Gyvename pasaulyje, kuriame gausu simbolikos – nuo šviesoforų ir parduotuvių ženklų iki prietaisų skydelio lempučių ir rankų gestų. Šių simbolių reikšmę dažnai išmokstame laikui bėgant, tačiau kartais mums reikia šiek tiek padėti suprasti smulkesnes detales. Gali atrodyti, kad skaityti naudotojo vadovą, kai iš tikrųjų norite tik sėsti prie naujojo automobilio vairo ir važiuoti, yra varginantis darbas. Tačiau įspėjamosios lemputės automobilio prietaisų skydelyje yra ne be priežasties, o automobilio prietaisų skydelio simbolių ir jų reikšmių supratimas gali būti skirtumas tarp malonaus važiavimo ir skaudaus gedimo.
Automobilio skydelio lemputės ir jų reikšmė
Nors visos transporto priemonės šiek tiek skiriasi, daugumai jų būdingas bendras prietaisų skydelio simbolių ir signalų rinkinys. Šios automobilio prietaisų skydelio lemputės skirstomos pagal spalvą – mėlyna arba žalia spalva tiesiog rodo, kad funkcija yra aktyvi; geltona arba oranžinė įspėja vairuotojus, kad sistemą reikia patikrinti; o raudoni automobilio prietaisų skydelio simboliai įspėja, kad kažkas kritiškai negerai.
Čia pateikiamas visų įprastų automobilio prietaisų skydelio įspėjamųjų lempučių sąrašas, jų reikšmė ir vaizdinė priemonė:
Įspėjimas apie variklio temperatūrą
Viena iš kritiškesnių automobilio įspėjamųjų lempučių, šis simbolis paprastai įsižiebia tik po to, kai kurį laiką važiuojate. Nors iš karto susirūpinimą kelia variklio temperatūra, tikroji priežastis gali būti įvairūs veiksniai. Tai gali būti žemas variklio aušinimo skysčio lygis, nesandarus radiatorius, užsikimšę vamzdžiai ar net prakiurusi tarpinė. Nepriklausomai nuo priežasties, būtina kuo greičiau saugiai sustoti ir užgesinti variklį. Jei toliau važiuosite, kai rodomas šis įspėjimas, tai gali sukelti katastrofišką variklio gedimą ir negrįžtamą žalą. Jei problemos nepavyksta išsiaiškinti, kuo greičiau vykite į autoservisą. Jei tokių netoliese nėra, verčiau išsikvieskite techninę pagalba kelyje, nei bandykite nuvykti patys.
Variklio patikrinimo „Check engine“ įspėjimas
„Check engine“ įspėjimas, kaip vienas iš geltonų prietaisų skydelio kontrolinių lempučių, nėra toks svarbus kaip pirmiau minėtasis. Tačiau nė viena galima variklio problema neturėtų likti ilgai nepastebėta. Net jei tai tiesiog jutiklio ar automobilio skydelio lempučių gedimas, turėtumėte kuo greičiau nuvykti pas mechaniką. Variklio pažeidimai gali privesti prie didelių išlaidų.
Įspėjimas apie kaitinimo žvakę
Tai vienas iš mažiau žinomų prietaisų skydelio įspėjamųjų simbolių, nes jis sutinkamas tik dyzeliniuose automobiliuose. Šiuose automobiliuose esantys varikliai priklauso nuo įvairių mechaninių įtaisų, įskaitant kaitinimo žvakes, kurios naudojamos temperatūrai ir slėgiui reguliuoti. Jei kaitinimo žvakių problema nesureikšminama, ji gali sukelti ankstyvą ir (arba) vėlyvą degimą, kuris pasireiškia šiurkščiu variklio garsu ir degalų naudojimo efektyvumo sumažėjimu.
Dyzelino kietųjų dalelių filtro įspėjimas
DPF yra dar vienas iš tų nišinių simbolių, kuriuos galima rasti tik dyzelinu varomuose automobiliuose. Jis reiškia filtro, kuris gali būti užsikimšęs arba pažeistas, problemą. Dėl to iš išmetamųjų dujų kyla dūmų kamuoliai, o nesureagavus gali būti sugadintas variklis.
