Ne taip seniai visi diskutavo apie populiarų lipduką su žuvies simboliu. Tai yra priklausymo religinei bendruomenei ženklas. Kitas gyvūnas, šį kartą asilas, yra politinį atspalvį turintis simbolis.
Lietuvoje lipdukai ant automobilių nėra naujiena – vienas iš labiausiai paplitusių yra žuvies simbolis, tapęs krikščionių bendruomenės skiriamuoju ženklu. Apie šią simboliką pastaruoju metu daug kalbama diskutuojant dėl jos reikšmės ir naudojimo viešosiose erdvėse. Tuo tarpu daugelis lietuvių, kurie vis dažniau renkasi Ispaniją kaip atostogų kryptį, vietą nekilnojamajam turtui įsigyti ar net persikelti gyventi visam laikui, šios šalies keliuose gali susidurti su dar vienu įdomiu simboliu – asilu. Ką reiškia šis neįprastas lipdukas?
Senas jaučio ir asilo konfliktas. Dviejų simbolių istorija
Jau daugelį metų Ispanijos keliuose galima pamatyti automobilių, papuoštų lipdukais su jaučio ar asilo atvaizdu. Šie du simboliai nėra tik papuošalai – už jų slypi turtinga istorija ir gilesnė prasmė.
Geriausiai žinomas Ispanijos simbolis yra bulius, arba „Toro de Osborne“. Iš pradžių tai buvo XX a. šeštajame dešimtmetyje vienos brendžio bendrovės sukurta reklaminė priemonė. Laikui bėgant jo išskirtinis siluetas beveik tapo nacionaliniu prekės ženklu. Daugeliui ispanų bulius simbolizuoja jėgą, drąsą ir aistrą, kurios dažnai tapatinamos su ispanų tapatybe. Kita vertus, bulius kelia daug diskusijų, ypač dėl diskusijų apie gyvūnų teises ir koridos tradicijos, kuri vieniems yra nacionalinio paveldo išraiška, o kitiems – žiaurus praeities reliktas.
Priešingame poliuje stovi asilas, vadinamas „Burro Català“. Jo įvaizdis, ypač populiarus Katalonijoje, buvo sukurtas kaip atsakas dominuojančiam Osborno buliaus įvaizdžiui. Asilo simboliu siekiama pabrėžti tokias katalonų vertybes kaip kuklumas, atkaklumas ir atsparumas, taip pat Ispanijos kultūros įvairovę.
Asilas – regioninio pasididžiavimo simbolis ir… ekologija
Katalonijos asilas (katalonų kalba „Ruc Català“) yra ne tik regiono tapatybės simbolis, bet ir priminimas apie būtinybę saugoti gamtą. Ši viena seniausių ir didžiausių asilų veislių kadaise buvo paplitusi Katalonijoje ir Pirėnų kalnuose, tačiau jų populiacija smarkiai sumažėjo – nuo 50 000 individų XX a. pradžioje iki maždaug 500 šiuo metu.
Katalonijos asilas yra tamsiai rudos spalvos su baltu pilvu, jo ūgis gali siekti iki 1,65 m, o svoris – iki 500 kg. Idėja sukurti lipduką su jo siluetu kilo jauniems žmonėms, kurie norėjo atkreipti dėmesį į būtinybę apsaugoti šią veislę nuo išnykimo. Laikui bėgant simbolis įgijo papildomą reikšmę – jis tapo pasididžiavimo katalonų kultūra ir kitoniškumu išraiška.
Bulius ir asilas – ginčas dėl tapatybės
Osborno bulius simbolizuoja nacionalinę Ispanijos tradiciją, o katalonų asilas pabrėžia regiono savitumą ir įvairovę. Be to, daugelis Katalonijos gyventojų jį laiko humoristine alternatyva dominuojančiam jaučio simboliui. Kai kurie juokaudami teigia, kad asilas geriau atspindi katalonų dvasią – atkaklią, darbščią ir glaudžiai susijusią su gamta.
Turistams, pavyzdžiui, Ispanijoje viešintiems lietuviams, šie lipdukai gali būti įdomus vietos kultūros elementas, tačiau ispanams jie turi gilesnę prasmę. Sprendimas, ar ant automobilio bus bulius, ar asilas, dažnai daugiau pasako apie vairuotoją, o ne apie jo skonį – tai pasirinkimas tarp universalių Ispanijos simbolių ir vietinės priklausomybės išraiškos.