„New Glenn“ – tai didžiulė „Blue Origin“, Džefo Bezoso įmonės, konkuruojančios su „SpaceX“, raketa. Pirmąjį skrydį ši konstrukcija turėjo atlikti rudenį, tačiau nebuvo laiku parengta. Dabar padėtis pasikeitė. Atlikti paskutiniai svarbūs „New Glenn“ bandymai prieš paleidimą į kosmosą. Jei viskas vyks pagal planą, raketa pakils sausio mėnesį.
„Blue Origin“ nesulaukė tokios sėkmės, kokia didžiuojasi „SpaceX“. Vis dėlto „Amazon“ įkūrėjo Jeffo Bezoso bendrovei šioje pramonės šakoje sekasi vis geriau ir geriau. Šiuo metu ji ruošiasi pirmajam didžiulės raketos „New Glenn“ skrydžiui, kuris buvo rengiamas jau keliolika metų.
Didelė „New Glenn“ raketa paruošta startui
Iš pradžių „Blue Origin“ planavo raketą „New Glenn“ pirmą kartą paleisti šį rudenį. Ji turėjo būti naudojama NASA misijoje į Marsą, tačiau darbas nevyko pagal planą ir planai pasikeitė. Dabar jie buvo galutinai užbaigti. Bendrovė pasigyrė šią savaitę atliktais bandymais, kurie buvo sėkmingi.
Bezoso bendrovė atliko paskutinį „New Glenn“ raketos bandymą, įskaitant atgalinį skaičiavimą iki paleidimo, kuris vis dėlto nepraėjo be problemų. Remiantis „The New York Times“ pateikta informacija, „Blue Origin“ per kelias valandas ėmėsi kelių bandymų. Galiausiai jai pavyko 24 sekundes paleisti septynis variklius.
Next stop launch pic.twitter.com/GQFz4XxEt5
— Jeff Bezos (@JeffBezos) December 28, 2024
Federalinė aviacijos administracija (FAA) suteikė leidimą paleisti raketą „New Glenn“. Tai suteikė „Blue Origin“ žalią šviesą paleisti į kosmosą didelės apimties konstrukciją.
Pirmasis „Blue Origin“ raketos skrydis – greičiausiai sausio mėn.
Šiuo metu „Blue Origin“ ruošiasi pirmajam „New Glenn“ skrydžiui. Ši didžiulė raketa neveš NASA naudingojo krovinio. Vietoj to ji bus naudojama „Blue Ring Pathfinder“ iškelti į kosmosą – platformos, skirtos teikti paslaugas kitiems laivams, dalį. Tarp užsakovų yra ir Pentagonas.
Džefo Bezoso bendrovė dar nepaskelbė pirmojo „New Glenn“ skrydžio datos. Tačiau tikėtina, kad tai bus pirmasis „Blue Origin“ 2025 m. paleidimas, kuris numatytas ne anksčiau kaip sausio 6 d. Naujausi bandymai buvo atlikti LC-36.
Gruodžio 28 d. „Blue Origin“ pranešime spaudai pranešė, kad jau yra parengusi kelis „New Glenn“ projektus. Šios raketos bus naudojamos NASA, „AST SpaceMobile“, JAV administracijos arba „Project Kuiper“ palydovų paleidimo misijose.
„New Glenn“ raketa yra masyvi konstrukcija
„New Glenn“ yra didelė raketa, sudaryta iš dviejų pakopų. Visa konstrukcija nėra tokia aukšta kaip „SpaceX“ erdvėlaivis „Starship“ (daugiau nei 120 metrų), tačiau vis tiek yra įspūdinga. Dviejų pakopų bendras aukštis siekia 98 metrus. Naudingosios apkrovos skyriuje yra septynių metrų aukščio skydas. Transporto priemonę varo septyni BE-4 varikliai, kuriuos sukūrė „Blue Origin“. Jie suteikia 3,8 mln. svarų traukos jėgą.
Naujoji „Blue Origin“ raketa, žinoma, yra daugkartinio naudojimo, todėl tikimasi gerokai sumažinti kosminių misijų sąnaudas. Vieną raketą nešėją bus galima naudoti pakartotinai bent 25 kartus. Tikimasi, kad po pakilimo ji nusileis ant Jacklyno jūrų platformos, kuri yra už kelių šimtų kilometrų nuo paleidimo vietos.