Akumuliatoriaus įkrovos įspėjimas
Nors techniškai tai yra viena iš kritinių raudonų automobilio kontrolinių lempučių, dėl jos nereikia iš karto gesinti variklio. Tiesą sakant, tai gali sukelti daugiau problemų. Vietoj to turėtumėte išjungti visus nereikalingus elektroninius prietaisus, pavyzdžiui, stereosistemą ar oro kondicionierių. Taip yra dėl to, kad variklis ir generatoriaus veikimas netinkamai įkrauna akumuliatorių, o bet koks papildomas jo išsikrovimas gali sukelti problemų, kai kitą kartą bandysite užvesti variklį. Deja, daugeliui svarbių saugos ir pagalbos vairuotojui sistemų taip pat reikia energijos ir jos gali neužtekti, kad ir ką darytumėte. Turėtumėte pasirūpinti, kad sustotumėte degalinėje ar kitoje vietoje, kur galėtumėte užvesti variklį su įkrovimo laidais arba nešiojamo įkroviklio pagalba, jei akumuliatorius išsikrautų.
Įspėjimas dėl vairo stiprintuvo
Vairo stiprintuvo problema gali kilti dėl mechaninių arba elektrinių priežasčių. Natūralu, kad ši lemputė užsidega tik tokiose transporto priemonėse, kuriose įrengta tokia sistema, tačiau tai apima daugumą šiuolaikinių automobilių. Pastebėsite, kad vairas jaučiasi daug sunkesnis nei įprastai, nes sugedusi sistema iš tikrųjų veikia prieš jus. Patariama kuo greičiau sustoti. Gali būti, kad tiesiog reikia papildyti vairo stiprintuvo skysčio atsargas, ypač jei jis nutekėjo, tačiau gali prireikti ir profesionalios pagalbos.
Įspėjimas apie alyvos slėgį
Automobiliai priklauso nuo kruopštaus kelių skysčių balanso, kad visos dalys veiktų, o bet kurios iš jų problemos gali būti rimtos. Ši lemputė užsidega, kai alyvos siurblys nesukuria pakankamo slėgio. Dažniausios priežastys yra nuotėkis arba siurblio gedimas, taip pat žemas alyvos lygis (todėl reguliariai tikrinkite variklinės alyvos lygį). Pastarąją priežastį lengva pašalinti – tiesiog pripilkite alyvos. Tačiau, jei problema išlieka, kreipkitės pagalbos į mechaniką.
Stabdžių sistemos įspėjimas
Kita svarbi sistema – netinkamai veikiantys stabdžiai gali sukelti rimtų problemų. Jei jums pasisekė, problema gali būti tiesiog ta, kad prieš prededami kelionę pamiršote išjungti stovėjimo stabdį. Tačiau taip pat gali būti, kad trūksta stabdžių skysčio arba kad stabdžių trinkelės susidėvėjusios tiek, kad nebegali patikimai veikti. Arba tai gali būti sudėtingesnis dalykas. Geriausia būtų iškviesti techninę pagalbą kelyje, nes važiuoti automobiliu nepatartina. Leiskite profesionalams jums padėti.
Durų / bagažinės / kapoto įspėjimas
Nors gali skambėti ne itin kritiškai, kad jūsų durys nėra tinkamai užsandarintos arba kad palikote atidarytą bagažinę, tai gali būti labai pavojinga, ypač kitiems vairuotojams ar pėstiesiems. Tikrai nenorėtumėte, kad keleivio durelės atsidarytų, kai sustojate, ir atsitrenktų į dviratininką. Paprastai galite nustatyti, ar vienas iš šių liukų yra atidarytas, tačiau kartais jie tiesiog šiek tiek atsilaisvina. Dažnai dėl to lieka įjungta šviesa salone, kuri laikui bėgant išsikrauna akumuliatorių. Bet kokiu atveju, prieš pradėdami važiuoti arba palikdami automobilį, būtinai patikrinkite, ar viskas uždaryta.
