Daugelis mūsų, automobilių savininkų ir nuolatinių eismo dalyvių, nerimauja dėl gedimo, dėl kurio liks įstrigę kelyje. Taip pat ir sužinojus, kad išsikrovė akumuliatorius ir negalite grįžti namo arba nuvykti į darbą, gali kilti didelis nerimas. Tas baisus jausmas, kai pasukate raktelį ir nieko nevyksta, o prietaisų skydelyje šviečia tik akumuliatoriaus įkrovos įspėjamoji lemputė… nerimą keliantis bukas starterio spragtelėjimas po variklio dangčiu neturi reikšti kelionės pabaigos. Dar yra keletas būdų, kaip atgaivinti akumuliatorių ir grįžti į kelią, todėl žinojimas, kaip užvesti automobilį, yra gyvybiškai svarbus įgūdis.
Tačiau to negalite padaryti vieni, nes jums reikia turėti prieigą prie kito automobilio akumuliatoriaus. Galite paskambinti techninės pagalbos kelyje paslaugų teikėjui, bet jei to padaryti nepavyks, geriausia, jei jums padės draugas arba draugiškas nepažįstamasis. Šiuo atveju galite rinktis užvedimą stūmimo būdu (jei vairuojate mechaninę pavarų dėžę) arba nešiojamu įkrovikliu. Pastaruoju atveju reikia pasirūpinti, kad turėtumėte tinkamą įrangą.
Kaip veikia automobilio užvedimas su akumuliatoriaus įkrovimo laidais?
Automobilio užvedimas su laidais dar kitaip vadinamais „krokodilais“ iš esmės yra tiesiog elektros energijos nukreipimas iš išorinio šaltinio į jūsų automobilio akumuliatorių. To dažniausiai prireikia po ilgesnio automobilio nenaudojimo arba esant ypač šaltam orui. Dažniausiai tam naudojami akumuliatoriaus įkrovimo laidai (liaudiškai vaidnami „krokodilai“), kuriais automobilio akumuliatorius prijungiamas prie kito akumuliatoriaus. Taip pat galite gauti energijos iš nešiojamojo automobilio akumuliatoriaus įkroviklio, šiuo atveju nereikėtų ieškoti kito žmogaus su automobiliu, kuris „prikurtų“ jūsų automobilį.
Bet kuriuo atveju automobilį užvesite laidais. Šį prietaisą sudaro pora laidų, apvyniotų stora guma ir užbaigtų krokodilo spaustukais. Tai leidžia jiems perduoti elektrą be pavojaus, kad naudotojas bus nutrenktas elektra. Labai patartina bagažinėje laikyti komplektą akumuliatoriaus įkrovimo laidų, nes negalite pasikliauti, kad draugai ar paslaugūs nepažįstamieji turės savų.
Užvedimas laidais nuo kito automobilio akumuliatoriaus ar nešiojamo akumuliatoriaus įkroviklio naudojimas
Labiausiai pasirengę iš mūsų tikriausiai turi nešiojamąjį akumuliatoriaus įkroviklį, nes tai patogus mažas įrankis. Namuose ar kelyje jis gali būti naudojamas, kad vėl įkrautų išsikrovusį akumuliatorių.
Nešiojamo akumuliatoriaus įkroviklio naudojimo privalūmai ir trūkumai prieš užvedimą laidais nuo kito automobilio akumuliatoriaus
Privalumai:
- Jums nereikia niekieno pagalbos. Kartais susistabdyti pravažiuojantį vairuotoją nepadeda, nes ne kiekvienas turi akumuliatoriaus įkrovimo laidus, o laukti, kol draugas ar šeimos narys atvyks ir „prikurs“, užtrunka laiko.
- Užvesite automobilį daug greičiau. Be to, kad sutaupote laiko, kai viską darote patys, akumuliatorių įkrovikliai taip pat yra efektyvesni. Jums nereikia laukti penkias-dešimt minučių, kol du automobiliai dirba tuščiąja eiga, kad akumuliatorius būtų įkrautas tiek, kad galėtumėte užvesti transporto priemonę.
Trūkumai:
- Jie yra kur kas brangesni nei laidų komplektas. Tai ypač aktualu, jei renkatės didesnės galios variantus.
