„SpaceX“ į Žemės orbitą iškėlė 20 savo palydovų „Starlink“, kurie suteiks galimybę bet kurioje planetos vietoje abonentams naudotis tiesioginiu ryšiu su mobiliuoju telefonu. Taip užbaigtas pirmasis orbitinis palydovų žvaigždyno korpusas, po to, kai sausio mėn. bandymams buvo paleista pirmoji šešių palydovų partija.
Palydovai buvo paleisti raketa „Falcon 9“ iš Kalifornijos Vandenbergo kosminių pajėgų bazės gruodžio 5 d. 22.00 val. mūsų eros laiku; tada jie buvo iškelti į žemą Žemės orbitą. Bendrovės „SpaceX“ įkūrėjas Elonas Muskas (Elon Musk) svetainėje X pažymėjo, kad šios pastangos „suteiks galimybę nemodifikuotiems mobiliesiems telefonams užtikrinti interneto ryšį atokiose vietovėse“. Jis pridūrė išlygą dėl pirmojo orbitinio korpuso – „Vieno spindulio pralaidumas yra tik ~10 Mb, tačiau būsimi žvaigždynai bus daug galingesni“.
Tai atitinka ankstesnį Musko pareiškimą apie „Starlink“ paslaugos stiprumą, pateiktą sausio mėn. „Nors tai puikus sprendimas vietovėms, kuriose nėra mobiliojo ryšio, jis nėra reikšmingai konkurencingas esamiems antžeminiams korinio ryšio tinklams“, – pažymėjo jis. Tačiau dabartinis 10 Mb pralaidumas yra didesnis nei 7 Mb, kuriuos pavyko pasiekti per pirmuosius bandomuosius palydovus metų pradžioje.
Iš tiesų, šiuo metu iki 2024 m. pabaigos galėsite naudotis tik teksto paslaugomis; balso ir duomenų perdavimo paslaugos bus teikiamos kitais metais, taip pat bus palaikomi daiktų interneto prietaisai (pvz., išmaniųjų namų įtaisai). Bendrovė nenurodė, kiek jos paslauga kainuos. Viena neaiški nuoroda, kurią reikėtų apsvarstyti, yra „Starlink“ tarptinklinio plačiajuosčio ryšio paslauga, kuri veikia su imtuvu, sumontuotu jūsų automobilyje arba kemperyje: ji kainuoja 50 JAV dolerių per mėnesį abonentams JAV, o jos riba yra 50 GB.
Kaip tai veikia
Šis naujas projektas svarbus tuo, kad, skirtingai nei ankstesni bandymai teikti palydovinio ryšio su telefonu paslaugas, jums nereikia specialaus telefono aparato ar net specialios programos, kad galėtumėte prisijungti bet kurioje pasaulio vietoje. „Starlink“ naudoja standartinius LTE/4G protokolus, su kuriais suderinama dauguma telefonų, bendradarbiauja su tokiais mobiliojo ryšio operatoriais kaip „T-Mobile“ (JAV) ir „Rogers“ (Kanada), ir sukūrė sistemą, kuri užtikrina sklandų paslaugos veikimą kartu su jūsų telefonu, kai jis jungiasi prie palydovų, esančių 340 mylių (540 km) aukštyje virš Žemės paviršiaus.
„SpaceX“ padalinys pažymėjo, kad, siekdamas užtikrinti patikimą ryšį, taip pat nustatė vėlavimo apribojimus, idealius savo palydovų aukščio ir aukščio kampus bei keletą kitų parametrų. Kiekviename palydove yra LTE modemas, o šie palydovai prijungiami prie didžiulės 6 799 esamų „Starlink“ erdvėlaivių žvaigždyno, rašo Space.com.
Prisijungti prie didesnio žvaigždyno galima per lazerinį atgalinį ryšį, kai lazerinės optinio ryšio sistemos perduoda duomenis tarp palydovų. Šis metodas išnaudoja lazerių privalumus, palyginti su tradiciniu radijo dažnių ryšiu, todėl duomenų perdavimo greitis gali būti iki 100 kartų didesnis, pralaidumas didesnis, o saugumas didesnis.
Dar vienas „Musk“ laimėjimas
Tai dar vienas „SpaceX“, kuri turi daug konkurentų palydovinio ryšio technologijų srityje, šuolis į priekį. Tiesioginio ryšio su ląstelėmis programa iš pradžių buvo pasiūlyta 2022 m., siekiant pradėti teikti paslaugas kitais metais, tačiau tik praėjusį mėnesį jai pritarė JAV reguliavimo institucijos. Konkurentai yra „Lynk“, kuri turi palydovų orbitoje ir 2023 m. paleista Palau saloje, ir „AST SpaceMobile“, kuri taip pat turi komercinių palydovų orbitoje ir sutarčių su JAV vyriausybe, Europa ir Japonija.