Nuovargis yra daugelio profesionalių vairuotojų prakeiksmas. Kokios priemonės gali pagerinti koncentraciją ir panaikinti užmigimo prie vairo jausmą? Pateikiame vairuotojo pagalbą teikiančių preparatų rinkinį.
Valandų valandas trunkantis vairavimas pasireiškia dideliu nuovargiu. Vairuotojai gali su tuo kovoti, tačiau tai bus tik laikina priemonė. Kaip išlikti budriems vairuojant?
Kaip kovoti su nuovargiu prie vairo?
Yra daug natūralių būdų, kaip tai padaryti. Pirmiausia sustokime – išėję į gryną orą ir trumpai pasivaikščioję išjudinsime kūną ir vėl įjungsime aukštesnę pavarą. Jei suprantate, kad kelyje neturėsite daug laiko pailsėti, tiesiog nustatykite žadintuvą pakankamai anksti. Kelionės metu išmintingai tvarkykite maistą, venkite sočių pietų, nuo kurių jaučiatės vangūs ir mieguisti. Trumpuoju laikotarpiu galite sau padėti šiek tiek cukraus, pavyzdžiui, batonėlį ar bananą. Nuolatinis bendravimas su keleiviais nedaro neigiamos įtakos vairuotojo dėmesio koncentracijai: jam nereikia galvoti apie nuovargį ir jis gali susikoncentruoti į pokalbius ar kitas pramogas (pavyzdžiui, žaisti žaidimus su gale sėdinčiais vaikais). Žinoma, šiame kontekste negalima persistengti, t. y. atitraukti vairuotojo dėmesį nuo vairavimo situacijos. Jei vairuojate vienas, nepakenktų įsijungti kokią nors energingą muziką, pageidautina mėgstamos grupės – tada į mišinį galima įtraukti dainavimą, kuris neužims daug jūsų dėmesio, bet labai padės išvaikyti mieguistumo jausmą.
Ką teisėtai galite naudoti, kad neužmigtumėte prie vairo?
Be pirmiau minėtų natūralių kovos su miegu būdų, yra įvairių „stiprintojų“, galinčių teisėtai pagerinti koncentraciją ir išvaikyti mieguistumą. Išgėrus energinio gėrimo ar net kavos, organizmas bus stimuliuojamas, tačiau tik trumpą laiką. Verta to nepamiršti ir, jei reikia, po to kuo greičiau pailsėti. Atminkite, kad „stiprintuvų“ negalima vartoti kasdien – jie taip pat sukelia priklausomybę, o tai gali turėti nemalonių pasekmių jūsų sveikatai. Organizmas ilgainiui pripras prie tam tikrų dozių ir jo stimuliaciją reikės didinti. Laimei, yra ir saugių ilgalaikio vartojimo priemonių, kurios bus naudingos psichinei būklei. Pateikiame vairuotojo „stiprintuvų“, kuriuos galima naudoti ilgų kelionių metu, pasirinkimą.
Kava
Paprasčiausios kavos iš degalinės privalumas – vartojimo malonumas ir veiksmingas poveikis nuovargiui. Kavoje taip pat yra medžiagų, silpninančių joje esančio kofeino poveikį, todėl vairuotojas gauna tik laikiną „smūgį“.
Energinis gėrimas
Populiariųjų „energetikų“ sudėtyje yra cukraus, taurino, kofeino ir vitaminų bei mineralinių medžiagų. Kaip ir kava, jie yra gana trumpalaikiai, o norint juos palaikyti, reikia išgerti daugiau porcijų. Tai ne tik nesveika, bet ir brangu.
Bevandenis kofeinas – tabletės arba „shotai“
Kofeino tablečių pakelis kainuoja mažiausiai 10 eurų, todėl tai pigesnis variantas nei nuolat gurkšnoti „energizuojančius“ gėrimus (jų užtenka ilgesnėms kelionėms). Priemonė yra gryno pavidalo, todėl jos užtenka daug ilgiau. Tabletė įsisavinama maždaug per pusvalandį. Švirkštas suveiks daug greičiau.
Guaranos tabletės arba „shotai“
Kofeinas išgaunamas iš guaranos. Tačiau jis chemiškai skiriasi nuo kavoje esančio kofeino. Jo poveikis švelnesnis ir ilgesnis, be staigių koncentracijos šuolių ar kritimų. Dėl to jis yra sveikesnis žmogaus organizmui.
Ženšenis
Šis vaistažolių preparatas vartojamas ilgą laiką, gerina savijautą, gerina koncentraciją ir mažina polinkį snausti. Jį taip pat gali vartoti pagyvenę žmonės. Jo poveikį palaiko derinys su kofeinu.
Ginkgo Biloba
Kitaip šis augalas vadinamas ginkmedžiu (Ginkgo biloba). Kaip ir ženšenis, jis reikalauja ilgalaikio vartojimo ir yra toks pat naudingas organizmui.
Energetiniai „shotai“
Veiksmingiausios veikiančios medžiagos, todėl vairuotojai turėtų elgtis atsargiai. Jų sudėtyje, be kita ko, yra beta alanino, tirozino, glicino ir triptofano, jie veikia nervų arba kraujotakos sistemą (arba abi). Tiesa, jie stimuliuoja organizmą, tačiau tai gali apimti, pavyzdžiui, sutrikusį dėmesį kelyje.
Atminkite, kad niekas negali pakeisti miego
Žinoma, būna atvejų, kai nė vienas iš minėtų metodų neveikia, o jūs vis tiek norite miegoti „prie vairo“. Tuomet turite atvirai sau pripažinti, kad jums tiesiog reikia miego. Kartais pakanka trumpo kelių minučių snaudulio, kad galėtumėte kitaip pažvelgti į kelią. Po valandos ar dviejų greičiausiai būsite sukaupę pakankamai jėgų, kad saugiai ir be nuovargio pasiektumėte kelionės tikslą.