Belgijos sostinė paskelbė planą, kaip ji planuoja tapti „miestu per 10 minučių“.
Briuselis nuo seno garsėja kaip transporto spūsčių ir betono miestas. Tačiau pastaraisiais metais Belgijos sostinė parengė plataus užmojo planus, kaip pakeisti aplinką tausojančią aplinką.
2022 m. jis užėmė 6-ąją vietą pasauliniame sparčiausiai ekologizuojamų miestų reitinge.
Dabar Belgijos sostinė paskelbė planą, kaip ji planuoja tapti „miestu per 10 minučių“ – kad miesto gyvenimui būtini objektai kiekvienam gyventojui būtų pasiekiami greičiau nei per 10 minučių.
Plane numatyti septyni pagrindiniai etapai, kurie turi būti įgyvendinti iki 2030 arba 2050 m.
Kaip Briuselis ruošiasi klimato kaitai
Pirmoji iš septynių ambicingų temų skirta klimatui ir aplinkai.
Valdžios institucijos siekia pritaikyti miestą prie gresiančių klimato kaitos padarinių.
Tarp jų – energijos sąnaudų didėjimas, sausros laikotarpių dažnėjimas, šilumos salos reiškinio vystymasis ir rizika, susijusi su intensyviomis liūtimis ir potvyniais.
Kaip Briuselis prisitaiko prie klimato kaitos
Siekdamas sušvelninti klimato kaitos poveikį, miestas svarsto, kaip turi prisitaikyti miesto struktūra.
Valdžios institucijos teigia, kad planuos „didesnį judrumą ir gebėjimą prisitaikyti prie sparčiai besikeičiančių miesto sąlygų“, įskaitant pastatų paveldo išsaugojimo būdus, esamų statinių pertvarkymą ir būsimai plėtrai tinkamus statybos metodus.
Briuselis planuoja tapti atviru ir įtraukiu miestu
Briuselio planai užtikrinti, kad viešosios paslaugos ir objektai būtų lengvai prieinami visiems gyventojams.
Taryba teigia, kad užtikrins optimalias būsto ir gyvenimo sąlygas visiems, nepriklausomai nuo socialinės ir ekonominės padėties, amžiaus, negalios ar lyties.
Briuselis sprendžia judumo klausimus
Belgijos sostinė planuoja iš pagrindų pertvarkyti savo transporto sistemą ir diegti mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančias transporto priemones.
Be to, ji atgaus viešąją erdvę pėstiesiems mieste, kuris „per pastaruosius 50 metų buvo kuriamas atsižvelgiant į prioritetinius individualių automobilių poreikius“.
Pavyzdžiui, Žemutinio Lakeno rajone siekiama sukurti aukštos kokybės viešąsias erdves ir žaliąsias zonas tankiai apgyvendintame rajone.
Panašiai ir pietinėje miesto dalyje valdžios institucijos nori „rasti pusiausvyrą tarp automobilių srauto nuraminimo ir daugelio architektūrinių bei kraštovaizdžio vertybių“.
Briuselis siekia tapti išmaniuoju miestu
Valdžios institucijos taip pat nori mieste diegti naudojimu grindžiamą, žiedinę ir mažo anglies dioksido kiekio technologijų ekonomiką.
Briuselis taps „iniciatyviu“ miestu, kuris „palankiai priima naujas tvarias ekonomines veiklas ir užtikrina įvairiapusį vietinį užimtumą“.
Be to, jis naudos naujas technologijas, kad pagerintų piliečiams teikiamų paslaugų veiksmingumą ir kokybę.
Briuselio planai dėl piliečių dalyvavimo
Valdžios institucijos planuoja, kad Briuselis taps miestu, kuris „visiškai prisiima savo, kaip nacionalinės ir Europos sostinės, vaidmenį“ ir „privalo skatinti pokyčius bei rodyti pavyzdį“.
Jais siekiama, kad piliečiai būtų kuo geriau informuojami, ir „padidinti konsultavimosi kanalų ir būdų skaičių, kad jie galėtų naudingiau ir betarpiškiau dalyvauti valdant ir plėtojant savo artimiausią aplinką ir kaimynystę“.
Briuselis taps 10 minučių miestu
Galiausiai Briuselis bus pertvarkytas į 10 minučių miestą. Kaip ir 15 minučių miesto koncepcijoje, vietos objektai ir paslaugos bus lengvai pasiekiami visiems gyventojams.
Pavyzdžiui, šiaurės rytiniame Leopoldo rajone bus pakeistas biurų kvartalas, kuriame daug biurų pastatų, kad jame būtų daugiau funkcinio ir socialinio derinio.
Neder-Over-Heembeek, nuo kaimyninių rajonų izoliuotame kaime, „uždavinys – sujungti [jį] su likusia Briuselio miesto dalimi, užtikrinant pavyzdinę ir subalansuotą miesto plėtrą, išsaugant ir puoselėjant jo gamtos paveldą“.