Rasojantys langai, nemalonūs kvapai – susikaupusi drėgmė automobilyje gali tapti tikru košmaru savininkams. Tai ypač aktualu artėjant rudeniui, kai orai dažnai būna nedėkingi, o dienos trumpos. Paaiškiname, kas gali sukelti drėgmės kaupimąsi automobilyje ir kaip jos atsikratyti.
Lietūs daro žalą automobilių naudotojams ir primena, kaip svarbu prižiūrėti transporto priemonių sandarumą ir tinkamą drenažą. Atėjus rudeniui, kartu su juo ateina – drėgni orai, dažni rūkai, lietus ir trumpos dienos. Šiuo metu ypač svarbu užtikrinti, kad automobilyje būtų tinkamas drenažas. Drėgmė salone kaupiasi ištisus metus – užtenka įlipti su šlapiais batais ir drabužiais, kad transporto priemonėje pradėtų kauptis drėgmė. Dėl jos buvimo gali atsirasti ne tik nemalonus kvapas, bet ir finansinės pasekmės. Paaiškiname, kaip automobilyje kaupiasi drėgmė, ką ji gali sukelti ir kaip jos išvengti.
Ką gali sukelti drėgmė automobilyje?
Pastebėję salone besikaupiančią drėgmę, dažniausiai rasojančius langus, daugelis vairuotojų nedelsdami imasi veiksmų ir nuvalo langus mikropluošto šluoste. Taip elgdamiesi jie pamiršta, kad problemos šaltinis gali būti kitur. Apie salone susikaupusią drėgmę dažniausiai sužinoma dėl rasojančių langų arba nemalonaus pelėsių kvapo salone, tačiau problemos priežastis gali būti kur kas giliau. Dažniausias drėgmės šaltinis yra vanduo, patenkantis į kabiną per šlapius batus ir drabužius.
Dėl drėgmės kaupimosi salone susidaro ne tik nemalonus kvapas, bet ir daugybė mikroorganizmų, pavojingų mūsų kvėpavimo sistemai (tai ypač aktualu alergiškiems žmonėms). Drėgname automobilyje taip pat gali atsirasti sunkiai pašalinamos drėgnos dėmės, drėgni ir nemalonūs liesti apmušalai ir durelių šonai, tam tikrų komponentų (pvz., sėdynių kreipiančiųjų) korozija, o kraštutiniais atvejais – net borto kompiuterio gedimas.
Drėgmės kaupimosi salone priežastys
Drėgmės kaupimosi salone priežastys gali būti įtrūkusios durelių tarpinės, užsikimšę drenažo kanalai, užsikimšusios priekinio stiklo drenažo grotelės ir užsikimšęs dalelių filtras, kitaip vadinamas salono filtru (jį galima pasikeisti savarankiškai pagal atitinkamo modelio interneto svetainėje pateiktas instrukcijas). Šie komponentai ypač svarbūs kabrioletuose, nes juose yra daug tarpiklių, o pats stogo sulankstymo mechanizmas nuolat veikia, todėl labai svarbu stebėti tarpiklių būklę ir reguliariai juos prižiūrėti. Kartais nutekėjimo kanalą galima išvalyti trivialiu būdu, pvz., įkišus į jį virvę arba vielą ir atkimšus nutekėjimo kanalą. Vanduo taip pat gali susikaupti bagažinėje, įskaitant atsarginio rato nišą, ir sukelti koroziją. Kitos drėgmės kaupimosi priežastys – šildytuvo nuotėkis ir šildymo problemos. Pavyzdžiui, tai gali atsitikti dėl mažo aušinimo skysčio kiekio, nutrūkusių ventiliacijos valdymo laidų arba užsikimšusio šildytuvo. Ieškant drėgmės priežasčių, taip pat verta patikrinti, ar nėra korozijos ant automobilio grindų ir priekinių bei galinių langų.
Kaip kovoti su drėgmės simptomais?
