Prasidėjus mokslo metams, Lietuvos keliai pasirodė pavojingi. Pirmąją naujų mokslo metų savaitę įvyko 37 eismo įvykiai, kuriuose tragiškai žuvo vienas nepilnametis ir buvo sužeisti 48 žmonės. Tokie įvykiai pabrėžia eismo saugumo svarbą, ypač atsižvelgiant į tai, kad dabar keliuose aktyviau važinėja daug vaikų ir jaunų vairuotojų.
Pagrindiniai eismo taisyklių pažeidimai ir statistiniai duomenys
Pagal 2024 m. rugsėjo 2-5 d. eismo įvykių duomenis:
- 1 mirtis: Nepilnametis, važiavęs motociklu.
- Sužeisti 39 žmonės, iš jų 11 nepilnamečių:
- 2 dviratininkai
- 2 mopedų vairuotojai
- 1 motociklo vairuotojas
- 1 elektrinio motorolerio vairuotojas
- 3 automobilių keleiviai
- 2 pėstieji (vienas iš jų buvo partrenktas pėsčiųjų perėjoje)
Palyginimui, per tą patį 2023 m. laikotarpį įvyko 40 eismo įvykių, kuriuose žuvo 2 žmonės, 54 buvo sužeisti, 5 nepilnamečiai. Nors eismo įvykių skaičius, palyginti su praėjusiais metais, šiek tiek sumažėjo, rizika išlieka didelė, ypač pažeidžiamoms grupėms, pavyzdžiui, dviratininkams ir pėstiesiems.
Kelių eismo taisyklių pažeidimų daugėja
Be eismo įvykių, per šį laikotarpį buvo užregistruotas 2931 kelių eismo taisyklių pažeidimas, iš kurių 227 padarė pėstieji, dviratininkai ir elektrinių mikroautomobilių vairuotojai. Šių pažeidimų pasiskirstymas apima:
- 72 pėsčiųjų pažeidimai
- 96 dviračių pažeidimai
- 59 elektrinių paspirtukų pažeidimai
Keliuose užfiksuoti 58 neblaivūs dviratininkai ir 11 neblaivių elektrinių paspirtukų vairuotojų, o tai rodo, kad vairavimo apsvaigus problema vis dar aktuali.
Patobulintos saugos priemonės: Bendros pastangos
Siekdama užtikrinti moksleivių ir visuomenės saugumą, policija kartu su visuomeninių organizacijų, tokių kaip Lietuvos šaulių sąjunga ir Raudonasis Kryžius, savanoriais sustiprino budėjimą prie pėsčiųjų perėjų šalia mokyklų. Pirmą kartą prie šios iniciatyvos prisijungė Lietuvos kariuomenės Karo policijos savanoriai ir senjorai, taip parodydami bendras pastangas apsaugoti vaikus kritiniu mokslo metų pradžios laikotarpiu.
Dr. Audrius Vaitkus, AB „Kelių priežiūra“ generalinis direktorius, pabrėžė šių iniciatyvų svarbą:
„Matome didelę prasmę prisidėdami prie visuomenės švietimo iniciatyvų, kurių tikslas – priminti apie atidumo ir saugumo keliuose svarbą. Esame įsitikinę, kad šios veiklos ne tik ugdo atsakingus ir savarankiškus eismo dalyvius, bet ir prisideda prie bendro visuomenės saugumo keliuose, o tai – viena iš bendrovės strateginių veiklos krypčių“
Saugos patarimai: Kaip saugiai judėti pervažose
Būtina atnaujinti žinias, kaip saugiai pereiti gatvę. Pateikiame keletą pagrindinių saugumo patarimų, kuriuos turėtų prisiminti ir suaugusieji, ir vaikai:
Nereguliuojamoms pėsčiųjų perėjoms:
- Sustokite prieš sankryžą, toliau nuo kelio krašto.
- Žvilgtelėkite į kairę, paskui į dešinę ir vėl į kairę, klausydamiesi, ar neateina priešpriešiais atvažiuojantys automobiliai.
- Ženkite į kelią tik įsitikinę, kad tai saugu.
- Eikite tiesiai per perėją, nestovėdami ir neužsibūdami viduryje.
Reguliuojamoms pėsčiųjų perėjoms:
- Niekada nepereikite per gatvę degant raudonam arba geltonam šviesoforo signalui.
- Užsidegus žaliam šviesoforo signalui, pereikite tik patikrinę, ar nėra likusių transporto priemonių.
Policija toliau stebės kelių eismo saugumą
Visą rugsėjį policija ir toliau stebės kelius, daugiausia dėmesio skirdama:
- Užtikrinti, kad mokykliniai autobusai ir kitos vaikus vežančios transporto priemonės laikytųsi kelių eismo saugumo taisyklių.
- Tikrinti vairuotojų blaivumą ir užtikrinti, kad būtų tinkamai naudojami saugos diržai ir šalmai.
- Ypatingą dėmesį skirti jauniems vairuotojams, įskaitant tuos, kurie naudojasi dviračiais, elektriniais paspirtukais ir mopedais. Jie tikrina, ar nepilnamečiams teisėtai leidžiama vairuoti tam tikras transporto priemones ir ar jie laikosi kelių eismo taisyklių.
Prasidėjus naujiems mokslo metams akivaizdu, kad visi turime išlikti budrūs. Nesvarbu, ar esate vairuotojas, dviratininkas, ar pėsčiasis, saugumui keliuose užtikrinti reikia kolektyvinės atsakomybės. Skirkite akimirką ir priminkite sau ir savo artimiesiems pagrindines kelių eismo saugumo taisykles – tai gali išgelbėti gyvybę.