad ir kaip svarbu būti atsakingam ir laikytis kelių eismo taisyklių, svarbu prisiminti, kad jūs nesate policija ir ne jūsų pareiga kitiems priminti apie įstatymus. Rūpinkitės savo reikalais, o jei kas nors kitas vairuoja neatsargiai, pasitraukite iš jo kelio. Nėra jokios prasmės versti juos pykti, būti agresyviais ir dar labiau neatsargiais.
Išvada
Mokymasis vairuoti yra jaudinantis ir bauginantis žygdarbis. Reikia išmokti daugybę vairavimo taisyklių ir, žinoma, reikia priprasti prie vairuojamo automobilio ir jus supančio pasaulio. Tačiau tapti pasitikinčiu vairuotoju – tai procesas, reikalaujantis atsidavimo ir pasišventimo. Vairuotojo pažymėjimas gali būti vartai į laisvę, tačiau tai taip pat yra leidimas valdyti greitaeigį ginklą, ir šio fakto niekada nereikėtų pamiršti.
Svarstant, kaip tapti geresniu vairuotoju, reikia prisiminti keletą pagrindinių dalykų: visada stenkitės tobulinti savo vairavimo įgūdžius, visada būkite atidūs ir niekada per daug nenusivilkite. Nuolat mokydamiesi ir suprasdami, kad ne viską žinote, greitai tapsite vieni geriausių vairuotojų.
Dažniausiai užduodami klausimai
Kaip tapti geresniu vairuotoju?
Kaip sakoma, praktika ugdo meistriškumą, todėl svarbu praleisti daig laiko prie vairo, priprasti prie to, kaip automobilis reaguoja, kaip jis jaučiasi, ir įsijausti į tai, kaip jaučiate vairuojamą transporto priemonę. Yra ir kitų būdų tobulėti, pavyzdžiui, lankyti ekstremalaus vairavimo kursus.
Ar yra kokių nors patarimų, kaip vairuoti didelius atstumus?
Tolimųjų reisų vairavimas yra vienas sudėtingiausių iššūkių, su kuriais susidursite gavę vairuotojo pažymėjimą, nes sunku susikaupti ilgesnį laiką ir lengva prarasti dėmesį. Svarbu, kad būtumėte apsirūpinę vandeniu, dažnai sustotumėte pailsėti ir, jei įmanoma, stengtumėtės vairuoti dieną, kad patirti kuo mažiau streso. Visada patartina dalytis vairavimo pareigomis su kitu vairuotoju.
Kaip tapti saugesniu vairuotoju?
Laikykitės pagrindinių taisyklių – neviršykite greičio, klausykite kelių eismo taisyklių, laikykitės saugaus atstumo ir visada stebėkite aplinką. Laikykitės pagrindinių taisyklių ir viskas bus gerai.
Kas pavojingiau – vairuoti išgėrus ar mieguistam?
Paprasčiau tariant, nedarykite nei vieno, nei kito. Abu variantai yra vienodai pavojingi, nes jie silpnina jūsų gebėjimą spręsti ir gali lemti, kad užmigsite, būsite išsiblaškę ir galiausiai sukelsite sunkų eismo įvykį. Tiesiog nedarykite to.