Jei automobilis sunkiai užsiveda, silpnai šviečia arba yra visiškai išsikrovęs, didelė tikimybė, kad jūsų laukia 12V akumuliatoriaus keitimas.
Nors galite sumokėti kam nors, kad surastų ir sumontuotų naują akumuliatorių, pirkdami naują akumuliatorių ir jį sumontuodami patys galite sutaupyti nemažai pinigų, be to, mažiau važiuosite į autoservisą. Geriausia žinia yra ta, kad daugeliu atvejų automobilio akumuliatoriaus keitimas yra nesudėtingas darbas, todėl jums tereikia pagrindinių rankinių įrankių ir šiek tiek pasitikėjimo savimi.
Taigi, kaip pakeisti automobilio akumuliatorių ir išsirinkti tinkamą akumuliatorių savo automobiliui? Mūsų vadove paaiškinsime viską, ką reikia žinoti.
Kokie yra „mirusio“ automobilio akumuliatoriaus simptomai? Akumuliatoriaus keitimas
Jei jūsų automobilio 12 V akumuliatorius išsikrovė, tai greitai paaiškės, nes automobilio nepavyks užvesti, o įmontuota elektronika taip pat gali atsisakyti veikti. Akivaizdu, kad neužsivedantis automobilis kelia daug nepatogumų, todėl atkreipkite dėmesį į simptomus, kurie gali pasireikšti prieš sugendant akumuliatoriui, ir taip išvengsite gresiančio gedimo.
Jei akumuliatorius sugenda, gali būti, kad:
- Pasirodo raudona akumuliatoriaus formos prietaisų skydelio įspėjamoji lemputė.
- Variklis sunkiai užsiveda (ypač šaltuoju metų laiku).
- Šviesos yra blankesnės nei turėtų būti.
- Transporto priemonėje esanti elektronika, pvz., langai, veikia lėtai arba sugedo.
- Naudojant automobilį akumuliatorius įkaista (niekada nelieskite įkaitusio akumuliatoriaus).
Jei akumuliatorius visiškai sugedo, šie požymiai rodo, kad jis visiškai sugedo:
- Bandant užvesti variklį, nieko nevyksta (kartais gali pasigirsti starterio variklio spragtelėjimas).
- Variklį pavyksta užvesti, bet jis staiga užgęsta be įspėjimo.
- Prietaisų skydelio lemputės labai pritemsta ir (arba) pradeda rodyti įvairius įspėjimus.
- Transporto priemonėje sumontuotos elektros sistemos atsisako veikti.
Kiek laiko veikia automobilių akumuliatoriai?
Daugumos 12 V akumuliatorių oficialus eksploatavimo laikas yra nuo trejų iki penkerių metų. Nors tai yra daug ilgesnis tarnavimo laikas nei praeities akumuliatorių, dėl šiuolaikiniuose automobiliuose naudojamų technologijų jie taip pat patiria daug didesnę apkrovą nei anksčiau.
Šiuolaikinis akumuliatorius turi ne tik užvesti variklį, bet ir maitinti daugybę sudėtingų borto kompiuterių ir valdymo blokų. Pridėjus tokias funkcijas kaip galingi garsiakalbiai, elektra valdomi langai ir šildomos sėdynės, akumuliatoriaus energijos išeikvojimas yra didžiulis, ir tai dar prieš įkraunant telefoną.
„Stop-start“ sistemos gali būti naudingos degalų ekonomijai ir aplinkai, tačiau jos taip pat padeda tinkamai įkrauti akumuliatorių. Nenustebsite išgirdę, kad išsikrovę akumuliatoriai yra vienas iš populiariausių gedimų šalinimo tarnybų iškvietimų.
Taip pat skaitykite: „Automobilis parodė tiesą. Štai kiek daug sutaupo „start-stop“ sistema“.
Akivaizdu, kad kalbame apie automobilio 12 V akumuliatorių. Hibridiniai automobiliai ir elektromobiliai taip pat turi daug didesnius ir galingesnius akumuliatorius, kurie arba padeda varikliui, arba maitina patį automobilį. Tačiau dauguma jų vis tiek turi ir 12 V akumuliatorių.
Kaip patikrinti automobilio akumuliatoriaus būklę?
Atliekant įprastinius techninės priežiūros patikrinimus, pravartu stebėti bendrą akumuliatoriaus būklę. Šią patikrą galima atlikti keliais būdais, ir kiekvieną iš jų nesudėtinga atlikti. Štai keletas geriausių būdų, kaip patikrinti automobilio akumuliatoriaus būklę ir suprasti ar reikalingas akumuliatoriaus keitimas. Visus juos reikėtų atlikti išjungus automobilį.