Įspėjimas dėl saugos diržų
Galbūt tai neatrodo rimta problema, tačiau prieš važiuojant automobiliu įsitikinti, ar tinkamai prisisegėte saugos diržą, iš tikrųjų gali būti skirtumas tarp gyvybės ir mirties. Nesvarbu, ar planuojate nuvažiuoti 100 kilometrų, ar 10 metrų. Beveik visuose šiuolaikiniuose automobiliuose yra šis jutiklis, o daugelyje jų pridedamas ir garsinis įspėjimas. Kai kuriais atvejais garsinis signalas tampa vis labiau varginantis iki tokio lygio, kad paprasčiausiai lengviau daryti tai, kas jums liepiama.
Įspėjimas apie padangų slėgio jutiklį
Nors tai ne toks svarbus įspėjimas, padangų slėgio įspėjimas neturėtų būti ilgai ignoruojamas. Sumažėjus padangų slėgiui, suprastėja valdymas ir stabdymas tampa mažiau kontroliuojamas. Paprastai labai sumažėjus slėgiui lemputė neužsidega raudonai, todėl nėra galimybės nustatyti, ar saugu važiuoti smarkiai nerizikuojant. Turėtumėte arba sustoti ir patys patikrinti slėgį, jei turite rinkinį, arba susirasti degalinę, kurioje prisipūstumėte padangas.
Traukos kontrolės įspėjimas
Dar vienas iš pirmo žvilgsnio nekaltas įspėjimas – šis simbolis užsidega, kai padangos ne taip gerai sukimba su keliu, kaip turėtų. Dažniausiai taip nutinka lietingu ar snieguotu oru. Labiau pasitikintys savimi ir drąsesni vairuotojai gali nuspręsti išjungti automobilyje įmontuotą sukibimo sistemą, tokiu atveju lemputę galima ignoruoti. Tačiau jei to nepadarėte ir lemputė ir toliau šviečia, tai reiškia, kad turėtumėte patikrinti sistemą, nes ji veikia netinkamai, jei apskritai veikia.
Įspėjimas apie mažą degalų kiekį
Simbolis, kurio visi bijome, ypač ilgoje kelionėje arba kai piniginėje „švilpauja vėjai“, šis grėsmingas geltonas indikatorius tiesiog praneša, kad degalų bakas senka. Nereikia nė sakyti, kad neturėtumėte jo ilgai ignoruoti, nebent mėgstate ilgus žygius su degalų kanistru rankoje. Dauguma šiuolaikinių automobilių jus įspės daugiau nei pakankamai, kad galėtumėte susirasti degalinę, tačiau jei jis šviečia jau kurį laiką, geriau nedelskite! Juk gedimas dėl vairuotojo aplaidumo yra baudžiamas, o papildomų išlaidų jums tikrai neprireiks.
Dažniausiai užduodami klausimai
Kodėl prietaisų skydelio ženklai yra skirtingų spalvų?
Paprastai kiekvieno simbolio spalva reiškia problemos rimtumą. Žalios arba mėlynos spalvos lemputės iš tikrųjų nereiškia problemų, o tik informuoja, kad sistema yra aktyvi. Pavyzdžiui, tai padeda priminti, kad įjungti žibintai. Oranžiniai simboliai įspėja, kad viena ar kelios automobilio sistemos veikia ne taip, kaip turėtų. Nors rimtos žalos pavojus gali būti rimtas ne iš karto, turėtumėte greitai patikrinti atitinkamą sistemą. Raudonų simbolių niekada nereikėtų ignoruoti. Jie reiškia kritinius įspėjimus arba galimus sistemos gedimus, todėl juos reikėtų kuo greičiau pašalinti.
Kokia yra pavojingiausia prietaisų skydelio lemputė?
Tai diskutuotinas klausimas, nes į kiekvieną raudoną lemputę reikėtų žiūrėti rimtai. Tačiau variklio temperatūros lemputė greičiausiai reiškia, kad nesiėmus skubių veiksmų bus padaryta rimta arba nepataisoma žala.
Kodėl neveikia prietaisų skydelio lemputės?
Jei pasukus raktelį užvedimo spynelėje arba užvedus variklį jūsų pretaisų skydelis nerodo jokių šviesų, didelė tikimybė, kad perdegė saugiklis. Nors tai gali atrodyti ne itin didelė problema, turėtumėte kuo greičiau jį pakeisti, nes daugelis šių lempučių yra svarbios vairuojant. Jei tai vis tiek neišsprendžia problemos, kreipkitės į mechaniką arba autoelektriką.