Dėl klimato kaitos gali padažnėti ekstremalių oro sąlygų reiškinių. Smarkios audros, kruša, liūtys, o su jomis ir akvaplaningas – tokios kelio sąlygos kelia pavojų vairuotojui ir reikalauja efektyviai reaguoti esant labai sumažėjusiam matomumui ir sukibimui su kelio danga.
Kai važiuojame automobiliu ir staiga pablogėja oras, tai signalas, kad turime būti pasiruošę keisti vairavimo stilių, ypač jei važiuojame greitkeliu, kuriame vairuotojai išvysto didelį greitį. Į ką turėtumėte atkreipti dėmesį, kad tinkamai reaguotumėte į besikeičiančius orus?
Akvaplaningas – saugokitės vandens čiuožyklos
Kartais pasitaiko, kad nors išvykstame esant geram orui, esame priversti važiuoti labai sudėtingomis sąlygomis, pavyzdžiui, lyjant stipriam lietui. Tuomet turime atsižvelgti į padidėjusią paslydimo riziką. Taip yra nuo pat pirmųjų lietaus lašų, nes lietaus vanduo susimaišo su dulkėmis ir ant kelio likusiais tepalais ar riebalais, todėl kelias tampa labai slidus. Po kurio laiko šie teršalai nuplaunami, tačiau ant kelio gali susidaryti vandens sluoksnis ir balos, o tada tikėtina, kad protektorius nesugebės nuleisti per daug vandens iš po padangų.
Jei važiuosite per greitai šlapioje kelio dangoje, rizikuojate slysti ir prarasti automobilio kontrolę. Jei vairas sukasi pernelyg laisvai ir automobilio galas „važiuoja“ į šoną, tai yra akvaplaningas arba slydimas vandeniu. Šioje vietoje negalima staigiai stabdyti. Palaukite, kol automobilis sumažins greitį ir atgaus kontrolę.
Kur pralaukti audrą?
Kai kurie vairuotojai galvoja, kad per audrą ar krušą jie gali pasislėpti po viaduku ir palaukti blogiausio, tačiau sustoję neleistinose vietose rizikuojate gauti baudą arba sukelti avarinę situaciją. Jei dėl nepalankių oro sąlygų iš tiesų negalite tęsti kelionės ir važiuojate greitkeliu, saugiau naudotis aptarnavimo zona arba avarine eismo juosta. Pastaruoju atveju nepamirškite įjungti avarinių šviesų ir atitinkamai pažymėti nejudantį automobilį. Prieš išlipdami iš automobilio ir norėdami įrengti įspėjamąjį trikampį, įsitikinkite, kad galite tai padaryti nekeldami pavojaus savo saugumui. Prieš išlipdami iš automobilio apsivilkite šviesą atspindinčią liemenę, kurią patartina laikyti automobilio daiktadėžėje, o ne bagažinėje.
Jei važiuojate kitokio tipo keliu, galite sustoti kelkraštyje. Tačiau nepamirškite nestatyti automobilio įduboje per audrą ar smarkų lietų, nes vietovė gali būti užlieta, jei kiltų vadinamasis staigus potvynis. Taip pat geriau vengti stovėti prie upių ar vandens telkinių. Pavojų kelia ir arti esantys medžiai, kurie, pučiant stipriam vėjui, gali nuvirsti ant automobilio.
Sumažėjęs matomumas
Esant tikrai smarkiam lietui gali padėti rūko žibintai. Tai darydami turite stengtis neįjungti galinių žibintų per greitai, o tik tada, kai matote ne toliau kaip už 50 m. Kai tik pagerės oro skaidrumas, išjunkite šiuos žibintus, nes jie gali akinti kitus eismo dalyvius.
Greitis ir atstumas
Esant ekstremalioms oro sąlygoms, eismo saugumui užtikrinti labai svarbu pritaikyti greitį prie vyraujančių sąlygų. Neužtenka laikytis tam tikrame kelio ruože galiojančio leistino greičio – reikia atsižvelgti į ilgesnį stabdymo kelią, prastą matomumą ir tai, kad priekyje važiuojantys vairuotojai gali elgtis nenuspėjamai dėl sudėtingos situacijos kelyje. Dėl šios priežasties dar svarbiau nei įprastai laikytis pakankamo atstumo iki priekyje važiuojančios transporto priemonės.