Kovo 25-oji Lietuvoje išsiskyrė dviem skandalingais įvykiais, kurie sudrebino teisėsaugos ir kariuomenės institucijas. Tą pačią dieną Kaune girta muitinės pareigūnė sukėlė eismo įvykį ir bandė pasišalinti, o vakare iš Pabradės poligono dingo trys kariai su automobiliu.
Girta pareigūnė sukėlė avariją ir spruko
Apie 16 val. 20 min. Kaune, A. Kriščiukaičio gatvėje, automobilis „Škoda Fabia“ trenkėsi į apšvietimo stulpą. Vairuotojas iš įvykio vietos pasišalino, tačiau netrukus jį sustabdė policijos pareigūnai. Paaiškėjo, kad automobilį vairavo neuniformuota, neblaivi Kauno teritorinės muitinės vyriausioji inspektorė, gimusi 1970 metais.
Pareigūnei nustatytas sunkus girtumas – 2,58 promilės, kai leistina norma Lietuvoje siekia 0,4 promilės profesionaliems vairuotojams ir 0,5 – kitiems. Pareigūnei įteiktas šaukimas, pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal LR BK 281-1 str. 1 d., kuris numato atsakomybę už transporto priemonės vairavimą apsvaigus.
Šis įvykis kelia rimtų klausimų dėl valstybės tarnautojų atsakomybės ir dar kartą primena, kad net ir tie, kurie turėtų būti pavyzdžiu, gali kelti pavojų visuomenei.
Po pratybų Pabradėje dingo trys kariai
Tą pačią dieną, apie 19 val. 19 min., Vilniaus apskrities VPK gavo pranešimą iš Švenčionių rajono. Pabradės poligone po vykusių karinių pratybų dingo trys kariai, kartu su jais dingo ir kariuomenės automobilis.
Kol kas apie dingimo aplinkybes žinoma nedaug. Pradėtas tyrimas, vyksta aktyvios paieškos, aiškinamasi, ar tai – nelaimingas atsitikimas, ar galėjo įvykti kažkas rimtesnio.
Šis atvejis kelia rimtą susirūpinimą dėl saugumo procedūrų kariniuose objektuose ir bendros karių saugos pratybų metu.
Ar Lietuva praranda pasitikėjimą institucijomis?
Abu įvykiai – įvykę vos kelių valandų skirtumu – parodė, kad drausmės, atsakomybės ir kontrolės klausimai vis dar kelia rimtų iššūkių mūsų valstybės tarnybose. Kai pareigūnai ir kariai, turintys saugoti valstybę ir viešąją tvarką, patys tampa pavojumi, visuomenė turi teisę klausti – kur dingo atsakomybė?
Ką, jūsų nuomone, reikėtų daryti, kad tokie įvykiai nesikartotų? Ar valstybės tarnautojams turėtų būti taikomos griežtesnės sankcijos? Pasidalinkite savo nuomone komentaruose.