Įmontuotas indikatorius
Daugumoje šiuolaikinių 12 V akumuliatorių dabar yra įmontuotas būklės indikatorius, todėl patikrinti akumuliatorių labai paprasta ir greita. Kartais šie indikatoriai vadinami „stebuklinga akimi“ – tai nedidelis apskritas simbolis, esantis akumuliatoriaus viršuje. Jei indikatorius žalias, akumuliatoriaus būklė gera ir akumuliatoriaus keitimas nereikelingas, jei juodas, jį reikėtų tik įkrauti. Tačiau jei jis raudonas, akumuliatorius „miręs“ ir akumuliatoriaus keitimas yra neišvengiamas.
Vizuali apžiūra
Atidžiai apžiūrėkite akumuliatorių ir patikrinkite, ar ant abiejų gnybtų nėra purvo ar korozijos. Ši problema gali sutrikdyti grandinę, tačiau ją galima išspręsti tiesiog atjungus akumuliatorių ir nušveitus nešvarumus. Taip pat atkreipkite dėmesį, ar akumuliatoriaus korpusas nėra išsipūtęs, jei pastebėjote, iš jo gali tekėti rūgštis, todėl būkite labai atsargūs ir jo nelieskite. Ši problema gali būti pavojinga, todėl akumuliatorių reikia kuo greičiau išimti ir tinkamai sunaikinti. Akumuliatoriaus keitimas turi būti patikėtas specialistui, jei nesate tikri dėl savo saugumo.
Amžius
Laikas atsiliepia visiems automobilio komponentams, ne išimtis ir akumuliatoriai. Jūsų akumuliatoriaus eksploatavimo trukmė bus nurodyta etiketėje kartu su pagaminimo data. Jei jūsų akumuliatorius jau nebetinkamas naudoti, laikas jį pakeisti.
Voltmetras
Pagrindinius voltmetrus galima nebrangiai įsigyti daugumoje techninės įrangos parduotuvių, o jų naudojimas yra gana paprastas. Pirmiausia prijunkite teigiamą laidą prie akumuliatoriaus teigiamo gnybto (paprastai jis būna raudonos spalvos), o neigiamą laidą – prie įžeminimo gnybto (paprastai jis būna juodos spalvos). Prijungus voltmetrą, voltmetras turėtų rodyti apie 12-12,7 V. Jei rodmenys yra mažesni už šią vertę, vadinasi, akumuliatorių reikia pakrauti arba jis sunkiai išsilaiko įkrautas ir jūsų laukia akumuliatoriaus keitimas.
Kaip išimti automobilio akumuliatorių?
Akumuliatoriaus keitimas yra lengvas ir ne daug laiko užimantis procesas. Dauguma automobilių akumuliatorių yra po variklio dangčiu, tačiau kai kuriuose modeliuose akumuliatoriai yra po kojomis arba bagažinėje. Jei nesate tikri, patikrinkite savininko vadovą.
Radę akumuliatorių, atidžiai užsirašykite, kuris gnybtas yra kuris. Kai būsite pasirengę išimti senąjį akumuliatorių, pirmiausia atjunkite neigiamą gnybtą ( – ). Atjungę jį, galite atjungti teigiamąjį (+) gnybtą. Būtinai tai atlikite būtent tokia tvarka, nes priešingu atveju galite sukelti trumpą elektros jungimą arba kibirkščiavimą, kuris gali sukelti žalą ir sužalojimus.
Saugiai išėmę abu gnybtus, laikykite jungtis atokiau viena nuo kitos, nuimkite visus akumuliatorių laikančius spaustukus ir pakelkite arba išstumkite jį iš dėklo. Gali būti, kad yra papildomų neaiškių laikiklių arba varžtų, laikančių jį vietoje, todėl neplėškite jo jėga. Išėmus akumuliatorių, visada verta gerai išvalyti dėklą.
Kaip sumontuoti automobilio akumuliatorių?
Norėdami įdėti naują akumuliatorių, tiesiog įdėkite jį į vietą ir atvirkštine tvarka atlikite išėmimo procesą – pirmiausia prijunkite teigiamą, o paskui neigiamą gnybtą.
Prijungus naują akumuliatorių, greičiausiai reikės iš naujo nustatyti automobilio elektronikos prietaisus, pvz., laikrodį arba informacijos ir pramogų sistemą. Kai kuriose informacinėse ir pramoginėse sistemose gali būti prašoma nurodyti saugos kodą, kuris turėtų būti nurodytas naudotojo vadove arba šalia jo.
Automobilių akumuliatorių tipai
Tinkamo akumuliatoriaus automobiliui paieška nėra tik „vienas dydis tinka visiems“, tačiau tinkamo akumuliatoriaus paieška neturi būti bauginanti. Automobilių akumuliatoriai būna įvairių dydžių ir tipų, o kiekvienas akumuliatorius turi trijų arba keturių skaitmenų kodą, pavyzdžiui, 075 arba 096T. Šis kodas, be kita ko, nurodo akumuliatoriaus dydį, galingumą ir gnybtų padėtį, todėl padės jums rasti tinkamą pakaitalą.
