Automobilio keleiviai bando rasti patogesnę padėtį, kojas padėdami ant prietaisų skydelio. Tačiau tai kelia didelį pavojų. Štai galimos pasekmės.
Atostogų metu vis dar galima pastebėti, kad kitų automobilių keleiviai keliauja kojomis atsirėmę į prietaisų skydelį arba už lango. Tai susiję su noru kovoti su tipišku diskomfortu, kuris būdingas ilgam vairavimui sėdint. Kai reguliariai nesustojame ištiesti kaulų, kūnas ima reikalauti keisti kai kurių jo dalių padėtį.
Keleiviai, pavargę nuo monotoniško važiavimo, „susidoroja“ su šia problema atlikdami įvairias akrobatines figūras automobilyje, dažniausiai nuleisdami sėdynės atlošą ir iškišdami kojas pro langą arba padėdami jas ant prietaisų skydelio. Kūno padėties pakeitimas suteikia palengvėjimą ir netgi turi teigiamą poveikį sveikatai (gerina kraujotaką), tačiau iš tikrųjų tai gali baigtis tragedija, ir dėl labai nereikšmingos priežasties. Kodėl negalite važiuoti padėję kojas ant prietaisų skydelio?
Kojų laikymas ant prietaisų skydelio. Mirtinas keliautojų įprotis
Pagrindinė paskata sustabdyti tokį elgesį – automobilyje įrengta keleivio saugos pagalvė. Taip yra todėl, kad ji buvo sukurta siekiant išvengti rimtesnių sužalojimų nuo smūgio į prietaisų skydelį. Išsiskleidusi po smūgio, oro pagalvė sugeria jėgą, kurią sukuria nuo sėdynės atsiskyręs inertiškas kūnas. Tačiau ji tinkamai veikia tik tuo atveju, jei išsiskleidimo metu ji niekaip neliečiama, o, deja, toks kontaktas įvyksta, kai keleivis kojomis remiasi į prietaisų skydelį. Jei oro pagalvė neveikia taip, kaip numatyta, pasekmės gali būti drastiškos ir labai pavojingos. Daug kas priklauso ir nuo to, kokioje padėtyje tuo metu buvo mūsų nugara.
Kokia rizika kyla vairuojant su kojomis ant prietaisų skydelio?
Jei oro pagalvė išsiskleidė, kai kojos buvo padėtos ant prietaisų skydelio, bet sėdynės atlošas buvo natūralioje padėtyje ir saugos diržas buvo prisegtas, didžiausias pavojus kyla kojoms ir dubens srities kūno dalims. Išstūmus galūnes oro pagalve, greičiausiai lūš kaulai arba net įvyks atvirų lūžių, įskaitant šlaunikaulio išnirimą. Taip pat gali būti, kad atsipirksime stuburo sužalojimais, jį sulaužant arba nutraukiant nugaros smegenis.
Dar rimtesnių pasekmių galima tikėtis, jei laikysite kojas ant kabinos ir vairuosite „atsilošę“ keleivio sėdynėje. Tokiu atveju katapultavimo pagalvė perneš jūsų kūną į automobilio galą, todėl jums gresia, pavyzdžiui, kaklo lūžis arba kaukolės lūžis.
Ne tik kojas. Geriausia nieko nelaikyti šalia oro pagalvės
Kad išvengtumėte kitų sužeidimų dėl oro pagalvės išsiskleidimo, šalia oro pagalvės nelaikykite jokių daiktų, į kuriuos galėtumėte atsitrenkti sprogimo jėga. Todėl patariame būti atsargiems tvirtinant telefonų laikiklius arba dedant raktus ar kitus smulkius daiktus oro pagalvės „kelyje“. Tai verta turėti omenyje, atsižvelgiant į tai, kad oro pagalvė gali išsiskleisti net ir nedidelio susidūrimo metu. Techniniu požiūriu (t. y. tinkamai suprogramavus sistemą) tai mažai tikėtina, tačiau geriau atsargiai elgtis su bet kokiais automobilyje esančiais prietaisais. Juolab kad jie nėra neklystantys.