Norėdami išsiaiškinti, dėl ko jūsų automobilyje kaupiasi drėgmė, pirmiausia turite kovoti su simptomais. Paprasčiausias, bet daugiausiai laiko reikalaujantis būdas – kelias valandas kruopščiai vėdinti automobilį. Taip pat galite pasinaudoti proga ir kruopščiai išsiurbti kilimus, sėdynes ir kiliminę dangą. Drėgnus ir nešvarius kilimus po rudens/žiemos laikotarpio galima tik išskalbti ir išdžiovinti. Geriausia kilimėlius skalbti namuose arba naudotis cheminio valymo įmonės, kuri taip pat atnaujins sėdynes, grindis ir net galvos apdangalą, paslaugomis. Tai ypač svarbu, jei ilgus metus kaupėsi nešvarumai, dėl kurių interjere jaučiamas nemalonus ir stiprus kvapas. Žinoma, interjerą galite pabandyti atnaujinti ir patys, naudodami minkštų šerių šepetį, kempinę arba užuolaidą ir kilimų ar apmušalų valiklį. Tačiau nepamirškite, kad rezultatai nebus tokie pastebimi kaip cheminio valymo atveju automobilių plovykloje.
Paprastos namų priemonės, kurias verta rekomenduoti
Toliau kalbant apie namines priemones, geras drėgmės sugėriklis yra laikraštis arba popieriniai rankšluosčiai. Jos padeda pašalinti drėgmės perteklių, nes pasiskirsto ant grindų ir sugeria vandenį. Gyvūnų kraiko ar ryžių naudojimas taip pat yra geras būdas kovoti su drėgme, nes šie produktai pasižymi higroskopinėmis savybėmis. Kraikas taip pat sugeria nemalonius kvapus. Praėjus kelioms valandoms po to, kai jie buvo paskleisti drėgnose vietose, juos reikia išsiurbti. Šiuos produktus taip pat galima supilti į mažus medžiaginius maišelius, smulkią tinklinę marlę arba senas kojines ir sudėti į vietas, kuriose ypač daug drėgmės, pvz., po sėdynėmis. Žinoma, turėtumėte nepamiršti kartkartėmis pakeisti pakuotes, kad jos pačios netaptų drėgmės šaltiniu.
Paprastas ir nebrangus būdas pašalinti drėgmę iš salono – naudoti silikono granules, kurios sugeria vandenį iš oro. Įdėtos į saloną jos veikia be priežiūros. Jos yra vienkartinės ir tarnauja ne ilgiau kaip kelias savaites. Yra ir daugkartinio naudojimo versijų, bet jos kainuoja brangiau nei vienkartinės. Granulės pakeičia spalvą, kai sugeria didžiausią vandens kiekį. Tada tereikia tokį oro sausintuvą kelioms minutėms įdėti į mikrobangų krosnelę ir viskas baigta. Kitas sprendimas – absorbentas, kuriam naudojamos specialios tabletės. Jos dedamos į indą, kad kontaktuotų su drėgnu oru. Tabletė sugeria drėgmę ir pati virsta skysčiu, kuris patenka į žemiau esantį indą. Kai tabletė nusidėvi, įdedama nauja ir išpilamas vanduo.
Kaip atsikratyti nemalonaus salono kvapo?
Kovojant su nemaloniais kvapais pravers malta kava medžiaginiame maišelyje arba komercinės kvapų neutralizavimo priemonės. Taip pat galite išbandyti salono ozonavimą, kuris sunaikina mikroorganizmus, sukeliančius organinius kvapus. Nemalonaus kvapo pašalinimui arba užmaskavimui trumpam laikui gali būti naudojami automobilio kvapai.
Dažniausias ir nuolatinis drėgmės kaupimosi automobilyje padarinys – rasojantys langai. Galite naudoti specialų cheminį arba putų langų valiklį. Be to, retkarčiais juos reikėtų ištepti buitiniu plovikliu (pvz., skalbimo skysčiu) ir nuplauti stiklo valikliu. Pavasarį taip pat verta nepamiršti patikrinti oro kondicionavimo sistemą ir, jei reikia, pašalinti drėgmę.
Apibendrinimas
Kaip matote, drėgmės kaupimosi transporto priemonės salone priežastys yra įvairios. Dažnai jos gali būti kasdieniškos ir atsirasti tiesiog dėl naudotojo aplaidumo, susijusio su nereguliaria transporto priemonės priežiūra ir netiksliu transporto priemonės valymu. Tai taip pat susiję su salone dažnai vyraujančia netvarka, kuri yra puiki terpė patogeniniams mikroorganizmams daugintis. Daugelį salono drėgmės priežasčių galime pašalinti patys, naudodami paprastus, namuose naudojamus metodus. Tačiau kai kuriems jų reikia specialistų įsikišimo. Visų pirma pasirūpinkime, kad mūsų automobilių salonai būtų nuolat tvarkingi, nes taip ne tik sveikiau ir maloniau keliauti, bet ir sutaupysime nereikalingų išlaidų, jau nekalbant apie estetines problemas.