Nors tradicinis švino rūgšties akumuliatorius vis dar gana įprastas, skirtingiems automobiliams reikalingi skirtingų tipų akumuliatoriai, priklausomai nuo jų borto sistemų ir pan. Jei jūsų automobilyje yra „stop-start“ sistema, akumuliatorių reikės suderinti su borto kompiuteriu, todėl šių konkrečių variantų montavimas gali būti profesionalų darbas. Be to, jei bet kuriai transporto priemonei sumontuosite netinkamo tipo ar dydžio akumuliatorių, gali labai pablogėti eksploatacinės savybės. Paprastai visada montuokite tokio paties tipo ir dydžio akumuliatorių, koks yra gamintojo originalus.
Nors visa tai gali atrodyti painu, bet jei greitai pažvelgsite į naudotojo vadovą, jame rasite visą reikiamą informaciją. Be to, nors internetas yra vertingas šaltinis, daugelyje tiekėjų svetainių galima įvesti savo automobilio VIN numerį ir rasti tinkamą jūsų transporto priemonės specifikaciją.
Be to, jei apsipirksite internetu, turėsite gerą galimybę rasti didelę nuolaidą ir papildomą premiją, kad naujas sunkus akumuliatorius bus pristatytas į namus.
Kaip prižiūrėti automobilio akumuliatorių?
Dabar, kai išleidote pinigų naujam akumuliatoriui, norėsite apsaugoti savo investiciją. Jei automobiliu naudojatės ne taip dažnai, daugelyje šiuolaikinių įkroviklių įdiegtos pažangios programos, skirtos įkrautam akumuliatoriui palaikyti, todėl daugelis klasikinių automobilių savininkų prisiekinėja šiais gaminiais.
Šie išmanieji įkrovikliai keičia į akumuliatorių tiekiamos srovės stiprumą, kad pailgintų jo tarnavimo laiką. Juos netgi galima palikti ilgą laiką prijungtus prie automobilio ir tiesiog švelniai papildyti akumuliatorių. Be to, jei senesnis akumuliatorius rodo paskutinius savo gyvavimo požymius, pirmiausia vertėtų išbandyti vieną iš šių gaminių.
Kaip utilizuoti automobilio akumuliatorių?
Netinkamai šalinami automobilių akumuliatoriai gali būti labai pavojingi aplinkai. Tiesą sakant, tiesiog išmesti automobilio akumuliatorių į šiukšlių dėžę yra neteisėta, jau nekalbant apie tai, kad tai gali būti pavojinga. Laimei, teisingai ir atsakingai perdirbti automobilių akumuliatorius nesudėtinga.
Keli akumuliatorių perdirbimo centrai, automobilių dalių parduotuvės ir autoservisai siūlo akumuliatorių utilizavimo paslaugas, daugelis jų yra nemokami. Taip pat pirkdami naują akumuliatorių fizinėje parduotuvėje galite pasidomėti dėl akumuliatorių supirkimo ir nuolaidos prikaitymo naujam akumuliatoriui. Perdavę seną akumuliatorių, šie paslaugų teikėjai saugiai ištuštins akumuliatorių, pašalins iš jo visas kitas kenksmingas medžiagas ir kuo daugiau jo perdirbs.
Elektromobilio akumuliatoriaus keitimas. Ar galite pakeisti elektromobilio akumuliatorių?
Elektromobiliai turi tą patį 12 V akumuliatorių, kaip ir hibridiniai bei vidaus degimo varikliais varomi modeliai, kad būtų galima maitinti tų pačių tipų transporto priemonėje esančią elektroniką, pvz., langus ir informacines ir pramogines sistemas. Šį akumuliatorių iš tiesų galite pakeisti naudodami tą patį procesą, kaip minėta pirmiau.
Tačiau niekada negalima artintis prie pagrindinio akumuliatoriaus ar kitų komponentų, kuriais maitinamas pats elektrinis automobilis. Jais teka itin didelis elektros energijos kiekis, todėl įsikišimas į juos gali būti labai pavojingas ar net mirtinas. Visada kreipkitės į kvalifikuotą specialistą dėl bet kokių su šiais komponentais atliekamų darbų.
Užvedimas laidais arba „boosteriu“
Jei esate toli nuo namų (arba garažo) ir turite išsikrovusį akumuliatorių, laikinai pajudėti iš vietos gali padėti užvedimo „boosteris“. Jums reikės arba geranoriško žmogaus, turinčio kitą automobilį ir užvedimo laidus, arba nuosavo užvedimo „boosterio“.
Jei norite sužinoti, kaip užvesti automobilį, turime išsamų vadovą, kuriame rasite viską, ką reikia žinoti.