Tai viena svarbiausių diskusijų apie transporto priemonės eksploatavimą: kiek laiko turi tarnauti mano stabdžių trinkelės? Arba tai populiariausias pasigyrimas: „Mano stabdžių trinkelės nuvažiavo x kilometrų“! Nesvarbu, ar anksti, ar vėlai keičiate stabdžių trinkeles (arba, kaip dažnai vadinamos, kaladėles), šios išlaidos neišvengiamos, jei turite ir prižiūrite bet kokio tipo transporto priemonę.
Kiek kilometrų tarnauja stabdžių trinkelės?
Stabdžių trinkelės gali tarnauti nuo 25 000 km iki 150 000 km, priklausomai nuo to, ar važinėjate į darbą, kai daug važiuojate sustoję ir važiuojate, ar važinėjate daugiausia greitkeliais.
Todėl trumpas atsakymas į šį seną klausimą yra toks: „priklauso“. Stabdžių trinkelės yra unikalus techninės priežiūros elementas, kuris dėvisi tik nuspaudus stabdžių pedalą. Galite nuvažiuoti daug tūkstančių kilometrų bekele ir retai naudoti stabdžius, o ilgai važinėdami į darbą ir atgal, kai daug važinėjama sustojant ir pajudant, per kelis mėnesius stabdžių trinkelės gali susidevėti.
Veiksniai, turintys įtakos stabdžių trinkelių eksploatavimo trukmei
Stabdžių trinkelių tarnavimo trukmei įtakos gali turėti ne tik aplink vykstantis eismas, bet ir stabdymo būdas bei vežamas krovinys. Pateikiame sąrašą dalykų, galinčių turėti įtakos stabdžių trinkelių eksploatavimo trukmei.
- Stiprus paniškas stabdymas, kai vairuotojai neprognozuoja eismo priekyje, gali būti blogiausias stabdžių trinkelių eksploatavimo trukmės sutrumpinimo veiksnys.
- Kita priežastis – vairuotojas, kuris stabdo kaire koja, o ne dešine. Kairės kojos stabdytojai gali lengvai įgyti bjaurų įprotį leisti klaidingai kojai atsiremti į stabdžių pedalą, kai dešinė koja yra ant akceleratoriaus pedalo. Net menkiausias spaudimas ant važiuojančio automobilio stabdžių pedalo lemia greitesnį stabdžių trinkelių nusidėvėjimą.
- Nereikalingo svorio, pavyzdžiui, retai naudojamo krovinio, sportinės įrangos ar kitų sunkių daiktų, vežimas neabejotinai turės įtakos stabdžių trinkelių komplekto naudojimo trukmei. Išvalykite bagažinę.
- Diskinių stabdžių suportai remiasi atviromis metalinėmis šliaužiklėmis, kurios nukreipia ir įjungia stabdžių trinkeles. Jei jie surūdija ir pradeda klijuotis, atleidus stabdžių pedalą jie prilaiko stabdžių trinkeles, o tai labai pagreitina jų nusidėvėjimą.
Kaip dažnai reikėtų keisti stabdžių trinkeles?
Neįmanoma nustatyti atstumo ir laiko intervalo, per kurį reikia pakeisti variklį, atsižvelgiant į daugybę kintamųjų, susijusių su vairavimo sąlygomis ir operatoriaus įgūdžiais. Tačiau stabdžiai turėtų būti tikrinami du kartus per metus, o komercinės paskirties transporto priemonių, kuriose daug važinėjama su sustojimais ir įsibėgėjimais, stabdžiai turėtų būti tikrinami dažniau.
Kaip sužinoti, ar reikia keisti stabdžių trinkeles?
Yra daug būdų, kaip nustatyti, kada laikas keisti stabdžių trinkeles.
- Ne visi automobilių gamintojai naudoja įspėjimo apie stabdžių trinkelių tarnavimo laiką sistemą. Tie, kurie tai daro, naudoja lengvo metalo plokšteles, kurios liečiasi su stabdžių rotoriumi, kai trinkelės pasiekia nustatytą žemą lygį; jos skleidžia erzinantį girgždėjimo garsą arba naudoja pačiose trinkelėse įmontuotus elektrinius kontaktus, kurie sudaro elektros grandinę, kai trinkelės susidėvi, todėl užsidega prietaisų skydelio įspėjamoji lemputė. Ne visose transporto priemonėse naudojamos abi šios sistemos.
- Geriausias būdas nustatyti, kada reikia keisti trinkeles, yra vizualinė apžiūra.
- Stabdžių trinkelės skleidžia garsų braškėjimo ir šlifavimo garsą, kai išbyra visa jų dėvėjimosi medžiaga ir metalinės trinkelių atraminės plokštelės liečiasi su rotoriais. Problema, kai pasikliaujama šiuo garsiniu įspėjimu, yra ta, kad kai tik tai įvyksta, stabdžių sistemos veiksmingumas sumažėja iki nesaugumo. Todėl vairuotojas turėtų nedelsdamas vykti į artimiausią techninės priežiūros įstaigą.
Kaip pasiekti, kad stabdžių trinkelės tarnautų ilgiau?
Kaip jau minėjome, stabdžių trinkelės gali tarnauti nuo kelių tūkstančių iki daugelio tūkstančių kilometrų. Štai ką galite padaryti, kad jos tarnautų ilgiau.
- Pirmiausia venkite panikos ir stabdymo kaire koja. Išmokite numatyti eismą priekyje ir aplink jus, kad galėtumėte švelniai ir taupiai stabdyti.
- Antra, reguliariai tikrinkite stabdžius ir, jei techninis specialistas pastebi, kad suportų šliaužikliai yra per daug surūdiję, arba jei jie „užstringa“ judėdami nuo stabdžių rotorių, tinkamai juos išvalykite ir sutepkite.
- Ir, žinoma, iškraukite visą nereikalingą automobilio svorį.
Galimi stabdžių trinkelių tipai
Įprastinio naudojimo stabdžių trinkelės būna trijų pagrindinių tipų: organinės, keraminės ir pusiau metalinės.
Organinės stabdžių trinkelės, kurios yra standartinė daugumos naujų transporto priemonių įranga, gaminamos iš pluoštų ir medžiagų mišinio, pvz., gumos, anglies junginių, stiklo arba stiklo pluošto ir kevlaro.
Keraminės stabdžių trinkelės: gaminamos iš medžiagos, labai panašios į keramiką, iš kurios gaminama keramika, tačiau stabdžių trinkelėms naudojama keramika yra tankesnė ir gerokai patvaresnė. Keraminėse stabdžių trinkelėse taip pat yra įterptos smulkios vario skaidulos, padedančios padidinti trintį ir šilumos laidumą.
Pusiau metalinės stabdžių trinkelės: 30-70 % metalo, įskaitant varį, geležį, plieną ir kitus kompozicinius lydinius. Šie įvairūs metalai derinami su grafito tepalu ir kitais užpildais, kad būtų užbaigta stabdžių trinkelė.
Priklausomai nuo jūsų transporto priemonės tipo, naudojimo ir vairavimo stiliaus, vienas iš šių tipų gali užtikrinti geresnes eksploatacines savybes ir ilgaamžiškumą. Dėl rekomendacijų kreipkitės į savo nuolatinį techninės priežiūros paslaugų teikėją.