Europos Sąjunga žengia į skaitmeninį amžių su ES skaitmeninės tapatybės pinigine, o Lietuva yra viena iš pirmųjų šalių, išbandančių skaitmeninį vairuotojo pažymėjimą pagal bandomąjį projektą „Potencialas“. Šia iniciatyva siekiama modernizuoti ir supaprastinti vairuotojo pažymėjimų naudojimą visoje Europoje, nustatant techninius ir teisinius standartus būsimam įgyvendinimui.
Žingsnis skaitmeninimo link
Projektas, kurį įgyvendina Lietuvos vidaus reikalų ministerija ir tokie partneriai kaip „Regitra“ ir „CityBee“, suderins standartus, kurie bus patvirtinti ES direktyvose ir kuriuos tikimasi įdiegti piliečiams iki 2028 m. Skaitmeninis vairuotojo pažymėjimas bus integruotas į saugią ES skaitmeninės tapatybės piniginės mobiliąją programėlę, kurioje bus galima naudotis tokiomis funkcijomis kaip vairuotojo statusas, informacija apie vairuotojo pažymėjimo kategoriją ir priminimai apie galiojimo termino pabaigą.
Patogus ir prieinamas
Vairuotojai gali naudotis programėle dokumentams, įskaitant vairuotojo pažymėjimą, viešojo transporto bilietus ar medicininius receptus, saugoti ir pateikti. Piniginė veiks neprisijungus prie interneto, todėl ja bus galima naudotis net tose vietovėse, kur nėra interneto prieigos. Biometrinis autentiškumo nustatymas ir šifruotas keitimasis duomenimis užtikrina patikimą saugumą.
Visoje ES taikomas standartas
Skaitmeninis vairuotojo pažymėjimas, atitinkantis tarptautinius saugumo protokolus, pavyzdžiui, ISO 18013:5, bus pripažįstamas visose ES šalyse. Lietuvoje bandymų etapas prasidės 2024 m. pabaigoje, o tarptautiniai bandymai planuojami 2025 m., taip atveriant kelią teisės akto patvirtinimui.
Ši naujovė pabrėžia Lietuvos lyderystę skaitmeninės transformacijos srityje ir žada didesnį patogumą, saugumą ir integraciją vairuotojams visoje ES.