- Jie nenaudingi, jei nėra įkrauti. Jei pamiršite įkrauti nešiojamą akumuliatoriaus įkroviklį po naudojimo, vis tiek galite atsidurti aklavietėje ir teks ieškotis pagalbos.
Kaip užvesti automobilį naudojant įkrovimo laidus, kai išsikrovė akumuliatorius
Naudoti akumuliatoriaus įkrovimo laidus iš tikrųjų yra gana paprasta, tačiau baimė patirti elektros smūgį arba padaryti klaidą viską pernelyg komplikuoja. Tačiau, kai jau viską suprasite, galėsite greitai ir lengvai užvesti akumuliatorių. Vadovaukitės šiais nurodymais, kaip prijungti ir naudoti šuolinius laidus:
- Įsitikinkite, kad abi transporto priemonės yra visiškai išjungtos.
- Atlenkite variklio dangtį ir nuimkite bet kokį akumuliatoriaus apsauginį dangtelį.
- Būkite atsargūs ir nelieskite jokių metalinių dalių, kai naudojate įkrovimo laidus.
- Prijunkite raudonąjį laidą prie kiekvieno akumuliatoriaus teigiamo gnybto.
- Juodą laidą pirmiausia prijunkite prie veikiančio akumuliatoriaus neigiamo gnybto, po to prie to paties gnybto išsikrovusiame akumuliatoriuje.
- Tikriausiai pastebėsite nedidelę kibirkštį, kai grandinė bus baigta.
- Trumpai palaukite, kol akumuliatorių įtampa susilygins, tada užveskite automobilį veikiančiu akumuliatoriumi.
- Leiskite jam veikti kelias minutes ir kartais galite švelniai pasukti variklį, kad įsitikintumėte, jog jis išlieka maksimaliai aktyvus.
- Tada laikas patikrinti, ar išsikrovęs akumuliatorius sugėrė pakankamai įkrovos, kad būtų galima užvesti automobilį.
- Jei jis neužsiveda, palaukite šiek tiek ilgiau ir bandykite dar kartą.
- Galiausiai automobiliui užsivedus atjunkite laidus ir su užvestu automobiliu važiuokite pakankamai ilgai, kad akumuliatorius vėl įkrautų energiją ir vėl sustojus nekiltų ta pati problema.
Dažniausiai užduodami klausimai
Ar yra tam tikra tvarka, kaip prijungti įkrovimo laidus?
Pirmiausia turėtumėte pradėti nuo raudonojo laido, prijungdami jį prie išsikrovusio akumuliatoriaus, o paskui prie teigiamo gnybto – prie veikiančio. Vėliau tą patį darysite su juoduoju kabeliu, tačiau vietoj jo jungdami prie neigiamų gnybtų.
Kaip užvesti automobilį su išsikrovusiu akumuliatoriumi?
Jei akumuliatorius visiškai išsikrovęs, vienintelis patikimas būdas užvesti automobilį yra užvedimas su laidais, nors gali pasisekti ir bandant užvesti automobilį jį stumiant (veikia tik mechaninėms pavarų dėžėms). Geriausias planas – prijungti laidus prie veikiančio akumuliatoriaus – kiek laiko tai užtruks, priklauso nuo užvedimo įkrovos, tačiau galite tikėtis laukti nuo penkių iki dešimties minučių.
Ar galima užvesti automobilį su automatine pavarų dėže stumiant?
Ne, automobilio su automatine pavarų dėže stumiant neužvesite. Toks automobilio užvedimo būdas veikia tik su mechaninėmis pavarų dėžėmis. Automobiliams su automatinėmis pavarų dėžėmis tinkantys užvedimo būdai: naudojant akumuliatoriaus įkrovimo laidus ir užvedant nuo kito automobilio akumuliatoriaus arba naudojant nešiojamą akumuliatoriaus įkroviklį.
Ką daryti, kai automobilis neužsiveda?
Jei esate tikri, kad suteikėte pakankamai laiko procesui tinkamai įkrauti „mirusį“ akumuliatorių iki tokio lygio, kad jį turėtų būti galima užvesti, tačiau jis vis tiek neveikia, tuomet yra tikimybė, kad jūsų akumuliatorius yra visiškai „miręs“. Esant tokiai situacijai, neturite kito pasirinkimo, kaip tik jį pakeisti.