Bendrovė „Meta“ paskelbė apie svarbius turinio moderavimo pakeitimus, kurie per ateinančius mėnesius bus įgyvendinti visose bendrovės platformose, be kita ko, bus atsisakyta profesionalaus faktų tikrinimo. Kaip praneša CNN, ji taip pat tyliai atnaujino savo neapykantos kalbos politiką, įtraukdama naujų tipų turinį, kurį naudotojai gali skelbti platformoje ir kuris įsigalioja nedelsiant.
Apie neapykantos kalbos politikos pakeitimus „Meta“ platformose pirmasis pranešė „Wired“. Vakar ryte taip pat sulaukėme oficialaus pranešimo, kuriame bendrovė užsiminė, kad panaikins apribojimus tam tikroms temoms, pavyzdžiui, imigracijos ar lytinės tapatybės, ir leis rengti atviresnes politines diskusijas. Ir panašu, kad ji neketina delsti, nes jau atnaujintos sąlygos rodo, kaip greitai įgyvendinama generalinio direktoriaus Marko Zuckerbergo „saviraiškos laisvės“ vizija, kurią, matyt, smarkiai įkvėpė Elonas Muskas.
„Meta“ švelnina neapykantos kalbos taisykles
Kaip rašoma naujoje CNN publikacijoje, kai kurių ankstesnių draudimų panaikinimas, be kita ko, reiškia, kad naudotojams dabar leidžiama vadinti „moteris namų apyvokos daiktais arba nuosavybe“. Dabar taip pat nebedraudžiamas turinys, kuriame neigiamas „saugomų“ grupių egzistavimas, pavyzdžiui, teiginiai, kad tam tikra žmonių grupė „neegzistuoja“ arba „neturėtų egzistuoti“.
Taip pat leidžiamas turinys, kuriame pasisakoma už „profesinius apribojimus dėl lyties kariuomenėje, teisėsaugos institucijose ir mokytojų profesijose“. Naujame platformų taisyklių skirsnyje nurodoma, kad „Meta“ taip pat leis „teiginius apie psichikos ligas ar nenormalumą dėl lyties ar seksualinės orientacijos, atsižvelgiant į politines ir religines diskusijas apie transseksualumą ir homoseksualumą“, nors anksčiau tokie komentarai būdavo šalinami.
Disgraceful, @Facebook. Absolutely shameful. I'm so glad I no longer use your platform.
— Mark S. Cogan (@markscogan) January 8, 2025
"Users are now allowed to, for example, refer to “#women as household objects or property” or “#transgender or non-binary people as ‘it,' …"https://t.co/hNOe1QzMUb
Jokio faktų tikrinimo
Bendrovė „Meta“ taip pat paskelbė apie nepriklausomų faktų tikrintojų tinklo JAV panaikinimą. Vietoj to bendrovė remsis naudotojų sukurtomis „bendruomenės pastabomis“ (CSN), kad papildytų pranešimų kontekstą. Be to, bendrovė paskelbė apie savo automatinių sistemų, skirtų paslaugų teikimo sąlygų pažeidimams nustatyti, pakeitimus, dėl kurių, jos teigimu, „pernelyg cenzūruojamas turinys, kuris neturėtų būti šalinamas“.
Dabar šiose sistemose dėmesys bus skiriamas tik rimtiems pažeidimams, pavyzdžiui, seksualinei prievartai prieš vaikus ir terorizmui. Markas Zuckerbergas pripažino, kad jis supranta, jog naujasis požiūris reiškia, kad „užfiksuosime mažiau žalingo turinio“, tačiau kartu nurodo, kad taip pat sumažės atsitiktinai ištrintų įrašų ir nekaltų žmonių paskyrų skaičius – klausimas, kas bendrovei turėtų būti svarbiau.
Donaldas Trumpas džiaugiasi
„Meta“ atstovas spaudai nurodė, kad bendrovė ir toliau draudžia išpuolius prieš konkrečias grupes, pavyzdžiui, dėl etninės kilmės, rasės ar religijos, draudžia naudoti įžeidžiančius epitetus ir tikimasi, kad bus laikomasi priekabiavimo, bauginimo ir smurto kurstymo politikos. Vis dėlto, žvelgiant į X pavyzdį, negalima paneigti, kad kai kurių naudotojų susirūpinimas šiuo atveju yra visiškai pagrįstas.
Ypač todėl, kad pokyčiai įvyko tokiu metu, kai sunku jų nelaikyti Donaldo Trumpo ir kitų respublikonų, kurie jau daug metų kaltina „Meta“ konservatyviųjų balsų „cenzūravimu“, palankaus požiūrio. O naujasis Amerikos prezidentas pokyčiams pritarė, antradienį spaudos konferencijoje „kukliai“ pareikšdamas, kad jie „greičiausiai yra anksčiau jo išsakytų grasinimų M. Zuckerbergui rezultatas“.